از سوی محققان دانشگاه صنعتی سهند تبریز صورت گرفت؛

بهبود خواص خود ترمیم‌شوندگی پوشش‌های گالوانیزه از طریق فناوری نانو

۲۳ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۶ کد : ۳۸۲۱۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۵۹۰
محققان دانشگاه صنعتی سهند تبریز با استفاده از علم نانوفناوری، خواص ضدخوردگی پوشش‌های گالوانیزه را بهبود بخشیدند.
بهبود خواص خود ترمیم‌شوندگی پوشش‌های گالوانیزه از طریق فناوری نانو

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری فارس، محققان دانشگاه صنعتی سهند تبریز با وارد کردن نانوذرات به درون پوشش‌های گالوانیزه موفق شدند علاوه بر بهبود خواص ضدخوردگی آ‌ن‌ها، خاصیت خودترمیم شوندگی را نیز به خواص این پوشش‌ها اضافه کنند.
مسئله خوردگی و خسارات ناشی از آن سالانه هزینه‌های هنگفتی را به صنایع مختلف تحمیل می‌کند که استفاده از پوشش‌های سطحی از جمله پوشش‌های گالوانیزه یکی از روش‌های پرکاربرد جلوگیری از خوردگی در سازه‌های فولادی به شمار می‌رود.
پوشش‌های الکتریکی گالوانیزه از طریق مکانیسم حفاظت کاتدی، قطعات فولادی را حفظ می‌کند، اما طول عمر حفاظت و مشخصه‌های مکانیکی آن‌ها در عمل نسبتاً ضعیف است، یکی از روش‌های بهبود خواص آن‌ها، بالا بردن سختی و کاهش سرعت خوردگی آن‌ها از طریق هم نشانی فلز روی با نانوذرات سرامیکی است. در این پژوهش از نانوذرات سیلیکا برای این امر استفاده شده است.
ساختار این نانوذرات به‌صورت متخلخل است و قبل از اعمال به درون پوشش، توسط بازدارنده خوردگی مولیبداتی عامل دار شده‌اند. این موضوع سبب می‌شود، در هنگام سرویس‌دهی، وقتی این پوشش دچار خراش می‌شود، بازدارنده خوردگی آزاد شده و زیرلایه و خود پوشش را حفاظت کند.
در این طرح برای پوشش‌دهی از روش آبکاری الکتریکی استفاده شده است، هم‌زمان نانوذرات اصلاح‌شده نیز بر روی سطح زیرلایه هم‌نشانی شده است.
کتایون علی‌پور فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد و فرزاد نصیرپوری عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز در انجام این طرح همکاری داشته‌اند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )