مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:

تئاتر دانشگاهی باید فاخر و گفتمان ساز بوده و متناسب با ماهیت و ذات دانشگاه ، مروج عقلانیت و خرد ورزی باشد

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۲ کد : ۳۸۸۲۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۶۸
مهندس محمد هادی عسکری مدیرکل فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، در آیین اختتامیه بخش مناطق بیست و یکمین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران در دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: تئاتر دانشگاهی باید فاخر و گفتمان ساز بوده و متناسب با ماهیت و ذات دانشگاه ، مروج عقلانیت و خرد ورزی باشد
تئاتر دانشگاهی باید فاخر و گفتمان ساز بوده و متناسب با ماهیت و ذات دانشگاه ، مروج عقلانیت و خرد ورزی باشد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، مهندس عسکری در این آیین اظهار داشت: تئاتر دانشگاهی از سال ۱۳۷۶ توسط تیم های دانشجویی آغاز شده و این نهال نوپا به همت دانشگاهیان اکنون به درختی تناور تبدیل شده است.

مهندس عسکری با اشاره به این موضوع که فرهنگ و تمدن ایرانی مبدع هنرهای زیادی بوده است افزود: ایرانیان به عنوان صاحبان تمدن و فرهنگ، خالق هنرهای گوناگون بوده و آن را به بشریت عرضه کرده اند که از آن جمله می توان به هنر تعزیه یا شبیه خوانی، نقالی و نمایش های عروسکی سنتی اشاره کرد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: رمز موفقیت و ماندگاری هنرهای نمایشی حرکت پیوسته و توام با شناخت نیازهای جامعه است از این رو هنر نمایش باید نسبت به بنیان های اعتقادی، باورهای عرفی، تحولات اجتماعی و دغدغه های مردم بی تفاوت نباشد.

وی با اشاره به اهمیت تئاتر و هنرهای نمایشی به عنوان یکی از هنرهای هفت گانه و نقش و جایگاه ارزشمند آن در تقویت بنیان های فرهنگی و ابزاری کارآمد برای بیان دردهای جامعه از جشنواره تئاتر دانشگاهی به عنوان یکی از رویش های انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: این جشنواره در سال ۱۳۷۶ به عنوان یک نهال بوسیله دانشجویان کاشته شد و امروز به درخت تناور پر ثمری تبدیل شده است و برکات و ثمرات آن در کشور به روشنی مشاهده می شود.

وی ادامه داد: امروزه جشنواره تئاتر دانشجویی یک رویداد مهم و کم نظیر در عرصه ملی و بین المللی است که هنرمندان جوان و متعهد بی شماری به فضای حرفه ای سینما و تئاتر معرفی کرده است. بنابر این باید با یک نگاه آسیب شناسانه به بررسی راه پر افتخار گذشته پرداخته و افق پیش رو را ترسیم کنیم.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: تئاتر دانشگاهی باید در خدمت اعتلای فرهنگی جامعه باشد و برای مخاطبانش آراستگی و فرهیختگی به ارمغان آورد چراکه تئاتر دانشگاهی می تواند در بازآفرینی و ارائه روزآمد مواریث اسلامی و ایرانی بپردازد و در گسترش اخلاق در جامعه نقش آفرین باشد.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد امید و نشاط در جامعه گفت: تئاتر دانشگاهی باید آیینه تمام نمای غرور ملی و ارزشهای اخلاقی باشد و از این رو تئاتر دانشگاهی باید به سراغ کلان روایت های اثرگذار برای تزریق روحیه امید و تقویت هویت ملی برود و در پی طراحی آرمان شهر اخلاقی باشد.

مهندس عسکری گفت: تئاتر دانشگاهی باید برخی الفاظ، حرکات و رفتارهایی را که غنای لازم را ندارد و با فرهنگ ایرانی و باورهای ملی و مذهبی در تعارض هستند، از ساحت خود دور کند.

وی با اشاره به برنامه های اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: به دنبال آن هستیم تا برای کارآمد و کارآفرین شدن این جشنواره، با استفاده از نظر استادان تئاتر و دانشجویان هنرمند، در ساختار جشنواره بازنگری کنیم تا تئاتر مناطق در جشنواره تقویت شود.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت های موجود در دانشگاه های کشور در این مسیر، گفت: تقویت تعامل با معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری و سایر سازمان ها و دستگاه های فرهنگی برای اعتلای تئاتر دانشگاهی از برنامه های محوری اداره کل فرهنگی و اجتماعی است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اظهار امیدواری برای ارسال فراخوان جشنواره تا قبل از پایان جشنواره بیست و یکم، از تلاش برای محقق ساختن اعزام گروه های برجسته تئاتر دانشگاه به فستیوال های خارجی و یا زمینه سازی برای حضور گروه های خارجی در کشور خبر داد.

دکترعبدالمجید مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر نیز در این آئین با اشاره به اینکه حوزه علم و هنر ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر دارند و ایجاد مرزبندی مشخص، برای این دو حوزه کار بسیار دشواری است و جان مایه علم و نوآوری، خلاقیت و هنر است، گفت: اساس علم بر پایه خلاقیت بنا شده و خلاقیت نیز از ذوق و هنر سرچشمه می گیرد.

وی با بیان اینکه هنر ظرفیت های علم را افزایش می دهد، افزود: نوآوری و خلاقیت باعث هم افزایی علم می شود.

 

اختتامیه بیست و یکمین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران با حضور دکتر مصلح، رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر، مهندس عسکری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر گلستانه، معاون فرهنگی و دانشجویی، پارسایی فر، مدیرکل حوزه هنری بوشهر، زارعی نماینده حوزه هنری استان تهران، دکترجولایی و دریانورد از پیشکسوتان تئاتر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار شد.

در ادامه این برنامه از دکتر احمد جولایی و غلامحسین دریانورد از پیشکسوتان عرصه تئاتر استان بوشهر تقدیر و قدردانی شد.

ر.ب ۴۵/ ا.ب ۵۱