بر اساس گزارش سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اعلام شد؛

اتصال ۸۰ درصد از زیرمجموعه‌های وزارت علوم به سامانه

۲۶ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۱:۳۳ کد : ۳۸۲۵۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۱۳۱
با نگاهی به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات آمارهای موجود در این سامانه نشان می‌دهد در کنار پیوستن حدود ۳۱۴ دستگاه اجرایی به این سامانه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از میان دستگاه‌های مختلف، با اتصال ۸۰ درصد از زیر مجموعه‌های خود به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات شامل دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علمی و فناوری، نشان داده که برای پاسخگوئی به درخواست‌های مردمی و انتشار اطلاعات این مجموعه آمادگی کامل دارد.
اتصال ۸۰ درصد از زیرمجموعه‌های وزارت علوم  به سامانه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از ایرنا، براین اساس در کنار عملکرد قابل قبول وزارت علوم در این سامانه، سکوت و بی اعتنائی سازمان تامین اجتماعی به عنوان زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان یک نهاد آموزشی با طیف وسیعی از فعالیتهای تحقیقاتی و آموزشی و تعداد زیاد دانشجو و استاد نشان از آن دارد که مسئولان این دستگاه ها یا باوری به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات ندارند یا اساساً پاسخگوئی به درخواست ها و مطالبات مردمی رسم شان نیست.
حضور فعال بانکها در سامانه نیز قابل توجه است هرچند انتظار می رود بانکهای پاسارگاد، رفاه کارگران، مهر اقتصاد، قوامین، مهر اقتصاد، حکمت ایرانیان، تجارت ایران و اروپا، تعاون اسلامی، استاندارد و... سریع‌تر زمینه اتصال به سامانه و شفافیت بیشتر در حوزه فعالیت های خود را فراهم سازند.
در این میان به غیر از شهرداری های مشهد، اصفهان، کرج و کرمانشاه، سایر شهرداری ها نیز به سامانه متصل نشده اند در حالی که بر اساس قانون، شهرداری ها جزو موسسات عمومی محسوب می شوند و موظف به انتشار اطلاعات و ارائه گزارش و شفاف سازی حوزه فعالیت خود می باشند.
همچنان سه زیر مجموعه مهم ریاست جمهوری یعنی «نهاد ریاست جمهوری»، «معاونت اجرائی رئیس جمهور» و «معاونت حقوقی رئیس جمهور» که باید در اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پیشرو و پیش قدم باشند برنامه ای برای اتصال به این سامانه ندارند.
بخش گزارشات سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که در نشانی http://foia.iran.gov.ir/web/guest/totalreport قابل دسترسی است نیز حکایت از آن دارد که تا کنون یک هزار و ۴۶۰ درخواست در سامانه ثبت شده که از این تعداد به یک هزار و ۲۲۴ درخواست پاسخ داده شده است، به طور کلی میانگین پاسخگویی دستگاه‌های متصل به سامانه ۸۵ درصد می باشد.
سازمان خصوصی سازی، گمرک، صندوق بازنشستگی، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، سازمان امور سینمائی و سمعی و بصری، دبیرخانه رسیدگی به مساجد، سازمان اقتصادی کوثر، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، دانشگاه زنجان، دانشگاه باهنر کرمان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، استانداری کرمان، استانداری خوزستان، استانداری گیلان، شهرداری های کرج و اصفهان، بانک کشاورزی، سازمان تبلیغات اسلامی، بیمه ایران و بانک ملت نیز تنها به ۵۰ درصد درخواست های مردمی پاسخ داده‌اند.
براساس اعلام سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات، ۱۲۷ شکایت نیز در سامانه ثبت شده که به ۶۲ عدد آن پاسخ داده شده است، در این میان، وزارت امور اقتصاد و دارائی از ۱۷ شکایت خود تنها به یک شکایت پاسخ داده است.
این درحالی است که سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مصاحبه اخیر خود با ایرنا اعلام داشت: «قانون دسترسی آزاد به اطلاعات» را مصوبه دولت و مجلس برشمرد و تاکید کرد: دسترسی آزاد به اطلاعات می‌تواند نقطه عطفی در تحقق حقوق شهروندی محسوب شود لذا پیوستن همه دستگاههای مشمول به سامانه مربوطه را با جدیت پیگیر هستیم.
وی با تشریح روند تصویب و ابلاغ قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و همچنین رونمایی و راه اندازی سامانه مربوطه به ثبت و پیوستن به این قانون، اظهار داشت: همه دستگاه‌های حاکمیتی موظف به اجرای این قانون هستند از این رو مجموعه سازمانها، مراکز و نهادهای حاکمیتی و حتی عمومی باید نسبت به پیوستن به این سامانه و قانون اقدام کنند.

ل. م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷


( ۲ )