دکتر غفاری در نشست "کمیته فرهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر" خبر داد:

تشکیل ۳۰ کانون کاهش آسیب های اجتماعی در دانشگاههای کشور

۲۹ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۶:۲۶ کد : ۳۷۵۹۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۱۹۹
معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: افزون بر چندین هزار تشکل دانشجویی و کانون فرهنگی و اجتماعی که در دانشگاهها وجود دارد، تاسیس ۳۰ کانون کاهش آسیب های اجتماعی در دانشگاههای کشور نهایی شده است و در آینده تعداد این کانونها افزایش خواهد یافت.
تشکیل ۳۰ کانون کاهش آسیب های اجتماعی در دانشگاههای کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامرضا غفاری در شصت و سومین جلسه کمیته فرهنگی مبارزه با مواد مخدر که روز یکشنبه در سالن شهید مفتح این وزارت برگزار شد، گفت: تبلور و ظهور مشارکت اجتماعی دانشجویان در دانشگاهها در قالب تشکل های دانشجویی و کانونهای فرهنگی و اجتماعی است که باید از این ظرفیت برای مبارزه با آسیب های اجتماعی استفاده کنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: در برنامه ریزی برای کاهش آسیب های اجتماعی باید آگاهی های لازم به گروههای در معرض آسیب اجتماعی داده شود و در مرحله تعیین و اجرای روش های پیشگیری از آسیب های اجتماعی، مشارکت گروههای اجتماعی جلب شود.
دکتر غفاری گفت: برای سیاستگذاری در زمینه حل مسائل دشواری مانند اعتیاد و آسیب های اجتماعی باید تعامل میان دستگاههای متولی تقویت شود زیر این تعامل می تواند در بین دستگاههای اجرایی یک هم افزایی ایجاد کرده و هزینه های مادی و غیر مادی لازم کاهش آسیب های را کاهش دهد.
معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز در این نشست گفت: اقدام وزارت علوم در برگزاری نمایشگاه سیّار عکس و پوستر با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی اقدام مثبتی است که می تواند در محیط های اجتماعی خارج از دانشگاه نیز تکرار شود.
وی افزود: اولویت ما برای مبارزه با آسیب های اجتماعی، کاهش اعتیاد است که باید برای توفیق در این زمینه برای گروههای در معرض خطر مانند دانش آموزان، دانشجویان، سربازان و کارگران برنامه ریزی کنیم.
سردار علی مویدی، قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این نشست گفت: مهمترین موضوع برای مبارزه با اعتیاد، پیشگیری است که در این زمینه مهمترین وظیفه بر عهده کمیته فرهنگی است.
وی با اعلام اینکه کمیته فرهنگی در میان کمیته های ستاد مبارزه با مواد مخدر، عملکرد بسیار مطلوبی داشته است گفت: باید روش های نوین و خلاقانه برای کاهش اعتیاد در این کمیته پیشنهاد شود و توفیق کشور در مبارزه با مواد مخدر تا اندازه زیادی مربوط به فعالیت این کمیته است.
در ادامه این نشست، فضل الله ایرجی کجوری، مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم گفت: آمارها و اطلاعات موجود نشان می دهد ظهور آسیب های اجتماعی در میان دانشجویان عضو تشکل های دانشجویی و کانون های فرهنگی بسیار نادر و در حد صفر است.
وی افزود: ستاد وزارت علوم در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی با همکاری دانشگاههای کشور برنامه های متعددی را پیش بینی کرده است که برگزاری نمایشگاه سیّار عکس و پوستر و جشنواره «فیلم کوتاه و عکس دانشجویی» با موضوع ویژه پیشگیری از آسیب های اجتماعی از جمله این برنامه ها است.
ایرجی کجوری با اشاره به برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره «فیلم کوتاه و عکس دانشجویی» در دهه اول اسفندماه در دانشگاههای سیستان و بلوچستان و علوم دریایی چابهار گفت: بیش از ۳۰۰ فیلم و ۲۰۰۰ عکس به این جشنواره ارسال شده است.
وی تولید استندآپ کمدی توسط هنرمندان حرفه ای و دانشجویی و ساخت انیمیشین با موضوع «اعتیاد» را از جمله برنامه های معاونت فرهنگی وزارت علوم در این زمینه دانست.
م.ع ۱۳۶۰