امکان دریافت شناسه دیجیتال(DOI)برای مقالات دانشگاه شهید چمران فراهم شد

۱۹ تیر ۱۳۹۵ | ۱۰:۴۶ کد : ۳۸۰۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۵۴
رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهید چمران اهواز از فراهم شدن امکان دریافت شناسه دیجیتال (DOI) برای مقالات این دانشگاه خبر داد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر شهناز خادمی زاده دراین‌بار...
رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهید چمران اهواز از فراهم شدن امکان دریافت شناسه دیجیتال (DOI) برای مقالات این دانشگاه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر شهناز خادمی زاده دراین‌باره بیان کرد: با توجه به اهمیت شناسه DOI برای مقالات و محتواهای دیجیتالی که نقش مهمی در استانداردسازی نشریات دانشگاه، نمایه شدن نشریات، امکان محاسبه واقعی Impact Factor  و شاخص علم سنجی معتبر دارد، هم‌اکنون این امکان برای مجلات دانشگاه به وجود آمده تا از طریق شرکت شریف پردازشگر دانش (سیناوب) این شناسه،  با کمترین هزینه ممکن فراهم شود.
وی افزود: DOI یک کد اختصاصی است که توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ایزو)  جهت شناسایی اسناد الکترونیکی مورد شناسایی و تأیید قرارگرفته است.
رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: امروزه تمامی ناشرین معتبر بین‌المللی از این شناسه استفاده می‌کنند و شایسته است که نشریات دانشگاه چمران نیز برای استانداردسازی از این شناسه استفاده کنند.
خادمی با اشاره به برخی از مزایای شناسه دیجیتال اظهار کرد: داشتن شناسه دائمی در همه مقالات، جذب ترافیک بیشتر و مؤثرتر به مقالات، تبدیل منابع به ابرلینک، جلوگیری از خطاهای انسانی یا ماشینی در نگارش منبع، شمارش واقعی تعداد ارجاعات به مقالات، محاسبه واقعی  ضریب تأثیر  برای مجلات و ارتقا شاخص واقعی علم سنجی دانشگاه‌ها ازجمله این مزایا است.
گفتنی است متقاضیان جهت دریافت شناسه دیجیتال (DOI)،  می‌توانند درخواست خود را به ریاست کتابخانه مرکزی  و مرکز اسناد دانشگاه ارسال نمایند تا در اسرع وقت نسبت به واگذاری این کد به مقالات دانشگاه اقدام شود.