امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه کردستان و دانشگاه چه‌رموو کردستان عراق

۱۰ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۷:۳۰ کد : ۳۷۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۰
تفاهم‌نامه همکاری بین دو دانشگاه کردستان و دانشگاه چه‌رموو کردستان عراق با حضور روسای دو دانشگاه امضا شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فردین اخلاقیان رئیس دانشگاه کردستان در این مراسم گفت: ن ...
تفاهم‌نامه همکاری بین دو دانشگاه کردستان و دانشگاه چه‌رموو کردستان عراق با حضور روسای دو دانشگاه امضا شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فردین اخلاقیان رئیس دانشگاه کردستان در این مراسم گفت: نزدیکی فرهنگی و تاریخی دو منطقه کردستان ایران و اقلیم کردستان زمینه‌ای مناسب برای تبادلات دانشگاهی و علمی است و دانشگاه‌های اقلیم بخصوص دانشگاه «چه‌رموو» می‌توانند از تجربیات دانشگاه‌های ایران و دانشگاه کردستان استفاده کنند.
وی اظهار داشت: مردم کردستان و جمهوری اسلامی ایران در تمامی مشکلات، مردم اقلیم کردستان عراق را کمک کرده‌اند  و به دلیل قرابت فرهنگی و زبان و دیگر مواردی که بین کردستان ایران و عراق وجود دارد، مردم کردستان در شادی مردم اقلیم شاده بوده و ناراحتی آنان نیز ناراحت بوده‌اند.
دکتر اخلاقیان افزود: با سرنگونی رژیم بعث، مراودات و ارتباطات بین کردستان عراق و ایران بیشتر شد و به تاریخ‌های گذشته آن برگشته است.
وی افزود: در این برهه زمانی که چنین شرایطی وجود دارد، لازم است جدای از مراودات و ارتباطات عامیانه، در زمینه ارتباطات علمی بین کردستان ایران و اقلیم نیز اقدام مناسبی صورت بگیرد تا هر دو از تجربیات یکدیگر بهره‌مند شویم.
دکتر اخلاقیان با یادآوری سرمایه‌گذاری خوب ایران در مراکز دانشگاهی کشور، گفت: در این چند سال اخیر تاکیدات فراوانی شده است که باید دانشگاه‌ها به جامعه ورود کنند و برای جامعه مفیدتر واقع شوند.
رئیس دانشگاه کردستان خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها در ایران با قرارگیری در مسیر پیشرفت و دستیابی به دستاوردهای ارزشمند، به سمت کاربردی کردن تحقیقات می‌روند به نحوی که برای بدنه جامعه و مردم کارساز باشند.
وی تصریح کرد: نزدیکی فرهنگی و تاریخی دو منطقه کردستان ایران و اقلیم کردستان زمینه‌ای مناسب برای تبادلات دانشگاهی و علمی است و دانشگاه‌های اقلیم بخصوص دانشگاه «چه‌رموو» می‌توانند از تجربیات دانشگاه‌های ایران و دانشگاه کردستان استفاده کنند.
در ادامه دکتر صلاح رضا سعید رئیس دانشگاه «چه‌رموو» کردستان در دیدار با هیئت رئیسه دانشگاه کردستان خواستار مشارکت دانشگاه کردستان در کنفرانس‌ها و همایش‌های بین‌المللی این دانشگاه شد و از آمادگی این دانشگاه برای برخورداری از حمایت دانشگاه کردستان خبر داد.
وی افزود: هر کس مشکلی داشته باشد به همسایه رجوع می‌کند و ایران در طول تاریخ بهترین همسایه برای اقلیم بوده است.
دکتر سعید خاطرنشان کرد: ایران با وجود اینکه رژیم بعث آن را درگیر مسائل جنگ کرد اما برای کردها همواره پشتیبان بوده است و مصداق آن را می‌توان در جریان انفال، حلبچه و پناه دادن به آوارگان کرد را دریافت.
دکتر سعید در ادامه به کارکرد دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: دانشگاه بخشی از جامعه است که فعالیت‌های آن تنها به آموزش و استاد و دانشجو خلاصه نمی‌شود بلکه باید بتواند در حل تمامی مشکلات جامعه تاثیرگذار باشد.
رئیس دانشگاه «چه‌رموو» کردستان عراق خاطرنشان کرد: هر چند عمر این دانشگاه کوتاه است اما 120 پروفسور و استادیار دارد و در قالب سه دانشکده نسبت به آموزش و تریبت دانشجو فعالیت می‌کند.
وی تصریح کرد: دانشگاه «چه‌رموو» به دلیل برخورداری منطقه چمچمال کردستان عراق در زمینه  و گاز و فیزیک و شیمی فعال‌تر است و دانشگاه کردستان با امکانات آزمایشگاهی، سابقه و تجربه‌ای که دارد می‌تواند ما را در بسیاری از بخش‌ها کمک کند.
سعید اضافه کرد: این نخستین سفر ما به ایران است و در تلاش هستیم که ارتباط خود را با دانشگاه‌های خارج به خصوص ایران، گسترش دهیم.