با حضورمعاون اداری و مالی وزارت علوم؛

نشست دبیرخانه شورای راهبردی روش های نوین مالی برگزار شد

۱۷ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۳ کد : ۳۸۰۶۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۳۲۶
هجدهمین نشست دبیرخانه شورای راهبردی روش های نوین مالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور دکتر حسین عسکریان ابیانه، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع ، مهندس هادی سحابی، ذیحساب و مدیرکل امور مالی، مهندس محمد عبدالحسینی، مدیرکل بودجه و تشکیلات وزارت علوم وتعدادی از مدیران مالی دانشگاه های کشور در محل این وزارت برگزار شد.
نشست دبیرخانه شورای راهبردی روش های نوین مالی برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر عسکریان ابیانه به افزایش اعتبارات وزارت علوم، دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری اشاره کرد و اظهار داشت: اعتبارات هزینه ای از ۸۵,۴۹۶,۴۵۰ میلیون ریال در سال ۱۳۹۶ و با احتساب بهره مندی از منابع ردیف ۴۶_۵۳۰۰۰۰ مربوط به تسویه پاداش پایان خدمت به میزان هشتصد میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۷ به حدود یکصد و ده هزار میلیارد ریال افزایش یافته است که درصد رشد آن حدود سی در صد بوده است.

دکتر عسکریان ابیانه در این نشست در خصوص تسهیلات مالی خارجی به منظور تجهیز آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در قالب فاینانس به میزان یک میلیارد دلار و همچنین تسهیلات صندوق توسعه ملی برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی اشاره کرد. معاون اداری و مالی وزارت علوم همچنین در خصوص فراهم کردن امکان استفاده دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری ازمنابع قانون توازن منطقه ای (بند "ز" تبصره ۹ که تحولی بزرگ در آموزش عالی کشوراست، به طوری که در سال های گذشته امکان استفاده از اعتبارات استانی فراهم نبوده و اکنون این امکان برای اولین بار فراهم شده و دانشگاه ها در استان ها می توانند از این اعتبارات استفاده کنند)، انتشار اوراق مالی اسلامی و ریالی برای اجرای طرح های دارای توجیه فنی، اقتصادی، مالی و زیست محیطی نیز مطالبی ارائه کرد.

وی همچنین بر حمایت از این شورا تاکید داشته و تشکیل شورای راهبری معاونان اداری، مالی را جهت تقویت این شورا امری لازم دانست.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم سرعت، کیفیت، وحدت رویه وحذف فرایندهای غیر ضرور در بخش های مالی دانشگاه ها را از وظایف این شورا بر شمرد.

دکتر عسکریان ابیانه در پایان با تشکر از تصمیم مسئولان سازمان برنامه و بودجه مبنی بر تخصیص صد در صد اعتبارات دانشگاه ها و مراکزاموزش عالی، ابراز امیدواری کرد که از طریق رایزنی با وزارت اقتصاد و دارایی و نظر مثبت آنها کل صد در صد به دانشگاه ها داده شود.

نهایی کردن تقویم نشست ها وجلسات سال ۱۳۹۷ این شورا، بررسی گزارش های حسابرسی مستقل دانشگاه های عضو شورا و بررسی اجرای فرایندهای مالی از دیگر موارد مورد بحث در این نشست بود.

نمایندگان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در این نشست، دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را در خصوص مسائل مالی و اعتباری مراکز آموزش عالی با معاون اداری، مالی وزارت علوم در میان گذاشتند.

ر. ب ۱۳۴۵


( ۲ )