در هجدهمین نشست اتحادیه دانشگاههای ساحلی و دریایی کشور؛

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم : علوم دریایی می تواند در اشتغال کشور نقش مهمی ایفا کند

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۳ کد : ۳۹۰۲۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۰۵۳
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: حوزه دریا ظرفیت های مهمی مانند گردشگری، شیلات و صنایع دریایی دارد و با یک برنامه ریزی منسجم می تواند در اشتغال کشور نقش مهمی ایفا کند .
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم : علوم دریایی می تواند در اشتغال کشور نقش مهمی ایفا کند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مسعود برومند در هجدهمین نشست اتحادیه دانشگاههای ساحلی و دریایی کشور که در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد؛ افزود: اتحادیه دانشگاههای ساحلی و دریایی باید امکان به اشتراک گذاری و استفاده مشترک اعضای این اتحادیه از امکانات و تجهیزات پژوهشی را فراهم کند تا هم شاهد هم افزایی و صرفه جویی در هزینه ها باشیم و هم از موازی کاری پرهیز شود.

وی با اشاره بر اهمیت استفاده از خرد جمعی در تصمیم گیری ها، خواستار برگزاری جلسات ماهیانه اتحادیه دانشگاههای ساحلی و دریایی با دستورات مشخص در راستای تقویت همفکری و هماهنگی اعضای این اتحادیه شد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به جایگاه خوب ایران در انتشار مقالات علمی در حوزه علوم دریایی گفت: باید در خصوص ساخت تجهیزات پژوهشی حوزه دریا و انتقال فناوری های نوین این حوزه به کشور اقدامات عملی انجام دهیم.

وی اتحادیه دانشگاههای ساحلی و دریایی را بهترین مرجع برای تدوین برنامه های آموزشی و پژوهشی حوزه علوم دریایی و پیشنهاد آن به وزارت علوم دانست و خواستار برگزاری مستمر نشست معاونان آموزشی و پژوهشی این اتحادیه شد.

دکتر برومند تاکید کرد: باید شرایطی را فراهم کنیم تا محققان همه دانشگاهها و مراکز پژوهشی بتوانند در ماموریت های پژوهشی «کشتی کاوشگر خلیج فارس» حضور داشته باشند.

دکتر برومند افزود: دانشگاههای ساحلی و دریایی کشور باید با سازمان ها و دستگاههای اجرایی مرتبط با دریا، مانند سازمان بنادر و کشتیرانی، وزارت نفت و نیروی دریایی تعامل و ارتباط نزدیک داشته باشند.

در ادامه این نشست، دکتر بهروز ابطحی، رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی گفت: برگزاری نشست معاونان پژوهشی دانشگاههای عضو این اتحادیه و تصویب دو طرح کلان ملی در حوزه علوم دریایی از برنامه های در دست اقدام این اتحادیه است.

وی افزود: برگزاری گشت تحقیقاتی در خلیج فارس و دریای عمان، برنامه دیگری است که در شورای عالی اتحادیه دانشگاههای ساحلی و دریایی کشور به تصویب رسیده است.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی گفت: در حوزه آموزش نیز، وضعیت رشته های تحصیلی علوم دریایی مورد ارزیابی قرار گرفته است و سند راهبردی توسعه علوم دریایی به تصویب رسیده است.

وی افزود: در حوزه ترویج و فرهنگ سازی نیز برگزاری برنامه هایی توسط دانشگاههای ساحلی خزر برای ۱۷ مردادماه که با نام روز ملی دریایی خزر نامگذاری شده است به اجرا در خواهد آمد و برنامه هایی نیز در روز ملی خلیج فارس و روز جهانی اقیانوس برگزار می شود.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با اشاره به جایگاه ششمی ایران در آسیا بعد از ترکیه از نظر تولید مقالات علمی گفت: در جهان نیز ایران رتبه ۲۶ علوم دریایی را در اختیار دارد.

در پایان این نشست، روسای دانشگاههای عضو به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و دکتر بهروز ابطحی، رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با رای اعضای اتحادیه به عنوان رئیس اتحادیه انتخاب شد.

اتحادیه دانشگاه‌های ساحلی و دریایی به منظور هماهنگی و گسترش تعامل آموزشی و پژوهشی میان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی دریایی کشور و نیز ارتقای سطح علوم دریایی در جهت پیشبرد اهداف راهبردی جمهوری اسلامی ایران، در سال ۱۳۸۶ به پیشنهاد پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی تشکیل شد و ۱۸ دانشگاه و یک پژوهشگاه در آن عضویت دارند.

دبیرخانه دایمی این اتحادیه در حال حاضر در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی مستقر است.

م.ع ۱۳۶۰