به همت پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛

کاتالیست چارچوب فلز-آلی برای تولید اتیل بنزن ساخته شد

۲۶ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۷ کد : ۳۸۴۶۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۴۴
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت و ارزیابی یک کاتالیست چارچوب فلزی- آلی برای تولید اتیل بنزن برای کاربرد در صنایع شیمیایی و پتروشیمیایی شدند.
کاتالیست چارچوب فلز-آلی برای تولید اتیل بنزن ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، احسان رحمانی مجری طرح «ساخت و ارزیابی یک کاتالیست چارچوب فلزی- آلی برای تولید اتیل بنزن» اظهار داشت: آلکیلاسیون بنزن به صورت صنعتی توسط کاتالیست‌های زئولیتی در دما و فشار بالا انجام می‌شود، که این موضوع هم از نظر زیست‌محیطی و هم اقتصادی پرهزینه است.
وی با بیان اینکه در دمای بالا در سطح کاتالیست کک ایجاد شده موجب غیرفعال شدن کاتالیست‌ها در طول انجام فرآیند می‌شود، افزود: به همین دلیل استفاده از کاتالیست‌هایی که بتوانند فرآیند را در دمای پایین‌تر انجام دهد ضروری است.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: با توجه به نتایج به دست آمده، کاتالیست‌های ساخته شده در این طرح توانایی انجام واکنش را در دمای حدود ۲۰۰ درجه سلسیوس پایین‌تر نسبت به کاتالیست‌های مرسوم دارند.
به گفته رحمانی، به کار بردن چارچوب‌های فلز- آلی در فرآیند آلکیلاسیون بنزن و تولید اتیل بنزن برای اولین بار انجام شده و می توان آنها را به عنوان کاتالیستی جدید با توزیع محصولات جانبی بسیار محدودتر نسبت به کاتالیست‌های مرسوم در نظر گرفت.
وی تصریح کرد: در این طرح همچنین یک میکروراکتور جدید برای انجام فرآیند و ارزیابی عملکرد کاتالیست‌ها طراحی و ساخته شد.
این محقق با اشاره به کاربرد این طرح گفت: به طور کلی هدف این کار تحقیقاتی، توسعه یک کاتالیست جدید برای بهبود عملکرد فرآیندی، اقتصادی و زیست محیطی واحد آلکیلاسیون بنزن برای تولید اتیل بنزن بوده‌است.
وی با تاکید بر اینکه اتیل بنزن حدود ۳۵ میلیون تن در سال در جهان تولید می شود، افزود: این ماده شیمایی خوراک اصلی در تولید استایرن و زنجیره محصولات پایین دست آن است.
وی با بیان اینکه در این طرح که واکنش در فاز گاز انجام شده، عنوان کرد: از مزیت های قابل توجه کار حاضر انجام فرآیند در دمای پایین و همچنین فشار پایین است که خود موجب کاهش مصرف انرژی و در نتیجه کاهش تولید آلاینده‌های زیست محیطی است. همچنین در مقایسه با کاتالیست های زئولیتی مرسوم، کاتالیست‌های چارچوب فلز- آلی با محصولات جانبی کمتر سهم قابل توجهی در کاهش هزینه های جداسازی پس از انجام فرآیند دارند.
وی تاکید داشت: بطور کلی بکار بردن چارچوب های فلز- آلی در فرآیند آلکیلاسیون بنزن توسط اتانول کاملاً جدید می باشد.
گفتنی است طرح «ساخت و ارزیابی یک کاتالیست چارچوب فلزی- آلی برای تولید اتیل بنزن»در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با راهنمایی دکتر محمد رحمانی انجام شده و نتایج این طرح شامل دو مقاله ISI با درجه عالی (Q1) به چاپ رسیده است.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷