دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران:

تنها یک دهم درصد انرژی ایران از منابع تجدید‌پذیر است

۱۷ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۷:۱۷ کد : ۳۷۳۴۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۵۲
دکتر سعدالله نصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، گفت: تا سال ۱۴۰۴ قرار است ۱۰ درصد انرژی ایران از منابع تجدید‌پذیر باشد، در حال حاضر یک دهم درصد است.
تنها یک دهم درصد انرژی ایران از منابع تجدید‌پذیر است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از ایسنا، دکتر نصیری قیداری در آیین اولین همایش بین المللی دانشگاه سبز اظهار داشت: یکی از راه‌های حفظ زمین، استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر است، بخشی از انرژی‌های روی زمین فسیلی هستند که دارند به پایان می‌رسد. ما هنوز باور نداریم زغال سنگ، نفت و... روبه اتمام است. ما می‌توانیم از منابع تجدیدپذیر همچون انرژی خورشید، جز و مد باد و... استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: از کل انرژی که در دنیا استفاده می‌شود فقط ۱۹ درصد آن‌ها انرژی تجدیدپذیر هستند. در این زمینه برخی از کشورها همچون ایتالیا بسیار پیشرو است. ۷ درصد از انرژی‌هایی که ایتالیا استفاده می کند، تجدیدپذیر است. استفاده ایران از انرژی‌های تجدید پذیر بسیار کم است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو – ایران ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه تعیین شد که ۵ درصد انرژی کشور در این ۵ سال از منابع پاک باشد، اما فقط ۵ درصد آن تحقق پیدا کرد.

وی با بیان اینکه یونسکو در قالب برنامه‌های بین المللی ویژه خود در زمینه علوم طبیعی جهت حفظ محیط زیست تلاش می‌کند گفت: برنامه‌های بین المللی اقیانوس شناسی، آب شناسی، انسان و کره مسکونی و... از جمله این برنامه‌هاست.

دکتر نصیری قیداری با اشاره به اینکه رئیس شورای ژئوپارک یونسکو یک فرد ایرانی است، تصریح کرد: باید نمایندگان ما در نهادهای بین‌المللی و در نوشتن کنوانسیون‌ها و قوانین بین‌المللی حضور داشته باشند. وزارت علوم نیز باید در این زمینه برنامه داشته باشد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران یادآور شد: در بدبینانه‌ترین حالت در کهکشان ما فقط زمین جای زندگی است و در خوش‌بینانه‌ترین حالت نزدیکترین جای زندگی، هزار سال نوری با ما فاصله دارد؛ یعنی اگر زمین را از بین ببریم و یا بخواهیم برای زندگی به جای دیگری کوچ کنیم، آنجاهزار سال نوری با ما فاصله دارد.

ل.م ۵۴


( ۱ )