مدیرکل فرهنگی وزارت علوم: ارتقای نسل دوم انجمن‌های علمی - دانشجویی، اولویت های مهم وزارت علوم است

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۴:۴۱ کد : ۳۹۰۸۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۲۰۹
محمدهادی عسکری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم درآیین افتتاحیه یازدهمین نشست دبیران مجمع انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور دردانشگاه کردستان گفت: ارتقای نسل دوم انجمن‌های علمی دانشجویی از اولویت های مهم وزارت علوم است.
مدیرکل فرهنگی وزارت علوم: ارتقای نسل دوم انجمن‌های علمی - دانشجویی، اولویت های مهم وزارت علوم است

‌به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، عسکری دراین نشست با قدردانی از دبیران انجمن های علمی دانشجویی سراسر کشور و همچنین میزبانی دانشگاه کردستان اظهارداشت: آیین نامه تاسیس و فعالیت انجمن های علمی دانشجویی درسال ۱۳۷۸ توسط وزارت فرهنگ و آموزش عالی آن زمان به دانشگاه ها ابلاغ شد، و پس از آن شاهد استقبال دانشجویان برای فعالیت در انجمن های علمی دانشجویی بودیم.

وی افزود: این انجمن ها در کنار کانون های فرهنگی، نشریات دانشجویی و تشکل های اسلامی دانشگاهیان توانستند فضای دانشگاه ها را به سوی اعتلای عقلانیت و خردورزی پیش ببرند و منشا خدمات ارزنده، شور و نشاط علمی و اجتماعی در دانشگاه ها بودیم.

عسکری افزود: واقعیت این است که انجمن های علمی در کنار توجه به کار علمی، فضایی برای گفت و گو و کنش همدلانه و همفکری پویا حول محور اعتلای کشور فراهم آورده اند و این حرکت خیلی ارزشمندی است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی گفت: به دلیل فعالیت در انجمن علمی و سایر فعالیت های قانونی که در دانشگاه دارید، واجد یک سرمایه اجتماعی گرانسنگ شده اید، قبل از اینکه که مسئولان بخواهند این سرمایه را به شما یادآور شوند، شما خودتان باید به این سرمایه اذعان داشته باشید و آن را تکریم و پاسداری کنید، و با جهت دهی مطلوب و هدفمند آن، اقدام به حل مشکلات خود و جامعه کنید.

عسکری گفت: امروز بعد از گذشت نزدیک به دو دهه از فعالیت، انجمن های علمی دانشجویی به مرحله جوانی رسیده اند و نظام آموزش عالی تا حدودی توانسته در تربیت دانش آموخته مجهز به دانش موفق باشد؛ اما در بهره برداری از دانش و تبدیل آن به فناوری، فاقد پتاسیل لازم است و دانش آموختگان نظام آموزش عالی نیز فاقد ظرفیت توامان بکارگیری دانش و مهارت هستند.

وی افزود: این مقوله توسعه کشور را با چالش مواجه کرده و ما ناگزیرهستیم به سراغ نسل دوم انجمن های علمی برویم که محصول دو دهه تلاش بی وقفه دانشجویان و کنش گران در انجمن های علمی دانشجویی کشور است.

عسکری در تعریف و تبیین نسل دوم انجمن های علمی دانشجویی گفت: در نسل دوم انجمن های علمی دانشجویی ما شاهد مشارکت بیشتر دانشجویان تحصیلات تکمیلی خواهیم بود. در نسل دوم باید مدل شایستگی برای اعضای انجمن های علمی دانشجویی تدوین شود و ساختارهای موجود در جهت کارآمدی و کارآفرینی بازنگری شود.

وی افزود: در نسل دوم انجمن های علمی دانشجویی، استادان دانشگاه باید مشارکت بیشتری دراین انجمن ها داشته باشند. نسل دوم انجمن های علمی باید همکاری موثری با محیط پیرامونی دانشگاه داشته باشند و این هم افزایی ها به کمک ساختارهایی چون اتحادیه ها بیشتر شوند.

وی در ادامه اظهارداشت: از فعالیت های آموزشی که رسالت اصلی انجمن های علمی دانشجویی نسل اول بوده، باید به سوی فعالیت های گفتمان ساز و کارآفرین تغییر جهت داد.

عسکری اضافه کرد: در این راستا باید به سمت تعمیق و گسترش فرهنگ فضایل دینی برویم و توجه به معنویت و اخلاق را در نسل دوم انجمن ها نهادینه کنیم. دانشگاه و انجمن علمی نسل دوم نمی تواند نسبت به مشکلاتی که در جامعه و دانشگاه وجود دارد همچون ریزگردها، آلودگی ها، بحران آب و خشک شدن تالاب ها بی تفاوت باشد.

وی افزود: ما در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به دنبال آن هستیم که انجمن های علمی نسل دوم را به دانشگاه ها معرفی کنیم و دانشگاه ها باید به توانمندی انجمن های نسل دوم اعتماد کنند و در کسب و کارهای علمی خودشان انجمن های علمی نسل دو را شریک بدانند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: معرفی انجمن های علمی دانشجویی نسل دوم سیاست محوری اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است و همه برنامه ها از جمله جشنواره ملی حرکت و یا نشست دبیران و اتحادیه ها باید در راستای تحقق چنین ماموریتی باشد.

وی در ادامه گفت: ما نیز برنامه هایی ازجمله جشنواره حرکت، نشست دبیران انجمن های علمی را در جهت تقویت این سیاست برگزار می کنیم، مشکلات را بررسی کرده و افق پیش روی این نسل از انجمن ها را ترسیم خواهیم کرد.

مهندس عسکری گفت: بر این اساس اصلاح آیین نامه ها در دستور کار قرار گرفته، مشارکت بیشتر استادان لحاظ شده، فرصت ها و ظرفیت های موجود در دانشگاه ها را احصا کرده و در خدمت انجمن های علمی نسل دوم قرار خواهیم داد و البته این مهم زمانی تجلی پیدا می کند که شما به عنوان کنش گران اصلی این بازی علاقه مند بوده و با مشارکت فعال خودتان ما را همراهی کنید.

ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: مدیرکل فرهنگی


( ۱ )