معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم اعلام کرد:

برقراری نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد دردانشگاه های کشور

۱۸ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۱ کد : ۳۷۳۸۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۰۰
معاون اداری و مالی مدیریت منابع وزارت علوم اعلام کرد: تا پایان سال ۱۳۹۷ نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در همه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور پیاده سازی می شود.
برقراری نظام  بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد دردانشگاه های کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکترحسین عسکریان ابیانه در همایش معاونان اداری مالی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در سال جاری در چند دانشگاه کشور نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد به صورت پایلوت اجرا شده است و سال آینده در همه دانشگاه های کشور و مراکز پژوهشی اجرایی می شود.

وی با اشاره به ضرورت افزایش سهم بودجه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی از طریق بازنگری مدل تعیین بودجه گفت: باید سهم پژوهش و تحقیقات در تولید ناخالص ملی افزایش یابد.

معاون اداری، مالی وزارت علوم تصریح کرد: افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه دانشگاه ها، تعریف پروژه های مشارکتی میان دانشگاه ها و بخش خصوصی و استفاده از ظرفیات خیرین آموزش عالی از برنامه های در دست اجرای وزارت علوم برای توسعه دانشگاه ها است.

دکترعسکریان با اشاره به تشکیل شورای مدیریت سبز در دانشگاه های کشور برای تعیین برنامه ها و نظارت بر اجرای اصول مدیریت سبز گفت: در زمینه اصول معماری ایرانی، اسلامی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، ضوابطی در وزارت علوم در حال تدوین است و در سال آینده نیز اولین همایش فضا های دانشگاهی در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزارمی شود.

وی با اشاره به آغاز تدوین سند بالادستی ضوابط فنی نظام کالبدی و فضایی دانشگاه ها گفت: مدل ارزیابی مدیریت سبز دانشگاه ها با همکاری وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه تدوین شده است و بر اساس این مدل، دانشگاه ها در زمینه رعایت اصول مدیریت سبز رتبه بندی خواهند شد.

در ادامه این نشست هادی سحابی، ذیحساب و مدیرکل امور مالی وزارت علوم، با تاکید بر استفاده فناوری های الکترونیک در فرآیندهای اداری و مالی دانشگاه ها گفت: باید شیوه های قدیمی و ناکارآمد فرآیند های اداری مالی در مراکز آموزش عالی اصلاح شود.

وی افزود: در به کارگیری فناوری های الکترونیک و نرم افزارهای رایانه ای باید با آشنایی برنامه نویسان، با فرآیند های اداری و مالی و بخش دولتی و کارآمدی این نرم افزارها دقت کرد.

ذیحساب وزارت علوم اظهارداشت: هرگونه اصلاح روش های اجرایی و به کارگیری روش های جدید باید با ارتقای استاندارد ها و سطح رضایت کارکنان و کاربران مرتبط صورت گیرد.

مدیرکل امورمالی وزارت علوم با اشاره به استفاده از سامانه «سام عتف» در سه سال گذشته در بخش مالی وزارت علوم گفت: با استفاده از این سامانه فرآیند انجام امور مالی وزارت علوم و دانشگاه ها در کمترین زمان و با حداکثر دقت عملیاتی شده است.

در بخش پایانی این همایش، معاونان اداری و مالی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی سوالات، پیشنهاد ها و دیدگاه های خود را در زمینه مسائل بودجه ای، حقوقی، مالی و تشکیلاتی با مسئولان وزارت علوم درمیان گذاشتند.

م.ع ۱۳۶۰/ ر.ب ۱۳۴۵