در بیانیه پایانی نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز تأکید شد؛

حمایت از حمل ونقل پاک با طراحی سیستم های سازگار با محیط زیست در دانشگاه ها

۱۸ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۸:۱۰ کد : ۳۷۳۹۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۳۰
شرکت‌کنندگان در اولین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز که به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد؛ بر حمایت از حمل و نقل پاک با طراحی سیستم‌های سازگار با محیط زیست در دانشگاه‌ها به منظور فرهنگ سازی در زمینه کاهش استفاده از سوخت های فسیلی تأکید کردند.
حمایت از حمل ونقل پاک با طراحی سیستم های سازگار با محیط زیست در دانشگاه ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در بیانیه پایانی این همایش بین‌المللی شرکت‌کنندگان بر موارد ذیل توافق کردند:

  1. بر اساس مدل تراز تلفیقی-تطبیقی رتبه بندی ارزیابی دانشگاه های سبز که توسط وزارت علوم و با همکاری دانشگاه شیراز تهیه شده است ارزیابی دانشگاه های سبز ایران انجام شود.
  2. بانک اطلاعاتی از استادان مختصص و صاحب نظران در حوزه مدیریت سبز و مرتبط با موضوعات دانشگاه سبز تشکیل شود تا ارتباط با پژوهشگران تقویت گردد.
  3. وزارت علوم و سازمان برنامه جهت توسعه پروژه های مدیریت سبز از دانشگاه های فعال در این زمینه حمایت نمایند.
  4. سالانه وضعیت پایداری دانشگاه ها بر اساس مدل ملی انجام و نتیجه آن به دانشگاه ها اعلام شود.
  5. حمایت از حمل و نقل پاک با طراحی سیستم های سازگار با محیط زیست در دانشگاه‌ها به منظور فرهنگ سازی در زمینه کاهش استفاده از سوخت های فسیلی.
  6. همکاری و تعامل با کارگروه مدیریت سبز وزارت علوم به منظور سیاست گذاری، برنامه ریزی وحمایت از اجرای پروژه های مدیریت سبز و برگزاری نشست های دوره ای با متخصصین و صاحب نظران دانشگاه های سراسر کشور و ایجاد اتاق فکر به منظور تسریع در رسیدن به اهداف مشخص شده توسط کارگروه مدیریت سبز وزارت علوم.
  7. تهیه الگو برای پیاده سازی دانشگاه پایدار توسط کارگروه مدیریت سبز وزارت علوم با همکاری دانشگاه های سراسر کشور.
  8. تهیه پیش نویس تفاهم نامه فی ما بین بنیاد علمی اکو و وزارت علوم، تحقیقات وفناوری در خصوص انتقال تجربیات دانشگاه سبز ایران به کشورهای عضو اکو.

 


( ۱ )