همایش راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی در دانشگاه ساری به کار خود پایان داد

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۳:۳۷ کد : ۳۸۸۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۰
اختتامیه همایش راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی با تجلیل از برگزیدگان این همایش در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد.
همایش راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی در دانشگاه ساری به کار خود پایان داد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، به نقل از دانشگاه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، اولین همایش راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی که با حضور دکتر عراقچی معاون سیاسی وزارت امورخارجه، دکتر حسینی معاون امور حقوقی و مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دکتر جلال کلانتری رییس اداره دیپلماسی آب و مدیران وزارت نیرو، استاندار مازندران، مدیران استانی، اساتید و دانشجویان در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد، به کار خود پایان داد.

دکتر عبدااله درزی دبیر این همایش، ضمن تشکر از کلیه کسانی که به برگزاری این همایش کمک کردند اظهار داشت؛ از میان ۲۴۴ مقاله ارسال شده به دبیرخانه همایش, ۱۶ مقاله بصورت شفاهی پذیرفته و مابقی بصورت پوستر پذیرفته و ارائه شد و استاندار مازنداران و معاون وزیر امور خارجه از سخنرانان این همایش بودند.

مهندس علی احمدی، مدیر آموزش و پژوهش سازمان مدیریت پسماند شهرستان ساری در آیین اختتامیه این همایش اظهار داشت؛ سعی بر این است در حوزه مسائل زیست محیطی مرتبط با پسماند بحث و بررسی انجام گیرد البته در بحث پسماند دچار چالش هایی جدی شده ایم که جز با دستان خودمان حل شدنی نیستند.

احمدی افزود؛ قانونی تحت عنوان قانون پسماند وجود دارد که بر اساس وظایف آشکار سازمان ها اجرا می شود. پسماندها که حاصل دست انسان هستند بویژه پسماندهای بیمارستانی مشکلات خاصی از جمله آلودگی زیست محیطی را به بار آورده و مخرب هستند. بایستی نحوه رفتار هر نوع زباله خاص تولیده شده را بدانیم تا کمترین آلودگی ایجاد شود.پسماندهای تر، مواد آلی هستند که در زباله ها وجود دارند و خاصیت فسادپذیری دارند و تولید شیرابه و بو می کنند و باعث ایجاد مشکلاتی در مدیریت خواهند شد.

احمدی ادامه داد؛ طرح تپش یکسالی است که در ساری اجرا شده و تحت عنوان طرح تفکیک زباله ها در حال اجراست، بدین منظور کلبه های تفکیک زباله جهت دریافت زباله های خشک از شهروندان در مناطق مختلف شهراستقرار یافته اند که این امر به منظور ترغیب و تشویق شهروندان برای تفکیک زباله ها صورت گرفته است و با عضویت و ثبت نام در این طرح کارت شهروندی به شهروندان داده می شود.این زباله ها بعد از جمع آوری مدیریت شده و جداگانه تفکیک می شوند.

وی تاکید کرد نیاز به آموزش و فرهنگ سازی عظیمی است که برای این کار اقداماتی شایسته انجام شده است از جمله برگزاری جلسات آموزشی لازم برای نیروها جهت راهنمایی و آموزش لازم به شهروندان، آموزش در مدارس، ادارات و مساجد برگزارشده است.