در دانشگاه ارومیه برگزار شد؛

اولین نشست بین المللی کرسی مولوی پژوهی

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۲۳:۱۵ کد : ۳۸۸۹۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۳۹
اولین نشست بین المللی کرسی مولوی پژوهی با حضور دکتر مهدی محقق و دکتر میرباقری فرد رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، محققان داخلی و خارجی و دانشجویان علاقه مند در دانشگاه ارومیه برگزار شد.
اولین نشست بین المللی کرسی مولوی پژوهی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ارومیه، در این نشست دکتر رحیم حب نقی رئیس دانشگاه ارومیه با اشاره به تاریخچه این دانشگاه گفت: دانشگاه ارومیه هم اکنون دارای ۱۲ دانشکده، ۵۰۰ عضو هیات علمی و ۱۶۰۰۰ نفر دانشجو است که ۵۲۰۰ نفر از دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند.

رئیس دانشگاه ارومیه در ادامه به پردیس تاریخی این دانشگاه اشاره کرد و افزود: مکانی که هم اکنون در آن حضور دارید اولین محل استقرار دانشگاه ارومیه بوده و ۱۴۰ سال قبل، اولین مدرسه طب در همین مکان توسط ژوزف کاکران احداث شده و اولین طبیبان به اصطلاح امروزی، از این مدرسه فارغ التحصیل شده اند.

دکتر حب نقی ضمن تقدیر از حضور محققان، پژوهشگران، مولوی شناسان و ادب دوستان در این نشست خاطر نشان کرد: اگر جوانان امروز با زبان شریعت مهجورند و از آن دوری می کنند می توان آنها را با زبان طریقت و عرفان که در آثار بزرگان ایران متبلور است به فطرت پاک و خداجویانه شان برگرداند و این وظیفه معلمان و ادیبان و فضلای این سرزمین است.

در ادامه دکتر علیرضا مظفری دبیر علمی این نشست گفت: عرفان اسلامی ازبی بدیل ترین آیه های فکری و فرهنگی مسلمانان است که با حس کمال جویی و گرایشات حکمی و ذوقی مردم ایران گره خورده است.

وی ادامه داد: مولوی در تاریک ترین بحبوحه تاریخ ایران پا به عرصه وجود نهاد و با بهره گیری از ادبیات و کلام سنایی و عطار و به همت ذوق ادبی خود، عرفانی بسیار زیبا را به تصویر کشید که از ناب ترین اندیشه های بشری است.

استاد مهدی محقق علامه و ادیب و مدیر موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران- مک گیل جزو مهم ترین سخنرانان نشست مذکور بود.

وی در سخنرانی خود آذربایجان را خطه ای ادب خیز و مملو از اندیشمندان و شاعرانی بزرگ عنوان کرد.

استاد محقق همچنین به شهر بلخ و قدمت ادبی و بزرگان آن شهر اشاره کرد و از مولوی، ناصر خسرو، شهید بلخی، ابوزید بلخی استاد زکریای رازی، کعبی بلخی و... به عنوان شاعران، عارفان و دانشمندان آن شهر یاد کرد.

 

این نشست به مدت دو روز با حضور محققان داخلی و یک محقق از گروه شرق شناسی دانشکده فلسفه دانشگاه سارایوو کشور بوسنی و ارائه ۱۳ پژوهش در خصوص مولوی شناسی با عناوین روش استاد محقق در تحقیق مثنوی، مولوی پژوهشی در آسیای میانه، مولانای دیروز، مولانای امروز؛ یک سال با مولانا، مولوی پژوهی- چالش ها و فرصت ها، مثنوی یک حیاط خلوت معنوی، پیشینه مطالعات مولوی شناسی در بوسنی و هرزگوین و چشم اندازی برای آینده، نظریه های ادبی معاصر و مثنوی مولوی، مثنوی متنی فرا تعلیمی، مفاهیم نمایدن سماع از دیدگاه مولانا، معرفی کتاب ترکی (مثنوی خاطرالاری)، استفاده از متن کاوی در مولوی پژوهی در دانشگاه ارومیه برگزار شد.

نشست بین المللی کرسی مولوی پژوهی توسط دانشگاه ارومیه و با همکاری انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور برگزار شد.

ر.ب ۴۵