رئیس دانشگاه زنجان خبر داد:

راه اندازی مرکز آموزش زبان فارسی/ توسعه فعالیت های بین المللی

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۴ کد : ۳۹۱۱۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۵۸
دکترسیدمحسن نجفیان، رئیس دانشگاه زنجان از راه‌اندازی مرکز آموزش زبان فارسی برای غیرفارسی زبانان به منظور توسعه فعالیت‌های بین‌المللی و جذب دانشجوی خارجی دراین دانشگاه خبرداد.
راه اندازی مرکز آموزش زبان فارسی/ توسعه فعالیت های بین المللی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری مهر، دکترنجفیان با ارائه گزارشی از برنامه های دانشگاه زنجان گفت: دانشگاه زنجان دارای محیط خوب و وسعت زیاد است و با توجه به اینکه این دانشگاه قدمت زیادی ندارد، با مشکل فرسودگی ساختمان‌ها مواجه نیستیم.

وی افزود: از نظر آماری دارای چهار دانشکده هستیم؛ دانشکده علوم پایه، علوم انسانی، فنی و مهندسی و کشاورزی و یک پژوهشکده و مرکز رشد نیز داریم. ۳۸ گروه آموزشی در دانشکده‌های ما فعال هستند.

رئیس دانشگاه زنجان با بیان اینکه بسیاری از رشته‌های ما در راستای افزایش کیفیت تجمیع شده یادآور شد: رشته‌های تجمیع شده در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد.

 

وی ادامه داد: ۳۹۶ عضو هیأت علمی ثابت و تمام وقت در دانشگاه زنجان فعال هستند که ۳۳ درصد از این استادان استاد تمام یا دانشیار بوده و ۶۷ درصد استادیار و تعداد بسیار کمی نیز مربی فعال هستند.

دکترنجفیان با بیان اینکه اعضای هیأت علمی این دانشگاه را استادان جوان تشکیل می‌دهند، گفت: ۹ هزار دانشجو در دانشگاه زنجان حضور دارند که در نیمسال اول تعداد آنها به ۱۰ هزار نفر می‌رسد. نسبت دانشجو به اعضای هیات علمی در دانشگاه زنجان یک به ۲۵ است.

رئیس دانشگاه زنجان گفت: با توجه به اینکه در هفته خوابگاه‌ها قرار داریم، تمام دانشجویان متقاضی خوابگاه دراین دانشگاه پوشش داده می شوند. همه خوابگاه‌های دانشگاه به جز یک خوابگاه در سایت دانشگاه قرار دارد.

وی با بیان اینکه تمام دانشجویان دختر متقاضی خوابگاه در دانشگاه زنجان اسکان داده شده اند، افزود: ۲۳۰۰ نفر از دانشجویان دختر دانشگاه در خوابگاه‌ها مستقر بوده و مقداری هم ظرفیت خالی وجود دارد.

دکترنجفیان گفت: خوابگاه پسرانه دانشگاه دارای ۱۸۰۰ ظرفیت است یکی از خوابگاه‌های داخل شهر دانشگاه متعلق به پسران بوده و ۳۰۰ نفر ظرفیت دارد. یک خوابگاه خودگردان با ظرفیت ۵۰۰ نفر نیز به دانشجویان پسر اختصاص دارد و مابقی خوابگاه های پسرانه در داخل دانشگاه است.

رئیس دانشگاه زنجان به رتبه خوابگاه های این دانشگاه اشاره کرد و گفت: در رتبه‌بندی صندوق رفاه دانشجویان، خوابگاه های این دانشگاه در رتبه های سه و چهار قرار گرفتند.

وی به امکانات خوابگاه ها اشاره کرد و افزود: خوابگاه‌های دانشگاه زنجان امکانات مناسبی دارند، مجهز به سالن‌های ورزشی، بدنسازی، مطالعه، تلویزیون، اینترنت و نمازخانه هستند. برای خوابگاه دختران نیز امکانات ورزشی، اتاق دوچرخه، زمین والیبال، بسکتبال و سالن پینگ‌پنگ مهیا است.

وی افزود: همچنین زمین چمنی برای پسران ایجاد شده، خوابگاه پسران دارای سلف‌سرویس مستقل است، سلف سرویس خوابگاه دختران نیز در دست ساخت است.

رئیس دانشگاه زنجان یادآورشد: مجموعه ورزشی خوبی در دانشگاه وجود دارد، زمین فوتبال و دوومیدانی دانشگاه در دست اقدام است. بازارچه‌ای نیز برای ارائه خدمات دانشجویی وجود دارد که دیگر نیاز نیست دانشجویان برای تهیه نیاز خود به خارج از دانشگاه مراجعه کنند.

دکترنجفیان به سرویس حمل و نقل دانشجویان اشاره کرد که به صورت رایگان است گفت: همچنین درمانگاه در داخل دانشگاه وجود داشته و پزشک عمومی حضور فعال دارد و پزشک متخصص در برخی رشته‌ها دردانشگاه حضور پیدا می‌کند. خدمات دندانپزشکی ارائه می شود، دانشگاه دارای دو دستگاه آمبولانس بوده و بخش اورژانس نیز فعال است.

وی با اشاره به خدمات مرکز مشاوره دانشگاه افزود: در مرکز مشاوره و سلامت روان دانشگاه سه کادر متخصص وجود دارد و ۱۰ نفر به صورت پاره‌وقت همکاری می‌کنند. دفاتر مشاوره در دانشکده‌ها فعال هستند.

رئیس دانشگاه زنجان در ادامه به بودجه این دانشگاه در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: بودجه دانشگاه در سال گذشته تخصیص کامل داشت.

وی ادامه داد: بر این اساس سال گذشته بودجه دانشگاه زنجان کامل پرداخت شد این در حالی است که بودجه عمرانی این استان تخصیص ۴۷ درصد داشته است.

دکترنجفیان به درآمد اختصاصی دانشگاه زنجان اشاره کرد و افزود: ۱۱ تا ۱۲ درصد هزینه‌های این دانشگاه از سوی درآمدهای اختصاصی تامین می شود.

وی ادامه داد: حدود ۱۱ میلیارد تومان در سال گذشته بودجه دانشگاه زنجان بود که ۱۱ تا ۱۲ درصد یعنی دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از هزینه‌های دانشگاه از طریق درآمدهای اختصاصی و قراردادهای پژوهشی تامین شده است.

وی به ارتباط صنایع با دانشگاه اشاره کرد و افزود: استقبال صنایع از دانشگاه آن‌گونه که باید نیست و دانشگاه‌ها ارتباط سازمان‌یافته با صنعت و اقتصاد ندارند البته از هر دو طرف ضعف‌هایی وجود دارد و باید خیلی روی این موضوع کار شود.

رئیس دانشگاه زنجان خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها باید پژوهش‌های خود را معطوف به مشکلات جامعه کنند و ارتباط دانشگاه با شبکه جامعه در همه زمینه‌ها باید تقویت شود.

دکترنجفیان به تشکل‌های سیاسی این دانشگاه اشاره و تصریح کرد: ما دانشگاهی هستیم که علاوه بر بسیج دانشجویی که فراتشکلی است چهار تشکل سیاسی داریم، در صورتی که اکثر دانشگاه‌ها چهار تشکل را ندارند.

وی تاکید کرد: ۴ تشکل سیاسی در دانشگاه فعالیت مفید دارند و تقریباً بیش از ۹۰ درصد درخواست‌های آنها با موافقت دانشگاه مواجه می شود. بطوری که در طول سال گذشته بیش از ۷۰۰ برنامه در دانشگاه به شکل های مختلف از سوی این تشکل‌ها برگزار شده است.

دکترنجفیان در ادامه به کرسی‌های آزاداندیشی اشاره کرد و اظهار داشت: فضای بسیار مطلوبی برای این کرسی‌ها ایجاد شده و دولت یازدهم و دوازدهم رویکرد مثبتی به این فعالیت داشته و آن را مورد حمایت قرار داده است.

وی با اشاره به تفاهم نامه‌های دانشگاه زنجان با دانشگاه‌های خارجی، گفت: آمادگی داریم تا در دوره تحصیلات تکمیلی، دوره مشترک راه‌اندازی کنیم.

رئیس دانشگاه زنجان با اشاره به برنامه های دانشگاه زنجان در سال جاری گفت: افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان، اتمام پروژه‌های عمرانی دانشگاه و افزایش بودجه ۶ میلیاردی این پروژه‌ها از ۶ به ۲۰ میلیارد تومان از درآمدهای اختصاصی دانشگاه، راه‌اندازی رشته‌های بین رشته‌ای و میزبانی کنفرانس ۲۰۲۰ از مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه زنجان در سال جاری است.

وی افزود: همچنین سومین همایش بین‌المللی مدیریت سبز دانشگاه‌ها، افزایش فرصت‌های مطالعاتی، گسترش فعالیت‌های بین‌المللی و راه‌اندازی مرکز آموزش زبان فارسی برای غیرفارسی زبانان به منظور توسعه فعالیت‌های بین‌المللی و جذب دانشجوی خارجی از دیگر برنامه های دانشگاه زنجان در سال ۹۷ است.

دکترنجفیان گفت: بیش از ۲۰ میلیارد تومان از منابع داخلی دانشگاه به کارهای عمرانی اختصاص داده شده و تمام پروژه‌های نیمه‌تمام دانشگاه زنجان به جز یک پروژه در سال ۹۷ به اتمام می‌رسد.

ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: زنجان