وزیر علوم در بازدید از حوزه‌ آزمون کارشناسی ارشد :

سهمیه‌های ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد اصلاح می‌شود

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۸ کد : ۳۸۷۵۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۱۲۸
وزیرعلوم از اصلاح سهمیه ایثارگران در آزمون کارشناسی‌ ارشد امسال خبر داد و گفت: این پیشنهاد در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است .
سهمیه‌های ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد اصلاح می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصورغلامی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در حاشیه بازدید از حوزه آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۷ در پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران از برنامه این وزارتخانه برای اصلاح سهمیه ایثارگران در این آزمون خبر داد و اظهار داشت: سهمیه‌هایی از سال قبل مصوب شده بود، بویژه قانونی که سال قبل داشتیم و بنا به نظراتی که از دانشگاه ها دریافت شد نیاز به اصلاح داشت. این قانون در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مطرح شد و چون مصوب مجلس بوده، باید در مجلس به رأی گذاشته شود تا نتیجه آن مشخص شود.
وی در ادامه تصریح کرد: بر اساس اصلاحاتی که صورت می‌گیرد مقداری از ضریب‌ها در آزمون کارشناسی ارشد تغییر خواهد کرد و اگر مجلس سریع تر به این موضوع رسیدگی کند، این تغییر سهمیه‌ها در پذیرش دانشجویان امسال اعمال می‌شود.
دکتر غلامی افزود: در ماده ۹۰ قانون ششم توسعه ضریبی گذاشته شده بود که یک سال اجرایی شد و بازخوردهای آن نشان داد این سهمیه نیاز به اصلاح دارد. بنابراین پیشنهاد اصلاح سهمیه ایثارگران به مجلس ارائه شد.
وزیر علوم در ادامه گفت: آزمون کارشناسی ارشد امسال در ۱۴۰ کد رشته برگزار می شود و ظرفیت امسال هنوز مشخص نیست و تا قبل از انتخاب رشته اصلاحات انجام خواهد شد اما به طور کلی ۱۷۰ هزار نفر ظرفیت داریم.
دکترابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز در این بازدید گفت: آزمون کارشناسی ارشد امسال از نظر ماهیتی هیچ تفاوتی با سال گذشته ندارد و در این دوره تعداد ۱۴۲ هزار داوطلب نسبت به سال قبل کمتر شرکت کرده اند‌.
وی ادامه داد: در آزمون کارشناسی ارشد امسال تعداد ۷۳۵ هزار نفر ثبت نام کرده اند که با احتساب رشته های شناور تعداد ۷۹۱ هزار نفر ثبت نام کرده اند.
دکترخدایی افزود: آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۷ در ۱۳۲ رشته امتحانی، ۱۷۷ حوزه و در ۷۳ شهرستان برگزار و پیش بینی می شود که ۱۷۰ هزار ظرفیت داشته باشیم.
ر.ب ۴۵


( ۴ )