رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان تأکید کرد:

لزوم راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی با محوریت شیلات

۲۸ فروردین ۱۳۹۷ | ۰۸:۳۰ کد : ۳۸۵۱۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۱۵
دکتر علی فتی رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان در نشست کارگروه بررسی مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان هرمزگان، بر تشکیل شرکت‌های دانش بنیان دریایی با محوریت شیلات، فعال‌سازی حوزه برنامه‌نویسی و اپلیکیشن‌های مورد نیاز و کدگذاری مناطق گردشگری تاکید کرد و خواستار همکاری مجموعه‌های دولتی در این زمینه شد.
لزوم راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی با محوریت شیلات

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری هرمزگان، دکتر فتی در این نشست ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت شرکت‌های‌های دانش‌بنیان مستقر در این پارک گفت: هرمزگان به عنوان سومین استان در رفع مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گام برداشته است تا زمینه شکوفایی این شرکت‌ها فراهم شود.
به گفته وی، اگر به دنبال جامعه ای دانش بنیان و متکی بر ظرفیت های داخلی هستیم باید در تربیت نیروی کارآفرین، ورود سرمایه گذار ریسک پذیر، کمک مسئولان استانی و ملی به صورت جدی همت کنیم و برای موفقیت آنها گام برداریم.
دکتر فتی با اشاره به اهمیت دانشگاه در تربیت نیروی کارآفرین گفت: دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری با همکاری در حوزه‌های مختلف می‌توانند زمینه اشتغال پایدار را فراهم کنند و اگر در این زمینه ورود نشود ممکن است خروجی دانشگاه منجر به بیکاری افراد تحصیل‌کرده شود.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: باید بستری فراهم شود تا فارغ التحصیلان دانشگاهی بتوانند ایده بدهند و زمینه اشتغال را فراهم آورند.
وی با بیان اینکه موفقیت در هر حوزه ای مستلزم این است که به صورت پایه‌ای اصلاح شود، گفت: از این رو پارک علم و فناوری هرمزگان در سطوح دانش آموزی و دانشجویی نیز به صورت ویژه در حال فعالیت است و زمانی که در این حوزه‌ها قوی شویم در آینده نیز می‌توانیم از پتانسیل نیروهای تربیت شده در حوزه دانش بنیان بهره ببریم.
دکتر فتی همچنین با اشاره به فضای فیزیکی استقرار شرکت‌های دانش بنیان گفت: خوشبختانه با اعتباری که دریافت کرده‌ایم به زودی محل استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان تامین و فناوران می‌توانند در آن مستقر و به فعالیت علمی و اقتصادی خود بپردازند.
در ادامه دکتر فریدون همتی استاندار هرمزگان با اشاره به نقش پارک علم و فناوری هرمزگان در توسعه شرکت‌های دانش بنیان اظهار داشت: یکی از محورهای اساسی استان هرمزگان باید حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان باشد و در این مسیر همه وظیفه دارند با مجموعه پارک علم و فناوری همکاری کنند.
وی گفت: با نگاهی به کشورهای توسعه یافته‌ای از جمله کره جنوبی و ژاپن متوجه خواهیم شد که علیرغم اینکه دارای منابع طبیعی کمتری نسبت به کشور ما هستند اما با سرمایه‌گذاری بر نیروی انسانی توانسته‌اند گام بزرگی در توسعه بردارند.
استاندار هرمزگان توجه و ریسک در حوزه توسعه فناوری و شرکت‌های دانش بنیان را مورد تاکید قرار داد و افزود: اگر شرکت‌های دانش بنیان ما جهش پیدا کنند بدون شک اقتصاد قوی‌تری از کشورهایی که هم اکنون توسعه یافته‌اند، خواهیم داشت چرا که اقتصاد جهشی از راه دانش و فناوری نوین می‌گذرد و هر جا از این سرمایه‌گذاری‌ها حمایت شده به ثمر نیز نشسته است.
وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد، با کمک پارک علم و فناوری هرمزگان و همکاری دستگاه‌های اجرایی بتوان حداقل ۳۵ شرکت دانش‌بنیان را اقتصادی کرد و در این راه همه مکلفند حمایت و همکاری لازم با پارک علم و فناوری استان داشته باشند.
ل.م ۵۴/ ر.ب ۴۵/‏ ع. ع ۵۷