همزمان با روز ملی خلیج فارس در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی صورت گرفت؛

راه‌اندازی سامانه برخط پیش‌بینی ۹۶ ساعته نوسانات و جریانات دریایی

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۴:۵۲ کد : ۳۸۸۲۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۶۳
همزمان با روز ملی خلیج فارس، سامانه برخط پیش بینی ۹۶ ساعته نوسانات و جریانات دریایی در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی عملیاتی شد.
راه‌اندازی سامانه برخط پیش‌بینی ۹۶ ساعته نوسانات و جریانات دریایی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکترخوش خلق رئیس مرکز پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در این خصوص گفت: این سامانه هم اکنون پیش‌بینی نوسانات تراز سطح ‏آب و جریانات سطحی در ۴ روز آینده در منطقه خلیج ‏فارس را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.‏
وی تصریح کرد: این اطلاعات به منظور برنامه‌ریزی بهینه و ایمن جهت انجام فعالیت‌های مختلف در دریا نظیر اکتشافات دریایی، کشتیرانی، صیادی، تحقیقات، تجاری و غیره بسیار ضروری و مفید است.
دکتر خوش خلق با بیان اینکه هسته اصلی سامانه پیش بینی جریانات دریایی در خلیج فارس، مدل سه بعدی هیدرودینامیکی COHERENS می‌باشد، افزود: این مدل با استفاده از اطلاعات مولفه های هارمونیکی جزر و مد در مرز باز مدل و داده های سه ساعته پیش بینی میدان باد GFSبه عنوان مهم ترین عوامل مولد جریان در خلیج فارس اقدام به پیش بینی متغیرهای هیدرودینامیکی نظیر نوسانات تراز سطح آب و میدان سه بعدی جریان برای ۴ روز آینده می‌کند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، سهم مشارکت جریان های جزر و مدی، جریانات بادرانده و جریانات ناشی از اختلاف چگالی در خلیج فارس را تقریباً به نسبت ۱۰۰:۱۰:۱ عنوان کرد و گفت: عدم در نظر گرفتن جریانات ناشی از اختلاف چگالی در سامانه فعلی تاثیر چندانی در نتایج ارایه شده به خصوص برای پیش بینی های کوتاه مدت نخواهد داشت.
دکتر خوش خلق در ادامه افزود: در حال حاضر در صدد هستیم با اضافه کردن پارامترهای هواشناسی نظیر درجه حرارت هوا، بارش، پوشش ابر، رطوبت نسبی و شارهای حرارتی و همچنین در نظر گرفتن درجه حرارت آب و میزان شوری آن به مدل، اثرات اختلاف چگالی نیز در نظر گرفته شود.
وی امکان پیش‌بینی حرکت اجسام شناور در خلیج فارس، به خصوص برای انجام عملیات های جستجو و نجات دریایی در این منطقه را از دیگر فعالیت‌های این مرکز اعلام کرد که به‌زودی به صورت عملیاتی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷