امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و پارک علمی پروفسور بازیما

۲۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۴ کد : ۳۷۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۷۴
تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و شرکت بازی‌های نوین آفرین مالک پارک موزه علمی مشهد در راستای همکاری و آشنایی دانشجویان و ارائه تسهیلات و خدمات مرتبط برای رویدادهای علمی مانند رصدهای نجوم ...
تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و شرکت بازی‌های نوین آفرین مالک پارک موزه علمی مشهد در راستای همکاری و آشنایی دانشجویان و ارائه تسهیلات و خدمات مرتبط برای رویدادهای علمی مانند رصدهای نجومی، همکاری و حمایت از پایان نامه ها و پروژه های دانشجویی، تجاری سازی یافته های پژوهشی دانشگاه و شرکت های دانش بنیان،  به امضا رسید.
به گزارش روابط وزارت علوم،  دکتر کیوانفر نماینده دانشگاه فردوسی مشهد در کارگروه همکاری تفاهم نامه اظهار داشت: از سال گذشته اولین پارک علمی موضوعی ایران با نام پارک علمی پروفسور بازیما در مشهد با مشارکت بخش خصوصی فاز مطالعاتی خود را آغاز کرده است و در نوروز امسال وارد فاز بهره برداری شده است  و یک تفاهم نامه همکاری نیز میان دانشگاه و این پارک منعقد شده است.
وی در خصوص پراک های موضوعی و نقش آنها در آموزش گفت: پارک های موضوعی مجموعه هایی با مسیرهای جذاب و سرگرم کننده با هدف گردآوردن عده ای از دوستان بویژه اعضای خانواده در کنار یکدیگر هستند که به محوریت موضوعی خاص می پردازند. این پارک‌ها به طور غیرمستقیم رسالت آموزش همگانی غیرمستقیم و ارتقا سطح فرهنگی جامعه را بر عهده دارند.
دکتر کیوانفر در مورد پارک علمی پروفسور بازیما و اهداف آن و دلیل امضای تفاهم نامه دانشگاه فردوسی مشهد با پارک و دلیل ایجاد این پارک موضوعی در مشهد تصریح کرد: این پارک با هدف ارتقای فرهنگ عمومی جامعه در زمینه آشنایی با علوم طبیعی و بدن انسان تأسیس شده است و از آن جایی که یکی از اهداف دانشگاه ارتقای سطح علمی آحاد جامعه می باشد، دانشگاه فردوسی مشهد با پارک علمی پروفسور بازیما تفاهم نامه همکاری مشترک امضا کرد.
وی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر شهر مقدس مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران از فاز گردشگری زیارتی و درمانی ویژه ای برخوردار است و جای خالی گردشگری علمی با توجه به ظرفیت و پتانسیل دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگ ترین دانشگاه شرق کشور و وجود ظرفیت علمی صنعتی شرق کشور به چشم می خورد، لذا این پارک در مساحتی به وسعت 2800 متر مربع در فضای مسقف  تاسیس شده و شامل موضوعات زیست شناسی، زمین شناسی، بدن انسان و نجوم است.
دکتر کیوانفر افزود: در این پارک که با همکاری موزه دیرینه شناسی توس برپا شده است، بالغ بر 11000 نمونه شامل گونه هایی از شاخه های جانوری، فسیل‌ها، سنگ‌ها و کانی ها وجود دارد که بازدیدکنندگان در تونل زمان از پیدایش خلقت و شکل گیری قاره ها تا پیشرفته‌ترین موجودات عبور می‌کنند و در انتها وارد بدن انسان می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: پارک‌های موضوعی بسیاری در خارج از کشور وجود دارد که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جلب می کنند مانند پارک موضوعی کیدزانیا با 15 شعبه در سراسر دنیا، شهر کودکان در دبی و کورپوس در هلند که سفری هیجان انگیز به داخل بدن انسان دارد.
دکتر کیوانفر گفت:  پارک علمی پروفسور بازیما اولین و در حال حاضر تنها پارک موضوعی ایران است که با محوریت پیدایش حیات، علوم طبیعی، زمین شناسی، نجوم و زیست شناسی و بدن انسان تدارک دیده شده است.
وی افزود: با توجه به تفاهم نامه دانشگاه با پارک، تسهیلاتی برای  همکاران دانشگاهی و فرزندانشان در نظر گرفته شده است تا فرزندان دانشگاهیان بتواننددر طول تابستان از کلاس های اوقات فراغت علمی پارک، با تسهیلات ویژه (15 درصد هیئت علمی و 30 درصد غیرهیئت علمی) استفاده کنند.