با هدف پژوهش در زمینه سلول‌های بنیادی و پزشکی زیرساختی صورت گرفت؛

احداث نخستین شهر سلولی کشور در دانشگاه خوارزمی

۱۹ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۴:۱۸ کد : ۳۸۰۸۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۷۸
آیین آغاز عملیات اجرایی ساخت اولین شهر سلول کشور در دانشگاه خوارزمی با حضور دکترمحمد علی سبحان اللهی رئیس دانشگاه خوارزمی، دکتر محمد علی نجفی استاندار البرز، دکتر حمیدیه دبیر ستاد علم و فناوری های سلول های بنیادی، دکتر امیرخانی دبیر شورای راهبردی ستاد سلول های بنیادی کشور، دکتر زاهد رییس شهر سلول و جمعی از مسئولان کشوری و مدیران دانشگاه در دانشگاه خوارزمی برگزار شد.
احداث نخستین شهر سلولی کشور در دانشگاه خوارزمی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه خوارزمی، در ابتدای این مراسم دکتر سبحان اللهی ضمن معرفی دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: امروز یک روز تاریخی و نقطه عطفی برای دانشگاه خوارزمی به شمار می رود زیرا دانشگاه به نسل چهارم دانشگاه ها قدم می گذارد. همچنین برای اولین بار صنعت و بخش خصوصی در دل دانشگاه شروع به فعالیت خواهد کرد.

وی افزود: تاریخچه دانشگاه خوارزمی سبقه تاریخی و بین المللی دارد، این دانشگاه با سابقه یکصدساله در نظام آموزشی کشور به عنوان اولین دانشگاهی است که ریاضیات جدید را وارد کشور کرده است. دانشگاه خوارزمی با بیش از ۱۳ هزار دانشجو و ۵۰۰ نفرعضو هیات علمی در دو سایت تهران و کرج فعالیت می کند.

دکتر محمدعلی نجفی استاندار البرز در سخنانی با ابراز خرسندی از شروع این اقدام بزرگ، گفت: بازتاب و دامنه ایجاد شهر سلول‌های بنیادی و بیوتکنولوژی علاوه بر استان، در سطوح ملی و منطقه‌ای خواهد بود و از هزینه‌های ارزی و واردات جلوگیری خواهد شد.

دکتر نجفی افزود: هم اکنون شاهد این هستیم که اندیشه‌های بزرگ در استانی که به عنوان قطب علم و فناوری کشور نامگذاری شده است، بیش از پیش در حال فراهم شدن است.

وی گفت: تولیدات فناورانه شهر سلول موجب رونق صادرات خواهد شد و بهره مندی از فرصت‌های ویژه ای را برای کشور فراهم خواهد آورد‌.

استاندار البرزخاطرنشان کرد: در تمام بخش‌ها و تصمیم سازی‌ها اگر اندیشه دانش بنیان و استفاده از علم و فناوری روز دنیا همراه نباشند با مسائل عدیده مواجه خواهیم شد.

دکتر نجفی افزود: احداث شهر سلول موجب بازگشت و جذب جوانان و نخبگان به کشورمان خواهد بود‌. ما به دنبال ایجاد مشاغل محدود در تولیدی کوچک نیستیم زیرا با تلفیق صنعت و دانشگاه، ایجاد مشاغل پایدار و بزرگ صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه گفت: پیش از این جوامع برای تولید ثروت از منابع طبیعی و منابع، جنگل ها و معادن استفاده می کردند که متاسفانه باعث تخریب شدید شد اما امروزه تولید ثروت از طریق علم صورت میگیرد.

دکتر نجفی افزود: استانداری البرز با فراهم کردن زیرساخت های موردنیاز برای تکمیل و توسعه شهر سلول دانشگاه خوارزمی و ابلاغ دستورهای لازم برای تسهیل شرایط همکاری همه دستگاه های اجرایی استان، به سهم خود با تمام توان در جهت پیشبرد این اقدام گام بر خواهد داشت.

 

در ادامه دکتر حمیدیه دبیر ستاد علم و فناوری های سلول های بنیادی، با اشاره به اینکه تولید محصولات بنیادی تنها به پزشکی مربوط نیست و در رشته های مختلف مهندسی نیز کاربرد دارد، بیان کرد: سلول های بنیادی در پوست، سلول های ریوی و دیگر حوزه های سلامت انسان کاربرد روزافزون دارد.

وی مهم ترین هدف شهر سلول را درمان بیماری های صعب العلاج اعلام کرد و گفت: سلول های بنیادی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود، امید داریم بتوانیم در راستای درمان این بیماری ها اقدام کنیم.

سخنران بعدی این مراسم دکتر محمدعلی زاهد رییس شهر سلول دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه، شهر سلولی با هدف پژوهش و خدمات در زمینه سلول های بنیادی و پزشکی زیرساختی ایجاد می شود، گفت: پروژه ساخت اولین شهر سلول کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم و با استفاده از بهترین پزشکان و محققان کشور انجام می شود.

وی افزود: پزشکی بازساختی شاخه ای از علم پزشکی است که هدف آن ترمیم یا احیای بافت و اندام آسیب دیده است که شاخه های مختلفی دارد که می توان در این بخش ازسلول های شخص بیمار، مهندسی بافت، استفاده از بافت های نوترکیب، سلول های غیر خودی، ژن درمانی و... استفاده کرد.

دکتر امیرخانی دبیر شورای راهبردی ستاد سلول های بنیادی کشور نیز با بیان اینکه علوم و فناوری سلول های بنیادی در جهان پیشرفت فراوانی داشته و جزو دانش های مهم و موثر در حوزه های مختلف محسوب می شود، گفت: با در نظر داشتن رشد تصاعدی دانش های بنیادین از سال ۲۰۲۰ می توان به اشتغالزایی این رشته امیدوار بود.

دکتر امیرخانی ضمن تاکید بر اینکه در آینده عدم برخورداری از توان تولید سلول های بنیادین، به طور قطع باعث ایجاد مشکل برای کشور خواهد شد، گفت: لازم است در این راستا دانش آموختگان کارآفرین تربیت کنیم که به محض فارغ التحصیل شدن وارد مرحله تولید، عرضه محصول و کارآفرینی شوند.

وی افزود: هم اکنون به مرحله ای رسیده ایم که باید دانشگاه ها را به سوی دانشگاه های نسل سوم و چهارم ارتقا دهیم.

دکتر امیرخانی با اشاره به اینکه تولید محصولات بنیادین صرفاً به پزشکی مربوط نیست و در رشته های مهندسی نیز کاربرد دارد افزود: تمامی افرادی که صاحب ایده در این حوزه ها هستند می توانند به شهر سلول مراجعه و محصول خود را تولید و عرضه کنند.

وی در ادامه گفت: به دنبال تکثیر ایده ها و شتاب دهنده ها در حوزه سلول های بنیادین هستیم و از تمامی مسئولان می خواهیم که در این حوزه پیشگام باشند.

دکتر مهبودی رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات زیست فناوری نیز در سخنانی با بیان اینکه با توجه به رشد روزافزون صنایع چهارم هم اکنون فرصت آن رسیده است که سرمایه دارها به دانشگاه ها بیایند و روند سرمایه گذاری تغییر کند، گفت: امروزه بازار جایگاهش را به دانش داده است و ضروری است به فکر تکنولوژی های درون دانشگاهی باشیم.

دکتر کارآگاه رئیس شرکت پرسیس ژن شتاب دهنده های مستقر در شهر سلول به عنوان سخنران بعدی با بیان اینکه، پروژه شهر سلول در ۱۰ هکتار با هدف توسعه علوم و فنون بنیادین ساخته خواهد شد، گفت: استارتاپ، شتاب دهنده ها، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان با برنامه ریزی انجام شده در شهر سلول شروع به کار خواهند کرد و در حال حاضر ۳۰ شرکت دانش بنیان پیشرو در علوم سلولی جهت استقرار در شهر سلول اعلام آمادگی کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: محل شهرسلول یک طرح ۲۰ ساله است که فاز اول آن ۵ ساله می باشد.

شهر سلول دانشگاه خوارزمی که نخستین شهر سلول ایران محسوب می‌شود، با هدف متمرکز شدن شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور در حوزه سلول‌های بنیادی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی تاسیس در زمینی به مساحت ۶۰ هکتار در دانشگاه خوارزمی آغاز شده است.