تهران؛ کانون دیپلماسی علمی- دانشگاهی

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۰ کد : ۳۸۴۴۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۸۷۳
تهران؛ کانون دیپلماسی علمی- دانشگاهی؛ نویسنده: دکتر حسین سالارآملی* در حالی که برخی دیپلمات های غربی و منطقه ای بر طبل خشونت و ناامنی می کوبند؛ دانشمندان، دانشگاهیان و نخبگان کشورهای مختلف، تهران را محل گفت‌ وگو، برنامه ریزی و تلاش برای توسعه پایدار کشورها و تبادل دانش به حساب می آورند.
تهران؛ کانون دیپلماسی علمی- دانشگاهی

هم اکنون ۱۳ نماینده دانشگاه‌های بزرگ کشور سوئد از جمله دانشگاه‌های مالمو، لوند، لینه یوس، هالمستاد، فتی چالمرز، انستیتو سلطنتی سوئد و...در ایران به سر می‌برند تا ضمن بازدید از دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور، نقشه راه همکاری‌های علمی را با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نهایی کنند.

اول اردیبهشت ۱۳۹۷، وزیر تعلیمات عالیه و معاونان وی از افغانستان و رؤسای دانشگاه‌های کابل و هرات وارد تهران می‌شوند تا با دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین دکتر ولایتی، بحث و گفت و گو داشته و روند تربیت نیروی انسانی از کشور افغانستان را در ایران مرور نمایند.

رئیس آژانس فرانکو فونی فرانسه میهمان بعدی وزارت علوم است که این مؤسسه با ۶۰ کشور دنیا همکاری داشته و توسعه زبان فرانسه و همکاری‌های علمی را مدنظر دارد. وی و تیم همراه در سوم اردیبهشت ماه وارد تهران می‌شوند.

بالاترین مقام دانشگاهی کشور سوئیس به همراه رؤسای دانشگاه‌های بزرگ این کشور در هفته دوم اردیبهشت ماه در تهران خواهند بود تا نقشه راه همکاری‌های علمی دانشگاهی دو کشور را طراحی نمایند. این مقام سوئیسی که مسئولیت آموزش، تحقیقات و نوآوری سوئیس را برعهده دارد، اولین بار است که در این سطح به جمهوری اسلامی ایران سفر می‌کند.

در سال ۱۳۹۶ نیز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هرهفته میزبان ۱۱ هیأت خارجی در سطوح دانشگاهی، رؤسای دانشگاه‌ها و یا سیاستگذاران علمی کشورهای مختلف بود.

در این سال، ۲۱۴۰ نفر از محققان، رؤسای دانشگاه‌ها و مسئولان وزرای کشورهای مختلف به ایران آمدند که حاصل آن تبادل صدها دانش فنی و یا برنامه ریزی نقشه راه همکاری‌های دوجانبه بوده است و ۴۲۱ طرح تحقیقاتی دانشگاهی تأیید و مراحل اجرایی آنها آغاز شده است.

* دکتر حسین سالار املی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین الملل