رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی خبر داد:

ایجاد ۸۸۵ شغل توسط شرکت‌های دانش بنیان استان طی ۵ سال گذشته

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۴ کد : ۳۸۹۰۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۴۳
دکتر علی اصغر پیله‌ور رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی در نشست شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور این پارک با استاندار و مدیران اقتصادی استان گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته‌اند طی ۵ سال گذشته ۸۸۵ مورد اشتغال زایی در استان خراسان شمالی ایجاد کنند.
ایجاد  ۸۸۵ شغل توسط شرکت‌های دانش بنیان استان طی ۵ سال گذشته

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری خراسان شمالی، دکتر پیله‌ور در این آیین اظهار داشت: ورود موثر دانشگاه ها به حوزه کارآفرینی، تدوین برنامه آمایش علم و فناوری، تدوین سند نظام نوآوری استان، کمک به راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری، ایجاد پارک فن‌آموز در راستای اقتصاد مقاومتی و تخصیص اعتبارات استانی به حوزه فناوری از مهم‌ترین مطالبات و خواسته های پارک و علم و فناوری استان است.

وی با بیان اینکه ۱۲ محصول توسط ۷ شرکت دانش‌بنیان استان تولید می شود، افزود: در برنامه ششم توسعه هدف گذاری ایجاد ۲۰ هزار شرکت دانش بنیان است و اکنون حائز رتبه ۲۸ کشوری هستیم.

دکتر پیله‌ور با بیان اینکه پارک علم و فناوری خراسان شمالی تاکنون ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار به شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور کمک کرده است، افزود: این شرکت‌ها توانسته اند در داخل کشور فروش‌شان را به ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برسانند و در صادرات و فروش خارج از مرزها ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار ارزآوری داشته‌اند.

مهندس صالحی استاندار خراسان شمالی نیز با اشاره به اینکه اشتغال‌زایی باید به سمت محورهای دانش بنیان حرکت کند و این امر از تاکیدات مقام معظم رهبری و از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی است، از تشکیل کارگروه ویژه ای در این خصوص خبر داد.

وی با بیان اینکه برای حمایت بیشتر از شرکت‌های دانش بنیان می توانیم در بخش تجهیزات، اعتباراتی را تخصیص دهیم، افزود: هر شرکتی که در مسیر توسعه یا تغییر خط تولید حرکت کند، می توانیم با محاسبه سود بانکی تسهیلات این شرکت ها در قالب کمک های بلاعوض و یا از طریق کمک های فنی اعتباری، حمایت های لازم را داشته باشیم.

مهندس صالحی از هدفگذاری های اصلی ایجاد هزار شغل در بخش فناوری اطلاعات در سال ۹۷ در استان خراسان شمالی خبر داد و گفت: هدف از اجرای این طرح افزایش تولیدات برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و ایجاد اشتغال و کاهش چشمگیر بیکاری است.

وی خاطرنشان کرد: بخش عمده ای از این اشتغالزایی در بخش های صنعت، کشاورزی و گردشگری است اما باید افزایش اشتغالزایی در بخش خدمات و فناوری های نوین نیز بدون کم شدن عدد مطلق اشتغال در دیگر بخش ها در دستور کار قرار گیرد.

مهندس صالحی در بخش دیگر سخنان خود اشاره ای به صندوق پژوهش و فناوری داشت و تاکید کرد جهت تامین سهم ۵۱ درصدی بخش خصوصی، باید دنبال راهکارهای لازم برای جذب بخش خصوصی و اعتبارات این بخش باشیم.

وی با تاکید بر تشکیل بورس ایده افزود: باید شاهد ارتباطات تنگاتنگی بین ایده و تبدیل آن به انبوه سازی برقرار شود و این کار منوط به ثبت ایده و مشخص شدن امتیازات شرکت است تا بتوانیم در مسیر تسهیل سازی برای صاحبان ایده و صنایع استان قدم برداریم.

در این نشست که در محل استانداری خراسان شمالی برگزار شد، مدیران شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور، مشکلات و مطالبات خود را با استاندار در میان گذاشتند.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )