به همت پژوهشگران دانشگاه کاشان انجام شد؛

تولید نانوذرات برای ذخیره سازی هیدروژن با عصاره چای سبز

۲۶ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۹ کد : ۳۸۴۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۹۷
پژوهشگران دانشگاه کاشان موفق شدند با استفاده از عصاره چای سبز، نانوذراتی را برای ذخیره سازی گاز هیدروژن تولید کنند.
تولید نانوذرات برای ذخیره سازی هیدروژن با عصاره چای سبز

طاهره غلامی، دانشجوی دکترای شیمی دانشگاه کاشان و از محققان این پژوهش، هدف این طرح را تهیه نانوذراتی برای ذخیره هیدروژن و افزایش ظرفیت آنها در ذخیره سازی دانست و افزود: مهم ترین بخش در نظر گرفته شده در این طرح، تهیه نانوذرات نیکل آلومینات / نیکل اکسید (/ NiO /NiAl2O4) با روش شیمی سبز بوده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، غلامی افزود: برای این منظور از عصاره گیاه چای سبز، که به وفور نیز در طبیعت یافت می شود، به عنوان عامل رسوب دهنده به جای رسوب دهنده های متداول شیمیایی استفاده شد.

وی یکی از مزیت های دیگر کاربرد عصاره گیاه چای سبز را جایگزینی برای سورفاکتانت های تجاری چون آنیونی، کاتیونی و پلیمری دانست و یادآور شد: استفاده از این روش منجر به تولید نانوذراتی یکنواخت و ریز، با درجه تخلخل بالا و مناسب برای استفاده در صنایع انرژی شد.

این محقق با بیان اینکه جهان به سوی جایگزینی هیدروژن به عنوان سوخت پاک به جای سوخت فسیلی در حرکت است، اضافه کرد: در بخش دوم این تحقیقات، قابلیت نانوذرات سنتز شده در ذخیره سازی هیدروژن مورد ارزیابی قرار گرفت و به تأیید رسید.

به گفته وی، نتایج آزمایش های صورت گرفته نشان می دهد با استفاده از نانوذرات گرافن، دی اکسید تیتانیوم و سیلیکا می توان ظرفیت ذخیره سازی هیدروژن توسط نانوذرات سنتزشده را به مقدار قابل توجهی افزایش داد.

غلامی بیشترین مصرف هیدروژن را در صنایع نفت و پالایش گاز عنوان کرد و گفت: این گاز عمدتاً به عنوان یک خوراک جانبی، ماده شیمیایی حدواسط و یا حتی به عنوان یک ماده شیمیایی خاص مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در سراسر دنیا، طراحی وسایل نقلیه ای که از هیدروژن به عنوان سوخت استفاده می کنند مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

این تحقیقات از سوی طاهره غلامی دانشجوی دکترای و پروفسور مسعود‏ صلواتی نیاسری عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان و همکارانشان اجرایی و نتایج آن در مجله Renewable Energy با ضریب تأثیر ۴.۸۲۵ منتشر شد.

م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵

 


( ۲ )