براساس آخرین رتبه بندی پایگاه تایمز در سال ۲۰۱۸ ؛

۱۸ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران درجایگاه برتر رتبه بندی آسیایی تایمز قرار گرفتند

۱۸ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۵:۲۵ کد : ۳۷۳۹۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۷۳۱
دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: بر پایه آخرین ویرایش پایگاه رتبه بندی «تایمز» که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده است، نام ۱۸ مؤسسه ایرانی در فهرست مراکزآموزش عالی برتر آسیا قرار گرفت.
۱۸ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران درجایگاه برتر رتبه بندی آسیایی تایمز قرار گرفتند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دکتر دهقانی با اعلام این خبر اظهار داشت: روش شناسی این رتبه بندی همانند روش شناسی رتبه بندی جهانی دانشگاه ها است که از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی، به ترتیب با وزنهای ۳۰، ۳۰، ۳۰، ۲.۵ و ۷.۵ درصد بهره جسته است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران نیز در سال ۲۰۱۸ دارای ۱۸ دانشگاه در بین دانشگاه برتر آسیا است که این تعداد در سال ۲۰۱۷ برابر با ۱۴ دانشگاه بوده است.

دکتر دهقانی گفت: ایران نه تنها به لحاظ تعداد دانشگاه، بلکه به لحاظ جایگاه نیز در سال ۲۰۱۸ دارای رشد قابل ملاحظه جایگاه بوده و در این میان دانشگاه نوشیروانی بابل که برترین دانشگاه کشور در رتبه بندی تایمز معرفی شده است، توانسته جایگاه ۳۷ آسیا را اخذ کند.

وی افزود: دانشگاه های صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر نیز با رتبه های ۸۳ و ۸۸ آسیا بعد از دانشگاه نوشیروانی بابل رتبه دوم و سوم ایران را کسب کرده اند.

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC ) گفت: در رتبه بندی سال ۲۰۱۸ آسیا، کشور سنگاپور عملکرد چشمگیری در این فهرست داشته است. دو دانشگاه برتر این کشور، دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور موفق به کسب رتبه های اول و پنجم آسیا شدند.

وی افزود: دیگر کشور موفق در آسیا که در سال های اخیر رشدی چشمگیری در نظام های رتبه بندی داشته است کشور چین است. این کشور دارای ۶۳ نماینده در بین دانشگاه های برتر آسیا است. ۲ دانشگاه برتر این کشور عبارت هستند از دانشگاه تسینگوآ و پکینگ که رتبه های دوم و سوم آسیا را نیز کسب کرده اند. هنگ کنگ نیز با داشتن ۳ دانشگاه در بین ۱۰ دانشگاه برتر آسیا بسیار موفقیت آمیز ظاهر شده است. دانشگاه هنگ کنگ این منطقه با رتبه ۴ آسیا برترین دانشگاه این کشور معرفی شده است.

دکتر دهقانی گفت: کشور ژاپن نیز دارای ۸۹ دانشگاه در فهرست سال ۲۰۱۸ آسیا است. برترین دانشگاه این کشور، دانشگاه توکیو است که رتبه ۸ آسیا را کسب کرده است.

در جدول زیر عملکرد دانشگاه های ایران در سال ۲۰۱۸ نمایش داده شده است.

 

وضعیت دانشگاههای ایران در رتبه بندی آسیایی تایمز ۲۰۱۸

نام دانشگاه

رتبه

نام دانشگاه

رتبه

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

۳۷

دانشگاه شیراز

۱۸۸

دانشگاه صنعتی شریف

۸۳

دانشگاه شهید بهشتی

۱۹۳

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۸۸

دانشگاه فردوسی مشهد

۲۵۰-۲۰۱

دانشگاه صنعتی اصفهان

۹۶

دانشگاه اصفهان

۲۵۰-۲۰۱

دانشگاه علم و صنعت ایران

۱۰۸

دانشگاه گیلان

۳۰۰-۲۵۱

دانشگاه تهران

۱۳۹

دانشگاه الزهرا

۳۵۰-۳۰۱

دانشگاه علوم پزشکی تهران

۱۴۲

دانشگاه بیرجند

۳۵۰-۳۰۱

دانشگاه تبریز

۱۴۸

دانشگاه یزد

۳۵۰-۳۰۱

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

۱۷۳

دانشگاه زنجان

۳۵۰-۳۰۱

 

 

از سال ۲۰۱۳ که این رتبه بندی به نظام تایمز افزوده شده است ایران همواره دارای رشد تعداد دانشگاه در آسیا بوده است به نحوی که در سال ۲۰۱۸ جایگاه ایران به لحاظ تعداد دانشگاه برتر، بعد از کشور ترکیه در منطقه کشورهای اسلامی قرار گرفته است. جدول زیر رتبه بندی آسیایی تایمز و حضور دانشگاه های کشور در آن نشان داده شده است.

سال

۲۰۱۸

۲۰۱۷

۲۰۱۶

۲۰۱۵

۲۰۱۴

۲۰۱۳

تعداد دانشگاه آسیایی

۳۵۹

۲۹۸

۲۰۱

۱۰۰

۱۰۰

۱۰۰

تعداد دانشگاههای ایران

۱۸

۱۴

۸

۳

۳

۳

 

 

 

بر این اساس دانشگاه‌های صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، علم وصنعت ایران، تهران، علوم پزشکی تهران، تبریز، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، شیراز، شهید بهشتی، فردوسی مشهد، اصفهان، گیلان، الزهرا (س)، بیرجند، یزد، و زنجان توانسته‌اند به ترتیب در جایگاه نخست تا هجدهم ملی قرار گیرند. چهار مؤسسه از ۱۸ مؤسسۀ ایرانی نیز در فهرست ۱۰۰ مؤسسۀ برتر آسیا جای گرفته‌اند.

ر. ب ۱۳۴۵


( ۵ )