معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در جمع هیات رئیسه دانشگاه ایلام :

توسعه و پیشرفت ما در گِرو رُشد دیگران است

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۹:۱۳ کد : ۳۹۱۷۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۲۳
دکترغلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در نشست هیات رئیسه دانشگاه ایلام، با بیان اینکه توسعه و پیشرفت ما در گِرو رُشد دیگران است ، اظهار داشت: وقتی که این زمینه به وجود آمد، هم افزایی حاصل می شود و دیگر انرژی همدیگر را تلف نخواهیم کرد، بلکه مکمل یکدیگر خواهیم بود و طبیعی است که دستاورد و برآیند همکاری و تعامل مشترک، پیشرفت همگانی بوده و امری که نمونه آن را الحمدالله در دانشگاه ایلام مشاهده می کنیم.
توسعه و پیشرفت ما در گِرو رُشد دیگران است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ایلام، در این نشست دکتر غفاری با ابراز رضایت از توسعه مناسب دانشگاه ایلام و همدلی و همراهی مجموعه مدیریت دانشگاه اظهار داشت: وقتی که تاریخ رشد تمدن ها را بررسی می کنیم، می بینیم که درخشش تمدن ها حاصل همفکری، گفت و گو و پذیرش گفتمان های و سلایق مختلف بوده و هر جا که راه ها را بسته اند و خواسته اند که یک گفتمان حاکم شده و دیگر گفتمان ها محدود شود، رشد آن تمدن ها با خدشه مواجه شده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در ادامه گفت: وقتی که ما این تنوع سلائق و گفتمان ها را پذیرفتیم، از کهولت باز می مانیم و به حاشیه نمی رویم و تاریخ گواهی می دهد، هرجا که به تنوع و تکثر احترام گذاشته شده، رشد و رونق هم حاصل شده است.
دکتر غفاری، در زمینه سند دانشگاه اسلامی دانشگاه ها گفت: سند دانشگاه اسلامی دانشگاه ها، یک سند اصلی و بالادستی در توسعه نظام آموزشی عالی جمهوری اسلامی است و تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، وقتی که سند راهبردی توسعه خود را تدوین می کنند، به اسناد بالادستی نظام آموزش عالی و از جمله این سند اصلی استناد می کنند و به خاطر اینکه عضو کمیته اسلامی شدن دانشگاه ها می باشم و از روند امور مطلع هستم، اعلام می کنم که خوشبختانه درصد بالایی از آنچه که در این سند وجود دارد، الان به خوبی اجرا می شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تأکید کرد: ما باید خیلی مراقبت باشیم که محتوای بعضی از اسناد دیگر، به نوعی در تناقض یا در تعارض با آنچه که در این سند پیش بینی شده، نباشد تا ان شاء الله گام های مهمی در زمینه تحقق این سند، که یک سند آرمانی است برداشته شود. دکتر غفاری با ابراز رضایت از توسعه مناسب دانشگاه ایلام و ابراز خرسندی از همدلی و همراهی مجموعه مدیریت این دانشگاه، اظهارداشت: علیرغم مشکلات و کاستی هایی که وجود دارد، خوشبختانه توسعه خوبی در دانشگاه ایلام صورت گرفته که بی شک این مهم، حاصل صمیمیت و همدلی حاکم بر مدیریت این دانشگاه است.
وی افزود: خوشبختانه دانشگاه ایلام جزو دانشگاه های کم حاشیه است و امید دارم این وضعیت با همراهی همه شما استمرار داشته باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، با تحسین اقتدار هیات رئیسه دانشگاه ایلام، اظهار کرد: تنوع حاکم بر دانشگاه ایلام و شنیدن صداهای مختلف و همکاری با سلایق متفاوت و گاه متضاد، نشان از اقتدار و توانمندی مدیریت دانشگاه استکه مایه تحسین می باشد.
دکترمحمد علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام درباره وضعیت این دانشگاه گفت: دانشگاه ایلام هم اکنون دارای ۶۵۰۰ دانشجو، ۱۱۰ رشته تحصیلی، ۲۱۰ نفر عضو هیأت علمی و ۴۲۰ کارمند است که با اهتمام و همدلی همکاران از وضعیت خوبی در حوزه های مختلف برخوردار است.
رئیس دانشگاه ایلام تأکید کرد: در دانشگاه ایلام هیچ چیز اتفاقی نیست و هیچ تصمیم لحظه ای و هیجانی گرفته نمی شود، بلکه روند امور بر اساس برنامه استراتژیک است که به تصویب رسیده و تمام سعی همکاران اینجانب بر آن است تا با لحاظ کردن این برنامه توسعه متوازن صورت گیرد.
دکتر علی اکبری، در خصوص عملکرد و وضعیت حوزه های مختلف دانشگاه، اظهار کرد: در زمینه عمرانی در دانشگاه ایلام انقلاب صورت گرفته و علاوه بر چند طرح بزرگ که با حضور مقامات وزارت علوم و استانی به افتتاح رسید، هم اکنون چندین طرح دیگر در دست احداث است و از وضعیت خوبی برخوردار می باشد.
وی افزود: ما دانشگاه را با بدهی ۱۵ میلیارد توانی تحویل گرفتیم، اما با برنامه ریزی، اهتمام و پی گیری هایی که انجام شد، هم اکنون دانشگاه یک ریال بدهی هم ندارد.
رئیس دانشگاه ایلام، فعالیت ها و اقدامات انجام شده در حوزه آموزشی را خوب ارزیابی کرد وگفت: برای توسعه دانشگاه، نیازمند جذب تعداد زیادی عضو هیأت علمی در رشته های مختلف می باشیم و برای همین مجوز استخدام ۲۱ عضو هیات علمی به صورت سالیانه به تصویب هیات امناء رسیده و در فضای مطلوبی که شکل گرفت، دانشجوی دکتری دانشگاه به عنوان دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شد.
دکتر علی اکبری، با بیان اینکه روند تولید علم در دانشگاه ایلام در چند سال اخیر شتاب گرفته است، بیان کرد: در چند سال اخیر در زمینه پژوهش دانشگاه جهش انجام گرفت و فرصت خوبی برای اساتید و دانشجویان فراهم شد و برای نمونه عضو هیات علمی دانشگاه، در ردیف دانشمندان یک درصد ISI جهان قرار گرفت.
دکتر علی اکبری تأکید کرد: در زمینه ارتباط با صنعت و جامعه نیز گام های بزرگی برداشته شده و در این خصوص با شرکت پتروشیمی ایلام، پالایشگاه گاز ایلام، شرکت برق، سازمان جهاد کشاورزی و شرکت های و سازمان های دیگر، ارتباط و تعامل مناسبی برقرار شده و دانشگاه از ظرفیت های ملی و استانی در این زمینه بهره گرفته است.
وی افزود: روند مطلوب توسعه در دانشگاه ایلام شامل حوزه دانشجویی هم می شود و در چند سال اخیر جایگاه ورزش در دانشگاه ارتقا یافته و تیم های مختلف ورزشی، عنوان های خوبی را در سطح منطقه و کشور کسب کرده اند و همچنین مرکز بهداشت، درمان و مشاوره دانشگاه خدمات متنوع و مطلوبی را به دانشجویان ارائه می دهد.
دکتر علی اکبری، در زمینه وضعیت حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، اظهار داشت: در حوزه فرهنگ، ما تأکید بر تنوع و مشارکت همگان داریم و برای همین ما به حاکمیت یک تفکر در دانشگاه پایان دادیم و زمینه حضور و مشارکت دانشجویان با سلایق مختلف را فراهم کردیم.
رئیس دانشگاه ایلام افزود: ما به آزاد اندیشی باور داریم و آن را در عمل به اجرا گذاشتیم و اهتمام ما بر آن است که همه صداها را بشنویم و با همه سلایق همکاری کنیم.
رئیس شورای فرهنگی دانشگاه ایلام، در زمینه فعالیت انجمن های علمی در این دانشگاه گفت: بر اساس برنامه استراتژیک، ما بر توسعه فعالیت های انجمن های علمی در راستای تمرین مدیریت، خلاقیت و کارگروهی دانشجویان تمرکز کردیم و خوشبختانه نتیجه اعتماد ما موجب تنوع، هنرمندی، شور و نشاطی شد که بر هشتمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت حاکم بود و نمایشگاه امثال این جشنواره به واسطه همکاری، تعامل و کار مشترک دانشجویان، جلوه خاصی به دانشگاه بخشیده بود.
در ادامه این نشست، دکتر شیرخانی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، گزارشی از روند برنامه ها، اقدامات و افتخارات بدست آمده در این حوزه ارائه کرد.
ر.ب ۴۵