• ENGLISH
  • جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
  • آ + آ -

دکتر امید : دانشگاههای علمی کاربردی و فنی و حرفه ای به سربازان وظیفه آموزش مهارتی می دهند

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۳ کد : ۳۷۵۰۷ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۸۱
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاههای جامع علمی کاربردی و فنی حرفه ای کشور با قرارگاه مهارت‌آموزی ستاد کل نیرو‌های مسلح به منظور ارائه آموزش های مهارتی به سربازان وظیفه خبر داد و گفت: براساس توافق های انجام شده، قرار است در سال ۹۷ به ۲۰۰ هزار سرباز وظیفه، آموزش های مهارتی ارائه شود.
دکتر امید : دانشگاههای علمی کاربردی و فنی و حرفه ای به سربازان وظیفه آموزش مهارتی می دهند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدحسین امید در چهارمین کنگره ملی آموزش عالی، مهارت، فناوری و اشتغال در دانشگاه تهران گفت: هم اکنون ۱۵ درصد جمعیت دانشجویی کشور در گروه مهارتی هستند که تا سه سال اینده باید به ۳۰ درصد افزایش یابد که این ظرفیت در دانشگاه جامع علمی کاربردی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه کمتر از ۶۰۰ هزار دانشجوی مهارتی در کشور وجود دارد، گفت: تا پایان برنامه ششم یعنی سال ۱۳۹۹ باید ۳۰ درصد دانشجویان کشور معادل یک میلیون و دویست هزار مهارتی شوند؛ این در حالی است که در حال حاضر کمتر از ۱۵ درصد یعنی ۶۰۰ هزار دانشجوی مهارتی در کشور وجود دارد.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی از تصویب نظام صلاحیت حرفه‌ای در شورای اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: با اجرایی شدن این نظام، هر فردی متناسب با شغل، مهارت و توانایی خود در کشور مشغول کار می‌شود.

وی بر ضرورت توجه به نظام صلاحیت حرفه‌ای در کشور تاکید کرد و گفت: اگر نظام صلاحیت حرفه‌ای وجود داشته باشد، هر فردی متناسب با شغل، مهارت و توانایی خود مشغول کار می‌شود و آموزش‌های مهارتی نیز به جایگاه اصلی خود برمی‌گردند. در حال حاضر نظام صلاحیت حرفه‌ای در شورای اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده ولی هنوز ابلاغ نشده است.

دکتر امید گفت: هزینه ایجاد شفل برای یک نفر بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ میلیون تومان است ولی هزینه اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاههای مهارتی معادل یک دهم این میزان است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر تقویت گفتمان آموزش عالی مهارتی در کشور گفت: در سالهای اخیر به آموزش عالی مهارتی توجه شده است و حتی در برنامه ششم توسعه در این زمینه قوانینی به تصویب رسیده است.

در حاشیه برگزاری چهارمین کنگره آموزش عالی مهارتی، تفاهم نامه ای میان رئیس قرارگاه مهارت‌آموزی ستاد کل نیرو‌های مسلح، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی و رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای برای ارائه آموزش مهارتی به سربازان وظیفه به امضا رسید که بر اساس آن فقط برای سال ۹۷، ۲۰۰ هزار سرباز مورد آموزش مهارتی قرار می گیرند.

م.ع ۱۳۶۰

 

 


۱ رای