در نشست مشورتی معاونان و مدیران امور بین الملل دانشگاهها عنوان شد؛

تاکید مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی بر فراهم کردن شرایط جذب دانشجوی خارجی

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۷:۱۴ کد : ۳۸۷۹۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۵۰۱
مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه باید ۸۰ هزار دانشجوی خارجی در کشور داشته باشیم؛ گفت: تحقق این هدف نیازمند فراهم کردن زیرساخت ها و تعریف فرآیندهای مشخص است.
تاکید مدیرکل  امور دانشجویان غیر ایرانی بر فراهم کردن شرایط جذب دانشجوی خارجی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالحمید علیزاده در سیزدهمین نشست معاونان و مدیران امور بین الملل دانشگاهها و مراکز آموزش عالی اظهار داشت: برای اینکه یک دانشگاه از نظر بین المللی شدن جایگاه خوبی را پیدا کند باید در ۴۲ شاخص رشد داشته باشد که دو شاخص محوری در این خصوص «نسبت استاد بین المللی به داخلی» و «نسبت دانشجوی بین المللی به داخلی» است.
وی با تاکید بر اینکه جذب دانشجوی خارجی یک فرایند زمان بر و نیازمند برنامه ریزی است گفت: برای جذب دانشجوی خارجی باید فرآیندهای قانونی مشخصی تعریف شود که انجام این اقدام برعهده وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان است.
دکتر علیزاده افزود: در بخش فرآیندی از دانشگاههای کشور انتظار می رود فلوچارت مشخص تحصیل یک دانشجوی خارجی را از مرحله ثبت نام و پذیرش تا فارغ التحصیلی تعریف کنند و در بخش جذب دانشجوی خارجی از نیروی انسانی متخصص و آشنا به موضوع استفاده کنند.
مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: حضور در همایش های معرفی دانشگاهها، استفاده از امکانات فضای مجازی و نیز اعطای بورس به دانشجویان خارجی با نام مشاهیر علمی و ادبی کشور مانند بوعلی سینا، خیام، حافظ، ابوریحان بیرونی، فارابی و.. از نکاتی است که می تواند به جذب دانشجوی خارجی کمک کند.
وی با اشاره به برگزاری اولین دوره آزمون مهارت های زبان فارسی با نام «سامفا» در سال گذشته گفت: کاهش فرآیند بررسی پرونده متقاضی تحصیل در کشور به حدود ۱۵ روز از جمله اقدامات سازمان امور دانشجویان برای تسهیل جذب دانشجوی خارجی در کشور است.
دکتر علیزاده گفت: هر استانی که ۲۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاههای آن تحصیل کند می تواند درخواست ایجاد دفاتر استانی امور کنسولی کند تا فرآیندهای اداری دانشجویان خارجی با سهولت بیشتری انجام شود.
مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان تمرکز بر جذب دانشجوی خارجی با پرداخت شهریه و دوره تحصیلی دکترا را دو نکته اساسی در جذب دانشجوی خارجی دانست که باید مورد توجه جدی مسئولان دانشگاههای کشور قرار گیرد.
م.ع ۱۳۶۰ رب ۱۳۴۵


( ۱۲ )