از سوی عضو هیات علمی دانشگاه یزد صورت گرفت؛

ثبت اختراع مدل کمک آموزشی شناخت تناسبات چهره انسان و ترسیم آن در زوایای مختلف پرسپکتیوی

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۳ کد : ۳۸۱۹۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۱۱
عضو هیات علمی گروه نقاشی و گرافیک دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد موفق به ثبت اختراعی با عنوان "مدل کمک آموزشی شناخت تناسبات چهره انسان و ترسیم آن در زوایای مختلف پرسپکتیوی" شد.
ثبت اختراع مدل کمک آموزشی شناخت تناسبات چهره انسان و ترسیم آن در زوایای مختلف پرسپکتیوی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، صفیه حاتمی در مورد دلایل این اختراع که به تایید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی نیزرسیده است گفت: نمود زیاد تناسبات در چهره انسان و لزوم یادگیری و رعایت مسائل مربوط به آن در خلق آثار هنری، موجب شده تا در آموزش هنر، این موضوع یکی از مشکل‌ترین تمرین‌های عملی برای دانشجویان محسوب شود.
وی افزود: شناخت و رعایت این تناسبات در رشته های مختلف هنری اعم از نقاشی، مجسمه سازی، گرافیک بعد از آشنایی دانشجویان با ساختار جمجمه و ماهیچه های صورت در طراحی، امری لازم و اجتناب ناپذیر بوده و به نمایش بهتر و صحیح چهره کمک شایانی می کند.
عضو هیات علمی گروه نقاشی و گرافیک دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد گفت: امروزه آموزش این تناسبات در طراحی از چهره، تنها به صورت تئوریک و از طریق تصاویر صورت می پذیرد و دانشجویان در عمل ناچارند تنها به تجسم ذهنی این اصول در طراحی اکتفا کنند که این شیوه مانع از درک صحیح، عمیق و سریع آنها می‌شود.
حاتمی تصریح کرد: مسئله مهم دیگری که در ارتباط با این تناسبات مطرح می شود آشنایی با تغییرات ظاهری آنان در زوایای مختلف پرسپکتیوی است. یعنی زمانی که سر از حالت تمام رخ یا نیم رخ خارج شده و نسبت به دید طراح در زوایای مختلفی قرارمی‌گیرد. در هر یک از این وضعیت ها شکل اجزای صورت و فاصله و موقعیت آنها نسبت به یکدیگر در نگاه بیننده دچار تغییر شکل ظاهری می گردد.
وی ادامه داد: همچنین در صورتی که مدل یا طراح با افزایش یا کاهش ارتفاع همراه باشند، این تناسبات دچار تغییرات بیشتری می شوند. بدین ترتیب علاوه بر لزوم آشنایی لازم با علم پرسپکتیو، تجربه عملی کافی برای درک و پیاده کردن صحیح این تغییرات در ترسیم، کاملاً ضروری است.
ل.س ۱۳۴۲/ ر.ب ۱۳۴۵


( ۱ )