• ENGLISH
  • دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
  • آ + آ -

رئیس سازمان اموردانشجویان خبر داد:

جشنواره دانشجویان نمونه ۹ اسفندماه ۱۳۹۶ برگزار می شود

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۲:۴۸ کد : ۳۷۴۹۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۸۹
دکترمجتبی صدیقی رئیس سازمان اموردانشجویان از برگزاری جشنواره دانشجویان نمونه کشور در تاریخ ۹ اسفند سالجاری خبر داد و گفت: در راستای تسهیل و بهبود ارائه خدمات به دانشجویان، سامانه جامع الکترونیکی خدمات دانشجویان به زودی به بهره برداری می رسد
جشنواره دانشجویان نمونه ۹ اسفندماه ۱۳۹۶ برگزار می شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکترصدیقی صبح امروز درآیین افتتاح شصت و یکمین نشست معاونان دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشوردر دانشگاه الزهرا (س) گفت: یکی از مباحثی که دراین دوره پیگیری شد، بحث نقل و انتقال و مهمانی دانشجویان بود که این مسئله در شرایط اضطراری دنبال شد به طوری که روند درخواست دانشجویان برای انتقال طی سال ۹۲ تا ۹۶ از ۶۲ هزار درخواست به ۹ هزار درخواست کاهش یافت.

وی افزود: انتقال دانشجویان از خارج به داخل نیز ثابت بوده و همچنین روند برگزاری جشنواره دانشجویان نمونه نیز روند ثابتی را پیگیری کرده است.

دکترصدیقی گفت: ما برای شوراهای صنفی دانشجویی اهمیت قائل هستیم و این امر همچنان در دانشگاه‌ها پیگیری می‌شود. شورای انضباطی دانشجویی نیز باید ساماندهی شود و هماهنگی مناسبی بین دانشگاه‌ها در خصوص اقدامات شوراهای انضباطی باید ایجاد شود.

وی ادامه داد: در طول چهار سال گذشته تعداد محدودی پرونده به شورای مرکزی انضباطی ارائه شده و بیشتر مباحثی که در آن مطرح شده، تخلفات آموزشی و برخی تخلفات اخلاقی بوده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه به کمیسیون موارد خاص اشاره کرد و گفت: چالش اصلی ما دراین خصوص در دوره تحصیلات تکمیلی است که قرار است با اصلاح و تجدیدنظر در آیین نامه‌ها تا حدی اختیارات به دانشگاه‌ها ارائه شود تا تعداد این پرونده‌ها کاهش یابد.

دکترصدیقی ادامه داد: در حوزه ورزش نیز دانشجویانی که تحت پوشش ورزش‌های همگانی قرار داشتند افزایش یافته است و ۵۰۰ هزار نفر را در سال ۹۶ نشان می‌دهد.

وی افزود: مراکز مشاوره و تربیت بدنی از اولویت‌های ما است و همه دانشگاه‌ها باید در آینده مشاوره تربیت بدنی داشته باشند همچنین حمایت مالی خیرین در دوره ورزشی دانشجویان باید افزایش یابد و فضاهای ورزشی دانشگاه‌ها رتبه بندی شوند. همچنین المپیاد ورزشی سال آینده در شیراز برگزار خواهد شد و برنامه‌های خوبی نیز در حوزه مشاوره و سلامت در دانشگاه‌ها انجام گرفته و تلاش ما این است که در چهار سال بعدی توجه و نگرش مثبتی نسبت به مجموعه دانشجویی ایجاد شود

. رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: ۱۹ مرکز آموزش زبان فارسی و ۹ مرکز واحد کنسولی ویژه دانشجویان خارجی دردانشگاه ها وجود دارد.

دکترصدیقی خاطرنشان کرد: در زمینه دانشجویان غیرایرانی نیز تلاش‌های خوبی صورت گرفته اما دانشگاه‌ها با هدف فاصله دارند و در حال حاضر ۲۶ هزار و ۶۰۰ دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه‌های وزارت علوم مشغول تحصیل هستند.

وی خاطرنشان کرد: آئین نامه اعطای بورس به دانشجویان خارجی نیز به زودی تصویب خواهد شد و پس از تأیید دو وزیر ابلاغ می‌شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه به دانشجویان شاهد و ایثارگر اشاره کرد و گفت: ۵۵ هزار دانشجوی شاهد و ایثارگر در دانشگاه‌های ما مشغول به تحصیل هستند که دانشگاه‌ها در بحث ثبت نام این دانشجویان در گروه‌های شبانه و غیرانتفاعی مشکلاتی با بنیاد شهید و امور ایثارگران دارند که در حال پیگیری آن هستیم.

دکترصدیقی در ادامه گفت: وضعیت رفاهی دانشگاه‌ها ارتقا یافته و در این زمینه تحول داشته‌ایم، پوشش کاملی در ارائه وام‌های دانشجویی داشته‌ایم به طوری که هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان وام پرداخت شده است و بحث اصلی و جدی مان ظرفیت سازی برای ساخت خوابگاه‌های مجردی و متاهلی است و برنامه ما این است که دغدغه دانشگاه‌ها را از بحث خوابگاه، غذا و حوزه رفاهی کمتر کرده و بار بیشتر آن را بر روی دوش سازمان امور دانشجویان و صندوق رفاه دانشگاه‌ها قرار دهیم و حوزه‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها شعبه‌های سازمان باشند.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ ارتقای خوابگاه‌ها را پیگیری می‌کنیم و تمرکز ما بر روی خوابگاه‌های رتبه سه و دو خواهد بود. همچنین برنامه دیگر ما صنعتی کردن سلف سرویس‌ها خواهد بود و توسعه رستوران‌های مکمل.

دکترصدیقی درادامه به ارائه وام به دانشجویان دکتری اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان تا آخر سال به دانشجویان دکتری وام پرداخت شده است و امیدواریم سال آینده تعرفه پرداخت وام به دانشجویان دکتری بیشتر شود.

وی خاطرنشان کرد: سامانه جامع خدمات تقریباً به اتمام رسیده و هر هفته یک فعالیت سامانه برای ارائه خدمات به صورت الکترونیکی به دانشجویان به بهره برداری می‌رسد.

ل.س ۱۳۴۲/ ر.ب ۱۳۴۵

کلید واژه ها: سازمان اموردانشجویان