قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تاکید کرد:

ضرورت تأسیس اتحادیه رؤسای دانشگاه‌های ایران و افغانستان

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۰ کد : ۳۸۶۷۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۳۳
دکتر حسین سالارآملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل امروز (یکشنبه) در همایش توسعه روابط آموزش عالی ایران و افغانستان که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر تحصیلات عالیه جمهوری اسلامی افغانستان در دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان برگزار شد، بر ضرورت تأسیس اتحادیه رؤسای دانشگاه‌های ایران و افغانستان تأکید کرد.
ضرورت تأسیس اتحادیه رؤسای دانشگاه‌های ایران و افغانستان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سالارآملی در این همایش با بیان اینکه در مجموع ۲۲ هزار دانشجوی افغانستانی در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند اظهار داشت: از این تعداد ۴۹۰۰ دانشجو در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، ۵۹۲ نفر در دانشگاه‌های علوم پزشکی، ۷۸۳۸ نفر در دانشگاه آزاد اسلامی و ۳۵۰۸ نفر در دانشگاه پیام نور مشغول تحصیل هستند.
وی درخصوص همکاری‌های دانشگاهی بین دو کشور ایران و افغانستان تصریح کرد: دانشگاه‌های علامه طباطبایی، الزهرا (س)، فردوسی مشهد، علم و صنعت ایران، صنعتی امیرکبیر سبزوار و پیام نور در سال گذشته در زمینه‌های تربیت دانشجویان، نشست رؤسای دانشگاه‌های دو کشور، حضور در نمایشگاه کتاب، اعطای بورس به زنان هیئت علمی افغانستان و ارائه فرصت‌های مطالعاتی با دانشگاه‌های افغانستان همکاری‌های مطلوبی داشته‌اند.
رئیس مرکز همکاری های علمی و بین‌المللی وزارت علوم از وجود سه شعبه دانشگاهی ایران در افغانستان خبر داد و بیان کرد: دانشگاه پیام نور در سه شهر افغانستان شعبه دارد، ضمن آنکه دانشگاه آزاد و دانشگاه جامعه المصطفی در کابل شعبه دارند.
قائم مقام وزیر علوم به همکاری‌های چندجانبه این وزارتخانه با مؤسسه GIZ آلمان در رشته معدن و مذاکره با سازمان یوتاما (با حمایت ایتالیا) اشاره کرد و بر ضرورت داشتن نقشه راه همکاری‌های علمی دانشگاهی بین دو کشور، گذار از مرحله آموزش صرف به برنامه های آموزشی و پژوهشی و همچنین گذر از رشته‌های علوم انسانی به رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاربردی تأکید کرد.
به گفته وی اعطای بورس به مربیان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های افغانستان، انتقال تجربیات در پژوهش، برنامه‌ریزی آموزشی، سنجش دانشجو ارتقای اساتید، راه‌اندازی دانشگاه مشترک فنی و حرفه‌ای و کاربردی، تأسیس اتحادیه رؤسای دانشگاه‌های دو کشور و همکاری‌های علمی دانشگاهی در حوزه سنجش و آموزش، محورهای عملیاتی همکاری‌های آینده ایران و افغانستان را تشکیل می‌دهند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۱ )