دردانشگاه تبریز صورت گرفت؛

همایش ترجمه در حوزه های فلسفه، کلام، عرفان و ادیان

۱۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۶ کد : ۳۷۸۸۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۳
نخستین همایش ترجمه در حوزه های فلسفه، کلام، ادیان با حضور محققان، صاحبنظران و دانشجویان این حوزه دردانشگاه تبریز برگزارشد.
همایش ترجمه در حوزه های فلسفه، کلام، عرفان و ادیان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکترمجید صدر مجلس، معاون پژوهشی دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی دانشگاه تبریز، در آیین افتتاحیه این همایش علمی ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان، گفت: ترجمه در حوزه علوم انسانی و اجتماعی کار بسیار مشکلی است و بویژه اینکه امروزه ما در جامعه با بومی کردن علوم انسانی و اسلامی مواجه هستیم و از این رو با برگزاری چنین همایش ها و نشست های تخصصی می توان کمی دغدغه این حوزه ها را برطرف کرد.

دکترسیدمصطفی شهرآیینی، دبیرعلمی این همایش نیز گفت: حدود ۷۰ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود که از این تعداد ۱۶ مقاله به صورت سخنرانی ارائه و همچنین بقیه مقالات نیز در مجموعه چکیده مقالات منتشر شده است.

وی افزود: این ۱۶ مقاله در چهار پانل تحصصی شامل، سیر تاریخی ترجمه، فلسفه معاصر و ترجمه، آسیب شناسی ترجمه و مباحث نظری درباره ترجمه ارائه خواهند شد.

مدیر گروه فلسفه دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی دانشگاه تبریز، گفت: پیشینه تاریخی ترجمه متون فلسفی: زمینه ها و پیامدها، نقش ترجمه در غنا بخشی و توانمندسازی ادبیات فلسفی فارسی، جایگاه دانشگاه‌ها در انتخاب و ترجمه متون، ترجمه و هرمنوتیک، ترجمه و الزامات جهانی گفتگو، معیارهای ترجمه برای گفتگوهای میان فرهنگی، امکان تدوین زبان معیار در ترجمه متون تخصصی در یکصد سال اخیر، ملاک های گزینش و اولویت بندی کتاب برای ترجمه، ملاک های اولویت زبان مبدا در ترجمه متون، شرایط و مختصات مترجم در ترجمه متون، چرایی و ضرورت گسترش ترجمه متون به زبان فارسی، جایگاه ترجمه در گسترش و تعمیق اندیشه فلسفی، ضرورت تصویب ترجمه متون به عنوان پایان نامه و رساله ها و بررسی نقش ترجمه متون در مطالعات تطبیقی از جمله محورهای اصلی این همایش یک روزه است.

این همایش به همت گروه فلسفه دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی دانشگاه تبریز و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با همکاری دانشگاه امام صادق، پردیس فارابی دانشگاه تهران، شورای بررسی متون علوم انسانی، در حال برگزاری است.

ل.س ۱۳۴۲/ ر.ب ۱۳۴۵

کلید واژه ها: تبریز