• ENGLISH
  • دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
  • آ + آ -

در راستای ارائه آموزش های مهارتی صورت گرفت؛

بهره برداری ازمرکز جامع تخصصی طراحی طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی در دانشگاه فنی و حرفه ای

۲۵ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۱ کد : ۳۷۵۲۸ اخبار دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری
تعداد بازدید:۲۹۷
آیین بهره برداری ازمرکز جامع تخصصی طراحی طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی با هدف ارائه خدمات حرفه ای متناسب با رشته های دانشگاهی ، صبح امروزبا حضور دکتر صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای، دکتر سلیمانی معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، شاهپور قنبری، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران و شفاهی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور در دانشگاه فنی و حرفه ای برگزار شد.
بهره برداری ازمرکز جامع تخصصی طراحی طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی در دانشگاه فنی و حرفه ای

به گزارش اداره کل روابط عمومی، دکتر صالحی عمران، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای دراین آیین با ابراز خرسندی از نگاه مثبت دولت، مجلس شورای اسلامی و جامعه به توسعه آموزش های مهارتی بالاخص دانشگاه فنی وحرفه ای، به پتانسیل و ظرفیت عظیمی که دراصناف و حرفه ها در توسعه این آموزش ها وجود دارد اشاره کرد.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای ضمن بیان ضرورت همسویی اقتصاد و توسعه آموزشی، اذعان داشت: متاسفانه ما فقط به دنبال توسعه آموزش های رسمی، مقطع دار و عام بوده ایم که بخش محدودی از جمعیت هدف ما را تحت پوشش قرارداده است.

وی تاکید کرد: برای رشد اقتصادی وافزایش تولید ناخالص ملی باید آموزش های غیررسمی و اقتصاد غیررسمی را یک فرصت تلقی کرد و بر این اساس مشاغل باید شناسایی شود و با تکیه برآموزش های مبتنی برحرفه و به دور ازمدرک گرایی به دنبال ارتقای سیستم آموزشی و سرمایه انسانی و بهره وری نیروی کار باشیم.

دکترصالحی افزود: دانشگاه ها باید ماموریت گرا باشند و با شناخت رسالت خاص خود بر مبنای آمایش سرزمین و با توجه به اقتصاد آموزش، مدلی طراحی کنند که در آن مدل آموزش دانشجویان بر مبنای نیاز بازار کار و ارتباط با صنعت، اصناف و مشاغل مبتنی برتولید وکارآفرینی باشد.

دکتر سلیمانی عضو هئیت مدیره و معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران نیز با اشاره به اجرای برنامه توسعه خوشه ای کسب و کارهای کوچک در کشور گفت: ۷ خوشه طلا در کشور شناسایی شده که در ۴ خوشه برنامه توسعه خوشه ای اجرا شده است.

سلیمانی گفت: یکی از دلایل اصلی بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، عدم توجه به ارائه خدمات حرفه ای متناسب با رشته های دانشگاهی است. وی افزود: با توجه به نیاز به رفع این مشکلات در کشور برنامه توسعه خوشه ای شکل گرفته است و بر همین اساس ۴۰۶ تجمع کسب و کار شناسایی که به دلایل مختلف در کنار هم قرار گرفته اند شناسایی شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی تهران نیز شبکه سازی را مهم ترین راهکار رفع آسیب پذیری صنایع کوچک دانست و گفت: برای ساماندهی صنایع کوچک به دنبال کنار هم قرار دادن کسب کارهای همگن با قابلیت توسعه خوشه ای هستیم.

قنبری فقدان مرکزی برای تنوع بخشی به تولیدات طلا و جواهرات را یکی از موانع تولید و صادرات این محصول در کشور عنوان کرد و گفت:. با پیگیری هایی که صورت گرفت، ساز و کار همکاری صنعت و دانشگاه فنی و حرفه ای با ایجاد مرکز طراحی تولید طلا و جوهر انجام یافته است.

در ادامه شفاهی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر نیز گفت: ایران جزو ۷ کشور برتر ساخت و تولید طلا و جواهر است اما متاسفانه تولید طلا در ایران به صنعت تبدیل نشده و تنها با یافتن بازارهای صادراتی می توانیم چرخه تولید را گسترش دهیم.

وی گفت: اشکال عمده صنعت طلا و جواهر در ایران این است که همواره از دولت توقع ایجاد تحول داشته است.

شفاهی با بیان اینکه حدود ۳ الی ۴ هزار نفر طراح طلا و جواهر در کشور وجود دارد، اظهار کرد: ارتباط مناسبی میان طراحان و صنعت کشور شکل نگرفته است که امیدواریم با فعالیت مرکز جامع طراحی این ارتباط حفظ شود.

وی با اشاره به اینکه این مرکز پلی میان صنعت و دانشگاه است، گفت: در اتحادیه طلا و جواهر به دنبال مدیریت و ساماندهی بخش طراحی هستیم.

ر.ب ۱۳۴۵

کلید واژه ها: فنی و حرفه ای


۱ رای