رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی خبرداد:

تغییر رویکرد پژوهشگاه درخصوص سرمایه گذاری در پژوهش، فناوری و تجهیزات با نگاه حمایت از تولید داخلی

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۶ کد : ۳۸۵۶۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۱۹
دکتر محمدتقی صالحی رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: ما در این پژوهشگاه برای تغییر رویکرد خود جهت ارتقای راندمان پژوهشگاه، راندمان دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی و تغییر دید سرمایه گذاری با نگاه حمایت از تولید داخلی ، نیاز به تغییر ساختار داشتیم که این مهم را شروع کردیم.
تغییر رویکرد پژوهشگاه درخصوص سرمایه گذاری در پژوهش، فناوری و تجهیزات با نگاه حمایت از تولید داخلی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه مواد و انرژی؛، دکتر صالحی افزود: با توجه به شعار سال جاری مبنی بر حمایت از تولید داخلی و در راستای افزایش درآمد ها و افزایش تولید محصولات فناورانه که اولویت این پژوهشگاه است، تغییر ساختار متناسب با نحوه کاررا که پروژه ای شدن، محصول محورشدن، کاربردی کردن تحقیقات و در راس آن تکلیف بین المللی کردن پژوهشگاه از طرف وزارت است، آغاز کردیم.
وی افزود: زیرساخت های این کار آماده شده و برای کمک به استادان که بتوانند علاوه بر دانش و آگاهی، تجربه بیشتری کسب کنند، اولویت را بر کار گروهی و پروژه محور قرار دادیم و در این خصوص گرنت امسال را به صورت گروهی تقسیم خواهیم کرد.
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی با بیان اینکه محور کار ما، تولید فناوری برای تولید داخل است، اعلام کرد: با توجه به نیاز به سرمایه گذاری در تولید فناورانه، و تامین منابع جهت پژوهش شرکت سرمایه گذاری در حوزه مواد و انرژی و با تصویب در هیات امنا و مشارکت پژوهشگاه، تشکیل شده است و سرمایه گذاری در قسمت پژوهش و نیز تجهیزات را با کمک این شرکت شروع کردیم.
وی افزود: این شرکت تحت عنوان شرکت مادر تخصصی پیشتازان نوین مواد و انرژی فعالیت خود را در سال قبل شروع کرده است
دکتر صالحی خاطر نشان کرد: فعالیت ها در بخش کارهای علمی با محوریت اعضای هیات علمی و در بخش اداری، پشتیبانی و خدمات آزمایشگاهی با محوریت مدیریت بخش خصوصی، انجام می شود که با این کار هم با کاهش هزینه ها روبرو خواهیم بود و هم راندمان کار را بالا میبریم.
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: اینکه به پژوهش نگاه سرمایه گذاری داشته باشیم؛ و با منطق سرمایه گذاری به عملکرد پژوهشی و فناوری نگاه کنیم حتماً در میان مدت و بلند مدت هم پژوهشگران و هم پژوهشگاه و هم کشور از نتایج آن بهره مند خواهند شد البته در کوتاه مدت تغییر رویکرد تحمل و برنامه ریزی خود را دارد.
وی افزود: در این راستا ما دو رویکرد داریم که یکی از آنها رویکرد هزینه به سرمایه است و دوم اینکه سعی می کنیم خودکفا از بحث سرمایه گذاری در فناوری باشیم که این شرکت در این مبحث به ما کمک می کند به این صورت که اگر کسی از بیرون سرمایه گذاری نکند، ما در محصولات پژوهشی خود، سرمایه گذاری می کنیم.
دکتر صالحی تاکید کرد: هدف ما در این شرکت، تولید فناوری و تولید داخلی است به طوری که سالانه به تعداد اعضای هیات علمی، محصولات فناورانه داشته باشیم.
وی ادامه داد: ما می خواهیم سرمایه گذاری در تجهیزات را افزایش دهیم و تجهیزاتی را که راندمان بالایی داشته باشد، خریداری کنیم تا از درآمد آنها بتوانیم تسهیلات خرید آن تجهیزات را پرداخت کنیم.
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: راندمان بالا و محصول محوری، تغییر ساختاری است که همکاران نیز می بایست آن را در نظر داشته باشند و روی آن کار کنند تا پژوهش ها تبدیل به فناوری و سپس به تولید محصول داخلی منجر شود.
ر.ب ۴۵