به همت واحد فناور مستقر در پارک علم و فناوری کرمان؛

نخستین محصول طرح احیای صنعت شال‌بافی کرمان رونمایی شد

۲۱ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۵:۰۵ کد : ۳۸۱۷۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۷۲
علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان در مراسم رونمایی از اولین محصول طرح احیای شال سنتی کرمان گفت: صنعت در حال مرگ شال‌بافی در کرمان هم اکنون احیا شده و خوشحال هستیم توانستیم مهر احیای این صنعت را به نام دولت تدبیر و امید بزنیم.
نخستین محصول طرح احیای صنعت شال‌بافی کرمان رونمایی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری استان کرمان، رزم حسینی با اشاره به اولین ایده‌ها برای احیای صنعت شال بافی در استان کرمان اظهار کرد: دو سال گذشته و در بازدید از روستای هوتک در دیداری با این صنعت در حال مرگ آشنا شدم که با پیگیری‌ها صورت گرفته توانستیم اولین کارگاه شال‌بافی را در موزه حیاتی کرمان راه‌اندازی کنیم.
وی با اشاره به ورود شرکت کرمان مجازی در این حوزه و انجام آموزش و تحقیقات لازم در این راستا افزود: امروز پس از ۲ سال پیگیری و ایستادگی‌‎ توانستیم اولین محصول این صنعت را رونمایی کنیم.
استاندار کرمان با تاکید بر اینکه صنعت در حال مرگ شال‌بافی در کرمان هم اکنون احیا شده است و باید با همه توان در جهت تقویت این صنعت تلاش کنیم تصریح کرد: ۵۰ درصد شغل مردم دیار کریمان در گذشته شال‌بافی بود به طوری که ۳هزار دستگاه شال‌بافی در کرمان وجود داشت.
وی با اشاره به علاقه گردشگران خارجی به صنایع دستی ایرانیان افزود: باید به گونه‌ای عمل کنیم که بتوانیم این صنعت را در معرض دید گردشگران خارجی قرار دهیم و در این راستا نیازمند حضور بخش خصوصی هستیم که علاوه بر درآمدزایی می‌تواند سبب ایجاد اشتغال پایدار در استان کرمان شود.
رزم حسینی با تاکید بر ایجاد شبکه زنجیره تولید و فروش این محصول در استان خاطرنشان کرد: بازار تضمین شده سبب بازگشت به دوران طلایی این محصول خواهد شد ضمن آنکه باید این محصول را ثبت ملی کرده تا شال‌بافی به عنوان یک برند برای استان کرمان تبدیل شود.
در ادامه دکتر ترکزاده رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان با بیان اینکه مهم‌ترین مسئله این واحد فناور تسریع در ثبت اختراع ماشین‌های طراحی شده توسط این شرکت دانش‌بنیان است پیشنهاد داد برای رفع نگرانی این موضوع به کمک مرجع مالکیت فکری پارک علم و فناوری استان کرمان مسئله ثبت اختراع ماشین‌های طراحی شده در اسرع وقت پی‌گیری شود.
وی اظهار داشت: شرکت‌ها با قرارداد اولیه استقرار در پارک‌های علم و فناوری فقط از معافیت‌های مالیاتی و عوارضی بهره می‌برند و مسئله مهم بعدی این واحد فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان که از اهمیت بالایی برخوردار است، گرفتن رتبه دانش‌بنیان است تا بتواند از حداکثر معافیت‌های بیمه‌ای و مالیاتی استفاده کند.
دکتر ترکزاده ادامه داد: امادگی داریم به صورت موردی با توجه به حساسیت موضوع، یک کارگزار را جهت ارزیابی و بازرسی دعوت کنیم تا سریع‌تر به رتبه دانش‌بنیان برسد.
رئیس پارک علم وفناوری کرمان درخصوص بازار این واحد فناور هم گفت: یک شرکت بازاریاب بین‌المللی در پارک علم و فناوری مستقر است که بیشتر در حوزه روسیه فعالیت دارد و با توجه به اقلیم این منطقه می‌تواند بازار خوبی را فراهم کند.
وی تصریح کرد: در تامین منابع مالی شرکت "کرمان مجازی" از دو طریق صندوق پژوهش و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی می‌توانیم پشتیبانی کنیم.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۲ )