امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کشاورزی ترکمنستان

۳۰ فروردین ۱۳۹۷ | ۲۳:۵۱ کد : ۳۸۵۷۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۵۰۳
در سفر دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد به ترکمنستان، تفاهم نامه های همکاری بین دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کشاورزی نیازف و موسسه ملی زبان خارجی ترکمن کشور ترکمنستان امضا شد.
امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کشاورزی ترکمنستان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه فردوسی مشهد، دکتر کافی درخصوص امضای این دو تفاهم نامه با مسئولان ترکمستانی، به اولویت همکاری های علمی دانشگاه فردوسی مشهد با کشورهای همسایه به خصوص ترکمستان اشاره کرد.
رئیس دانشگاه فردوسی ارتباط نزدیک جغرافیایی با کشور ترکمنستان و پیوندهای فرهنگی و تاریخی مشترک میان خراسان و ترکمستان را از جمله دلایل و ضرورت های برقراری روابط علمی میان دانشگاه فردوسی مشهد در جایگاه بزرگ ترین دانشگاه شرق کشور و دانشگاه های معتبر ترکمستان عنوان کرد.
دکتر کافی، دانشگاه کشاورزی نیازاف و موسسه ملی زبان های خارجی را از دانشگاه های معتبر و مأموریت محور ترکمستان معرفی کرد که با توجه به توانایی ها و ظرفیت های بالای دانشگاه فردوسی مشهد در دو بخش زراعت و آموزش زبان امکان گسترش روابط با این دو مرکز علمی کاملاً مهیا است.
وی افزود: رتبه بالای جهانی بخش زراعت دانشگاه و نیز وجود گروه های متعدد آموزش زبان خارجی و نیز مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان ظرفیت هایی برای دانشگاه پدید آورده است که می تواند مفاد این تفاهم نامه را وارد مرحله اجرایی سازد.
دکتر احسان قبول، مدیر همکاریهای علمی و بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی نیز در خصوص این دو تفاهم نامه بیان کرد: بر اساس مفاد این تفاهم نامه ها در بخش زراعت امکان اجرای طرح های پژوهشی مشترک، تبادل اطلاعات، برگزاری همایش های مشترک و برگزاری دوره های آموزشی مشترک میسر است در بخش آموزش زبان های خارجی نیز امکان تبادل هیأت های علمی و آموزشی، همکاری های علمی و فرهنگی و برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی در موسسه ملی زبان خارجی ترکمن فراهم است.
وی با اشاره به ظرفیت ها و تجربه مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در گسترش زبان فارسی در خارج کشور ابراز امیدواری کرد زبان فارسی به واسطه دانشگاه فردوسی مشهد در این موسسه و دیگر نهادهای علمی و آموزشی کشور ترکمستان آموزش داده شود.
ر.ب ۴۵


( ۱ )