به همت دانشگاه علامه طباطبائی محقق شد؛

افتتاح مرکز فرهنگ ایرانی و زبان فارسی «خیام» در اسپانیا

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۵:۴۳ کد : ۳۸۵۶۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۵۴
مرکز فرهنگ ایرانی و زبان فارسی «خیام»، به همت دانشگاه علامه طباطبائی و با حضور دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی، سفیر ایران در اسپانیا و جمعی از مسئولان اسپانیایی در دانشگاه نبریخای اسپانیا افتتاح شد.
افتتاح مرکز فرهنگ ایرانی و زبان فارسی «خیام» در اسپانیا

دکتر سلیمی در گفت وگو با خبرنگار روابط عمومی وزارت علوم اظهار داشت: این نخستین مرکز آموزش زبان فارسی است که در یکی‌ از دانشگاه‌های اسپانیا دایر می‌ شود و دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان هماهنگ‌کننده روابط دانشگاهی ایران و اسپانیا با این اقدام، گام بلندی برای گسترش فرهنگ ایرانی و آموزش زبان فارسی‌ در دانشگاه اسپانیا برداشته است.
وی افزود: به رغم ارتباط نزدیک فرهنگی دو کشور ایران و اسپانیا، روابط دانشگاهی دو کشور هنوز به حد مطلوب نرسیده است و کرسی‌های زبان فارسی‌ در دانشگاه اسپانیایی رونق چندانی ندارند و اکثر واحدهای زبان فارسی، حتی در ذیل دپارتمان‌های زبان عربی‌ تدریس می‌شوند.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: گامی که اکنون برداشته شد، به نوعی جایگاه متفاوت و متمایز برای زبان و فرهنگ فارسی‌ در دانشگاه‌های اسپانیا به وجود می‌‌آورد و امیدواریم که در صورت موفق شدن این حرکت، بتوانیم با همکاری دانشگاه‌های دیگر ایران و اسپانیا، کرسی‌ها و مراکز زبان فارسی‌ را در دانشگاه‌های اسپانیایی گسترش دهیم.
بر پایه این گزارش، دانشگاه علامه طباطبایی از دو سال پیش مذاکراتی را با دانشگاه نبریخای مادرید آغاز کرده بود که سرانجام در پی تفاهم‌نامه‌ای که در تاریخ ۱۶ آوریل (دوشنبه ۲۷ فروردین‌ماه ۹۷) میان دو دانشگاه امضا شد، مرکز آموزش زبان فارسی خیام در مادرید افتتاح شد.
گفتنی است در مراسم افتتاحیه این مرکز علاوه بر مسئولان دو دانشگاه، سفیر ایران و استادان دانشگاه‌های کمپلوتنسه، اتونوما و کارلوس سوم نیز حضور داشتند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷