قائم مقام وزیر علوم در نخستین همایش ملی وقف، علم و فناوری خبر داد:

مشارکت خیران در ساخت ۶۵۰ هزار متر مربع از طرح‌های دانشگاهی

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۳:۰۸ کد : ۳۷۸۳۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۹۰
دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌هاى امنا و هیئت ممیزه مرکزی، چهارشنبه در نخستین همایش ملی وقف، علم و فناوری در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: خیران در سال های گذشته ساخت ۶۵۰ هزار مترمربع از طرح‌های عمرانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را انجام داده‌اند.
مشارکت خیران در ساخت ۶۵۰ هزار متر مربع از طرح‌های دانشگاهی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر باقری در این آیین اظهار داشت: بیش از ۱۲۰ هزار مترمربع از طرح‌های عمرانی نیز هم اکنون به وسیله خیرین اموزش عالی در حال ساخت است.
وی افزود: در بیش از ۶۰ دانشگاه کشور بنیاد های حامیان علم و فناوری و نیکوکاری شکل گرفته است که نقش مهمی در کمک به توسعه علم و فناوری ایفا می‌کنند.
قائم مقام وزیر علوم با بیان اینکه هم اکنون افزون بر ۷۰ درصد منابع دانشگاه‌ها توسط دولت و ۳۰ درصد توسط خود دانشگاه‌ها تامین می شود، گفت: این میزان باید افزایش یابد
باید مطابق با مدل‌های جهانی برای دانشگاه‌ها منابع پایدار ایجاد کنیم.
وی بر ایجاد منابع پایدار برای تولید علم و فناوری در دانشگاه‌ها تأکید کرد و افزود: همه تلاش ما این است که حوزه خیرین بصورت یک نهاد مردمی و مستقل از دانشگاه باقی بماند و در عین حال کمک کار دانشگاه‌ها باشد.
دکتر باقری خاطرنشان کرد: ایرانیان از قدیم به موضوع وقف و کارهای حسنه و ماندگار توجه ویژه‌ای داشته‌اند. از ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی نیز خیران در حوزه آموزش و پرورش بسیار فعال بوده‌اند و در حوزه آموزش عالی نیز دانشگاه شهید باهنر کرمان و دانشگاه یزد نمونه‌هایی مثال زدنی از اقدامات موثر خیران هستند.
وی تاکید کرد: در حوزه وقف، علم و فناوری، باید از سرمایه‌های ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز استفاده کنیم.
نخستین همایش ملی وقف، علم و فناوری، با محوریت تبیین ضرورت توسعه وقف در عرصه علم وفناوری، الگوی توسعه و اجرایی سازی گفتمان وقف در حوزه علم و فناوری، بهبود نظام مدیریت وقف در زمینه علم و فناوری و نقش علم و فناوری در احیا و ارتقای بهره‌وری موقوفات در دانشگاه فردوسی مشهد در حال برگزاری است.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷