آیین اختتامیه هفته دانشگاه سبز در دانشگاه یزد برگزار شد

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۰ کد : ۳۸۱۹۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۰۴
مراسم اختتامیه هفته دانشگاه سبز با حضور مسئولان دانشگاهی، سازمان‌های متولی، دانشجویان و فعالان محیط زیست در دانشگاه یزد برگزار شد.
آیین اختتامیه هفته دانشگاه سبز در دانشگاه یزد برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، در این مراسم دکتر محمد صالح اولیاء رئیس دانشگاه یزد، با ابراز خرسندی از برگزاری هفته سبز در این دانشگاه، خودجوش بودن این حرکت را امری دانست که موجب تمایز این رخداد از سایر موارد موازی شده است.
وی با اشاره به اهمیت حفاظت از محیط زیست گفت: یکی از چالش‌های اساسی امروزی جهان به صورت گسترده، مسائل و معضلات زیست محیطی است.
دکتر اولیا در ادامه سخنان خود به موضوع ناکارآمدی نشست‌ها و همایش‌های زیست محیطی اشاره کرد و گفت: علت اصلی ناکارآمدی برخی نشست‌های زیست محیطی به دستوری بودن آنها بر می‌گردد. دستوری بودن به معنای این است که عموماً برنامه‌ها و دستورالعمل‌ها ازبالا صادر می‌شوند و نقش بدنه جامعه در این سیاست‌گذاری‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
رئیس دانشگاه یزد حضور دانشجویان در این رویداد را بسیار مهم دانست و تأکید کرد: اینکه دانشجویان نیز احساس وظیفه کردند و در این رخداد درگیر شدند موجب اثرات خوب و مفیدی بود.
وی همچنین "اصلاح الگوی مصرف"، "کنترل هوشمند ساختمان‌ها"، "تشخیص و تعیین اولویت‌ها"، "پروژه در دست احداث برای تصفیه فاضلاب"، طراحی سیستم‌های آبی"، "ساخت سازه پایدار و مناسب با محیط زیست"، "استفاده از انرژی‌های خورشیدی" و "مهمانسرای سبز و خانه‌های زمین پناه" را از جمله اقداماتی برشمرد که در دستور کار دانشگاه یزد قرار گرفته است.
رئیس دانشگاه یزد همچنین طراحی و اجرای پروژه «اکو پارک دانشگاه یزد» و «دانشگاه هوشمند» را دو پروژه کلان این دانشگاه در راستای تحقق شعار دانشگاه سبز برشمرد.
دکتر اولیا در پایان با اشاره به ضرورت همگانی کردن نهضت سبز‌اندیشی بین اقشار مختلف جامعه، افزود: امیدواریم بتوانیم طی دوره پنج ساله به اهداف دانشگاه سبز در دانشگاه یزد دست یابیم.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷