انتشار مقاله علمی دانشیار دانشگاه شهید رجائی در سومین نشریه معتبر غیر پزشکی جهان

۱۴ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۸ کد : ۳۸۳۲۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۳۴
نتایج پژوهش مشترک دکتر مهدی نیک عمل،پژوهشگر دانشگاه شهید رجائی و سه محقق بین المللی در مجله Nature Nanotechnology که سومین نشریه معتبر غیر پزشکی جهان و با ضریب تاثیر ۴۰ است منتشر شد.
انتشار مقاله علمی دانشیار دانشگاه شهید رجائی در سومین نشریه معتبر غیر پزشکی جهان

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید رجایی، دکتر مهدی نیک عمل، پژوهشگر دانشگاه شهید رجائی در یک پروژه تحقیقاتی بین المللی با همکاری پژوهشگرانی از کشورهای انگلستان، آلمان و بلژیک موفق به بررسی های نظری و تجربی تابش باریکه ای از اتم های هیدروژن از میان نانو کانال های ساخته شده از گرافن سفید شد.

 

دکتر مهدی نیک عمل پژوهشگر و دانشیار فیزیک دانشگاه شهید رجائی محاسبات کوآنتومی آزمایش های انجام شده در دانشگاه منچستر انگلستان را به عهده داشت و در این راستا وی به محاسبه سد انرژی در مقابل نفوذ باریکه ها و حرکت پخشی از میان لایه های بسیار نازک نانو متری پرداخت که نتایج این پژوهش در مجله Nature Nanotechnology به چاپ رسید.

 

ضریب تاثیر این مجله بالاتر از مجله Science و نزدیک ۴۰ است و در جهان سومین نشریه غیر پزشکی از حیث ضریب تاثیر به شمار می رود و این دومین بار در تاریخ نانو فناوری ایران است که پژوهشگری از ایران موفق به چاپ مقاله در این مجله شده است.

دکتر مهدی نیک عمل در سال جاری رتبه دوم فیزیک نانو کشور را احراز کرد. همچنین ایشان ۴ مقاله در مجله Nature Communications چاپ کرده است که برای دانشگاه شهید رجایی بالاترین رکورد است.