رئیس دانشگاه فنی وحرفه ای اعلام کرد؛

در حال حاضر دانشگاه فنی و حرفه ای تنها دانشگاه کشور است که مجوز توسعه رشته و فضای آموزشی دارد

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۶:۵۲ کد : ۳۸۵۶۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۲۷۴
دکتر ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای در حاشیه مراسم کلنگ زنی و نوسازی پروژه های دانشگاه فنی و حرفه ای خوزستان ، با اشاره به رابطه تنگاتنگ دانشگاه فنی و حرفه ای با اشتغال و تولید گفت: در حال حاضر دانشگاه فنی و حرفه ای تنها دانشگاه کشور است که مجوز توسعه رشته و فضای آموزشی را دارد زیرا این دانشگاه یک مرجع تقاضا محور و کارآفرین بوده و آموزش های مهارتی یکی از آموزش هایی است که با صنعت، کشاورزی، خدمات و اشتغال و تولید رابطه تنگاتنگ دارد.
در حال حاضر دانشگاه فنی و حرفه ای تنها دانشگاه کشور است که مجوز توسعه رشته و فضای آموزشی دارد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فنی و حرفه ای، دکتر صالحی عمران در حاشیه مراسم کلنگ زنی و نوسازی پروژه های دانشگاه فنی و حرفه ای استان خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای یک دانشگاه ماموریت‌گرا است و برای توسعه این دانشگاه باید شرایط ویژه ای وجود داشته باشد.
وی افزود: در این خصوص جمعیت دانش‌آموزی کاردانش و هنرستان‌ها برای ما مهم است. همچنین باید زمینه‌های اشتغال فراهم باشد. زیرا ساخت هر آموزشگاهی نیاز به اطلاعات بازار کار، تجهزات و کارگاه، مربی و سایر امکانات است.
وی افزود: یکی از برنامه های خوب دانشگاه فنی و حرفه ای در سال جاری، توسعه کمی و کیفی مراکز فنی و حرفه ای کل کشور است. کیفی سازی و به سازی و ساختن دانشگاه ایده آل برای دانشجوهای علاقه مند در زمینه فنی و حرفه است، بهسازی و تجهیز کارگاه ها و آزمایشگاه می تواند در زمینه ارتقا سطح کیفی دانشگاه کمک شایانی کند.
خوشبختانه در خوزستان این استعداد و پتانسیل آموزش های مهارتی برای توسعه آموزشکده های این دانشگاه وجود دارد و از آنجایی که در سال حمایت از کالای ایرانی هستیم، دانشگاه فنی و حرفه می تواند در تربیت نیروی انسانی متخصص در ارتباط با تولید و اشتغال یک دانشگاه ویژه باشد.
دکترصالحی‌عمران وی افزود: در این استان مجوز احداث سه آموزشکده جدید توسط شورای گسترش اخذ شده است که امیدواریم این شرایط در این استان فراهم شود تا با توجه به پتانسیل موجود در استان، این دانشگاه از لحاظ کمی گسترش یابد.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری میان استاندار خوزستان و دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: در این زمینه ۱۰ میلیارد تومان کمک مالی از سوی استانداری و دانشگاه فنی و حرفه ای در جهت کیفی سازی آزمایشگاه ها، کارگاه ها و دانشکده های مختلف استان تامین خواهد شد.
دکترصالحی عمران با اشاره به رابطه تنگاتنگ دانشگاه فنی و حرفه ای با اشتغال و تولید بیان کرد: این دانشگاه یک مرجع تقاضا محور و کارآفرین بوده و آموزش های مهارتی یکی از آموزش هایی است که با صنعت، کشاورزی، خدمات و اشتغال و تولید رابطه تنگاتنگ دارد.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور درخصوص تاسیس شعب دانشگاه فنی و حرفه ای در شهرهای کوچک تصریح کرد: ایجاد مراکز دانشگاهی فنی و حرفه ای نیاز به پیش شرایطی داد که بدون آنها نمی توان اقدام کرد. به عنوان مثال وجود فضا و کارگاه آموزشی و آزمایشگاه، بازار کار و همچنین جمعیت دانش آموزی فعال از جمله فاکتورهایی هستند که بدون تحقق آنها امکان تاسیس دانشکده فنی و حرفه ای وجود ندارد.
وی یادآور شد: تاسیس دانشکده فنی و حرفه ای در شهرهای کوچک، بدون در نظر گرفتن این معیارها، می تواند در دراز مدت باعث افت کیفیت آموزشی این دانشکده ها شود به شکلی که نتوانند به نیازها پاسخ مناسب دهند.
دکترصالحی عمران با اشاره به اهمیت ارتباط دانشگاه فنی و حرفه ای با بازار کار گفت: بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای به طور مستقیم وارد بازار کار شده به طوری که در برخی رشته ها صد در صد و در برخی دیگر بالای ۶۰ درصد از فارغ التحصیلان ما به طور مستقیم جذب بازار کار می شوند.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور ادامه داد: در حال حاضر ۱۷۳ دانشکده و آموزشکده در سراسر کشور زیر نظر دانشگاه فنی و حرفه ای وجود داد که بیش از ۲ هزار دانشجو در ۱۵۰ رشته تحصیلی در آنها فعالیت دارند.
وی از وجود ۹۶ رشته در مقطع کاردانی در کشور خبر داد و افزود: یک هزار و ۲۰۰ کارگاه فعال در کشور وجود داشته و بیش از ۷۰ درصد مواد درسی دانشگاه عملی و تنها ۳۰ درصد آنها نظری است.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای یکی از اساسی ترین برنامه های این دانشگاه را تکمیل، ارتقا، تجهیز و بازسازی و همسان سازی کارگاه ها و آزمایشگاه ها عنوان کرد و گفت: ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای توسعه کارگاه ها، آزمایشگاه ها و فضاهای فیزیکی در استان خوزستان برای امسال در نظرگرفته شده است.
وی افزود: حدود ۷۰ رشته هنرستان و کارو دانش دراین استان برقرار است و ۳۴ رشته تحصیلی در دانشگاه برای آنها فراهم شده که در مقایسه با دیگر استان ها، عدد خوبی است.دکترصالحی عمران گفت: پنج دانشکده و آموزشکده، ۳۴ رشته و حدود هفت هزار دانشجو در استان خوزستان وجود دارد که ۹۰ درصد آنها بومی هستند.
ر.ب ۴۵


( ۶ )