زمینه ها و بسترهای تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت از نگاه وزیر علوم؛

دکتر غلامی: مدیران صنعت برای حل مسائل به دانشگاه‌ها رجوع کنند

۲۳ بهمن ۱۳۹۶ | ۲۰:۱۵ کد : ۳۷۴۷۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۶۵۱
دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، درخصوص موانع ساختاری موجود در ایجاد و تقویت ارتباط مطلوب میان دانشگاه و صنعت گفت: با وجود رشد ارتباطات میان دو بخش آموزش عالی و صنایع کشور، اما آنگونه که باید این ارتباط به شکل مطلوبی ایجاد نشده، که از دلایل اصلی آن تمرکز دانشگاه ها بر موضوع آموزش و نیز نبود اراده لازم در میان مدیران صنعتی برای مراجعه به دانشگاه در حل مسائل این حوزه است.
دکتر غلامی: مدیران صنعت برای حل مسائل به دانشگاه‌ها رجوع کنند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل باشگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا، دکتر غلامی اضافه کرد: یکی از دلایل این موضوع آن است که دانشگاه های ما، نوعاً درگیر آموزش بوده اند و استادان دانشگاه به دلیل تعداد بالای دانشجویان، وقت زیادی صرف آموزش در کلاس درسی کرده اند و این باعث می‌شود فرصت کمی پیدا شود تا با صنعت ارتباط بگیرند و انتقال دانش و تجربیات پژوهشی را داشته باشند، اما اکنون که جمعیت دانشجویی کاهش پیدا کرده است، امیدوارم بتوانیم ارتباط‌گیری و ضرورت تعامل با صنعت بیشتر خودش رو نشان دهد.

دکتر منصور غلامی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل هم این بوده است که صنعت به طرف دانشگاه نیامده و البته نباید غافل شد، نبود واحد تحقیق و توسعه در صنایع هم افزون بر این دلایل است.

وی اظهار کرد: اغلب صنایع ما، حتی صنایع بزرگ، بخش R&D فعال نداشته اند. البته لازم به ذکر است که تولیدات صنایع عمدتاً رقیب نداشته و وقتی بازار رقیب نداشته باشد احساس نیاز به تقویت امکانات موجود شکل نمی‌گیرد.

وزیر علوم بیان کرد: لازم است بگویم که اخیراً نشست هایی میان مدیران صنایع و استادان دانشگاه انجام شده که ما از این اتفاق ها حمایت می کنیم برای توسعه کشور و در جهت اینکه اشتغال زایی بیشتر شکل بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: سهم پژوهش از درآمدهای عمومی کشور که بحث مهمی است، قرار بوده یک درصد از gdp یا درآمدهای عمومی کشور به پژوهش اختصاص داده شود، ولی در بودجه سال ۹۶ کمتر از نیم درصد بود. البته در بودجه ۹۷ پیش‌بینی شده که تا یک درصد برسد و امیدواریم که این امر محقق شود.

وی ادامه داد: البته جهش از زیر نیم درصد به یک درصد، جهشی خیلی بزرگ محسوب می‌شود، هرچند به لحاظ سابقه کاری هم اکنون باید بالای دو درصد می بودیم.

 

پیگیری جدی بودجه در مجلس و سازمان برنامه و بودجه

دکتر غلامی درخصوص بودجه سال ۹۷ وزارت علوم و مراکز آموزش عالی کشور اظهار داشت: زمانی که به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب شدم، لایحه بودجه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و سازمان برنامه و بودجه تقریباً بسته شده و آماده ارائه به دولت بود.

وی افزود: بنده مستقیماً با مدیران سازمان برنامه و بودجه جلسات متعددی برگزار کردم و تلاش های مجموعه وزارت علوم در این بخش با توجه به اینکه تنظیم اولیه بودجه اتفاق افتاده بود، تا حدود زیادی تاثیر گذار بود، اما آنچه که دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری در کنفرانس خبری اخیر فرمودند، در جلسه هیأت دولت بوده و در فرصت محدودی مسأله بودجه وزارتخانه ها مطرح شد و در واقع هیچیک از وزرا فرصت نداشتند که به چالش و کاستی های بودجه بپردازند و نهایتاً نقطه نظرات که مطرح می شد، عموماً در سازمان برنامه و بودجه به بحث و بررسی گذاشته می شد، بنابراین آنجا جای اعتراض نبود و طبعاً در جلسه ای که دکتر روحانی بودند این اتفاق نمی افتاد.

وزیر علوم یادآور شد: بنده همچنین با رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز جلسات متعددی داشتم که در اخبار منتشر شد و در سازمان برنامه و بودجه نیز با دکتر نوبخت جلسه داشتیم که عموماً بحث اعتراض نبود، بلکه تکمیل و رفع نواقص بودجه ۹۷ مد نظر قرا گرفته شد.

وی اضافه کرد: با آنچه که به عنوان لایحه بودجه به مجلس رفت، قرار بر این بود که در مجلس هم پیگیری کنیم و کمیسیون تلفیق ذیل برخی از جداول، که بودجه هایی در اختیار کمیسیون و مجلس بود در همین پیگیری ها مبالغی را برای وزارت علوم پیش‌بینی کردند، که چیزی قریب به هزار و سیصد میلیارد تومان در این جلسات برای وزارت علوم گذاشته شد. یک بخش آن برای بازنشسته های آموزش عالی بود که سال ها پاداش بازنشستگی خود را نگرفته بودند و بخش دیگر افزایش مالیات حقوق اعضای هیأت علمی بود.

دکتر غلامی در ادامه خاطرنشان کرد: در واقع حقوق های بالای پنج میلیون تومان در سیستم های دولتی جداولی از مالیات را داشتند که بخشی هم شامل اعضای هیأت علمی با سابقه بالای خدمت می شود و بخشی هم مربوط به پاداش بازنشستگی بود که باز هم عمومی است و شامل همه، از جمله استادان دانشگاه می شود.

وی اضافه کرد: افزایش حقوق بالای پنج میلیون تومان که در واقع پیشنهاد کمیسیونی بود، که افزایش نداشته باشد و همه اینها را بحث کردیم و بر اساس صحبت هایی که شد، بخش مالیات به عنوان درآمدهای دولت تصویب شد. با این همه، پیگیری های وزارت علوم در سازمان برنامه و مجلس به طور جدی ادامه دارد و در کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی این موضوع مطرح شده است.

 

دانشگاه بین المللی "دی ۸" از کشورهای درحال توسعه جهان اسلام دانشجو می پذیرد

وزیر علوم تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود، به دستاورد دانشگاه بوعلی سینا در تصویب و تأسیس دانشگاه بین المللی گروه ۸ (D8) پرداخت و در این باره گفت: دانشگاه گروه ۸ (D8) یک مدل خاصی است که نوعاً در قالب بین المللی بین کشورهای گروه ۸، یعنی هشت کشور در حال توسعه جهان اسلام اتفاق افتاده است. در آن توافقنامه قرار بوده یک دانشگاهی شکل بگیرد و دانشجویان علاقه مند از این ۸ کشور در این دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

وی افزود: این موضوع به دلایلی برای مدت چند سال به تأخیر افتاده بود، تا اینکه مسئولان دانشگاه بوعلی سینا در زمان خودش با کمک های وزارت علوم، کار اساسنامه و ساختار اولیه این دانشگاه را محقق کرده و در نشست گروه ۸، که اخیراً در ترکیه برگزار شد، دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، رسماً اعلام آمادگی برای میزبانی این دانشگاه را عنوان کرده اند و البته اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در این رابطه اظهار نظر خوبی داشتند و این را در صحبت هایشان به عنوان یک حرکت خوب به جمهوری اسلامی ایران تبریک گفتند، البته این موضوع وظیفه ما را سنگین تر می کند.

دکتر غلامی اظهار کرد: دانشگاه بین المللی گروه ۸ (D8)، ذیل مجموعه دانشگاه بوعلی سینا فعالیت می کند و همکاران ما در حال جذب دانشجو برای این دانشگاه هستند. مدل کار در سال های اول این است که از استادان دانشگاه بوعلی سینا استفاده می شود، تا به تدریج این دانشگاه بتواند خودش ساختار مستقل ایجاد کند اما ساختار پذیرش و حوزه دانشجویی و آموزش به طور مستقل برای دانشجویان این دانشگاه شکل می گیرد.

وی تأکید کرد: وب سایت این دانشگاه باید فعال باشد و در سطح دنیا برای معرفی خودش و پذیرش دانشجو باید تبلیغ کند.

وزیر علوم ادامه داد: در حال حاضر در مقطع دکتری به صورت پژوهش محور پذیرش دانشجو خواهد داشت و در آینده در مقطع کارشناسی ارشد نیز با همین سازوکار پذیرش دانشجو صورت می گیرد.

ل. م ۵۴/‏‬ ع. ع ۵۷