وزیر علوم در شورای دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر تاکید کرد:

لزوم ارتقای جایگاه دانشگاهها به جای توسعه کمی رشته ها

۰۷ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۰ کد : ۳۷۷۶۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۱۶
وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: به جای توسعه کمیّ دانشگاه ها و افزایش رشته ها و دانشکده ها باید برای ارتقای عمودی یعنی افزایش جایگاه علمی دانشگاه ها در سطح جهان برنامه ریزی کنیم.
لزوم ارتقای جایگاه دانشگاهها به جای توسعه کمی رشته ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی در نشست شورای دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر تاکید کرد: آنچه دانشگاه ها را به عنوان یک مرجع تخصصی در دنیا مطرح می کند، تمرکز بر رشته های خاص و آموزش و پژوهش در زمینه های تعریف شده است و ما باید در این راستا حرکت کنیم.

وی افزود: باید از پراکنده کاری و تفرق واحدهای آموزش عالی کشورکم کنیم و برای همگرایی و هم افزایی دانشگاه ها برنامه ریزی کنیم که در این راستا طرح «ساماندهی آموزش عالی در قالب آمایش» مبنای عمل وزارت علوم است.

وزیر علوم تصریح کرد: تخصصی شدن دانشگاه ها قطعاً به ارتقای جایگاه علمی آنها درجهان می انجامد و حتی می تواند به پذیرش دانشجویان خارجی نیز بسیار کمک کند.

دکتر غلامی اظهار داشت: دیپلماسی علمی و ارتباطات بین دانشگاهی می تواند در نزدیکی ملت ها به یکدیگر و افزایش جایگاه بین المللی کشور موثر باشد و ما هم از این رو از همکاری های علمی بین المللی دانشگاه ها حمایت می کنیم.

وزیر علوم با تاکید بر ضرورت افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه ها از سوی سازمان برنامه و بودجه در زمان تدوین لایحه بودجه گفت: تاسیس آزمایشگاه مرکزی می تواند در سطح دانشگاه نیاز همه دانشکده ها را تامین کند و در سطح استان نیز باید دانشگاه ها با کمک یک دیگر آزمایشگاه منطقه ای ایجاد کنند و تجهیزات آزمایشگاهی به اشتراک گذاشته شود.

وی افزود: در زمینه اصلاح آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی با هدف توجه به نیازهای کشور، پیشنهادهای مختلفی از سوی دانشگاهیان به وزارت علوم ارسال شده است و در آینده نزدیک، بازنگری این آیین نامه آغاز می شود.

دکتر غلامی در پایان سخنان خود تاکید کرد: دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر باید در حوزه علوم دریایی به قدری قوی فعالیت کند که به عنوان یک دانشگاه ملی در این زمینه مطرح شود و در آن صورت جذب منابع مالی و حمایت های مختلف برای این دانشگاه آسان تر خواهد شد.

پیش از سخنان وزیر علوم تحقیقات و فناوری، دکتر لطف الله خواجه پور رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به بیان تاریخچه؛ وضعیت آموزشی و پژوهشی و برخی مشکلات این دانشگاه پرداخت و اعضای شورای دانشگاه نیز دیدگاه های خود در زمینه «ضرورت اختصاص یک بودجه خاص پژوهشی و خرید تجهیزات آزمایشگاهی به این دانشگاه برای فعالیت تخصصی در حوزه دریا»، «ضرورت افزایش بودجه عمرانی این دانشگاه به علت شرایط خاص مناطق ساحلی» و «پرهیز وزارت علوم از اعطای مجوز تاسیس رشته های علوم دریایی در مناطق غیر ساحلی» بیان کردند.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری در بدو ورود به دانشگاه علوم و فنون در یایی خرمشهر در محل یادمان شهدای گمنام این دانشگاه حضوریافت و پس از قرائت فاتحه و ادای احترام، بازدید خود را از پروژه های عمرانی این دانشگاه اغاز کرد.

دکتر غلامی پس از نشست شورای دانشگاه علوم و فنون در یایی خرمشهر، در محل مسجد این دانشگاه با تعدادی از دانشجویان دیدار کرد و در جریان دیدگاه های آنان در خصوص مسائل دانشجویی قرار گرفت.

وزیر علوم صبح امروز با هدف بازدید از دانشگاههای استان خوزستان و افتتاح چند پروژه عمرانی، با استقبال استاندار این استان وارد فرودگاه آبادان شد.

م.ع ۱۳۶۰/ ر.ب ۱۳۴۵