با حضور معاون پژوهشی وزارت نفت؛

"پژوهشکده ازدیاد برداشت نفت و گاز" در دانشگاه علم و صنعت ایران به بهره برداری رسید

۱۴ بهمن ۱۳۹۶ | ۲۲:۰۶ کد : ۳۷۲۴۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۶۸۹
"پژوهشکده ازدیاد برداشت نفت و گاز" در دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران روز شنبه با حضور معاون پژوهشی وزارت نفت به بهره برداری رسید.
"پژوهشکده ازدیاد برداشت نفت و گاز" در دانشگاه علم و صنعت ایران به بهره برداری رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علم و صنعت، در این مراسم مهندس حبیب الله بیطرف، معاون پژوهشی وزارت نفت با تبریک ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی و ضمن تاکید بر نقش دانشگاهیان در پیروزی انقلاب و ادامه نقش آفرینی آنها با فعالیت در کانون های علمی، پژوهشکده ازدیاد برداشت را رکن مطالعاتی و پژوهشی علمی- صنعتی در حوزه ازدیاد برداشت نفت معرفی کرد و گفت: ایران یک کشور بزرگ نفتی است و مجموع منابع هیدروکربنی آن (نفت و گاز)، مقام اول جهان را داراست.

وی تاکید کرد: باید از این ذخایر بیشترین بهره را ببریم تا بتوانیم از منافع آن برای توسعه و پیشرفت کشور بهره ببریم وآیندگان نیز از آثار و برکات آن بهره مند شوند.

معاون پژوهشی وزارت نفت گفت: حجم کل ذخایر نفت ایران، ۷۲۰ تا ۷۳۰ میلیارد بشکه است که با ضریب بازیافت ۲۰ درصدی می توان ۱۵۰ میلیارد آن را استخراج و تبدیل به درآمد ارزی نمود.

وی تصریح کرد: اگر بتوانیم با روش های علمی و پژوهشی، به این ۲۰ درصد اضافه کنیم، می توانیم به نحو چشمگیری به درآمد کشور اضافه کنیم. به عنوان مثال، اگر فقط یک درصد به ضریب بازیافت ذخایر نفتی کشور اضافه شود، ۵/۷ میلیارد بشکه نفت بیشتر برداشت و صادر خواهیم کرد که با قیمت امروز، ۴۳۰ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور به ارمغان خواهد آورد.

مهندس بیطرف گفت: برخی میادین نفتی ما با ضریب ۶ تا ۸ درصد بازیافت می شود که قابل قبول نیست. در کشورهای حاشیه خلیج فارس ضریب بازیافت، بیش از این رقم است.

وی افزود: علی رغم تنوع موضوعات پژوهشی در زمینه نفت و گاز، اولویت اصلی وزارت نفت، ازدیاد برداشت است وتمام توان علمی ما متوجه همین مساله است.

وی تاکید کرد: ازدیاد برداشت، دور از دسترس نیست؛ بسیاری از شرکت ها و موسسات علمی چنین کاری را کرده اند و ما نیز می توانیم این هدف را محقق کنیم.

معاون پژوهشی وزارت نفت با ذکر این نکته که باید از ۷۰ سال قبل، پژوهشکده های ازدیاد برداشت در کشور راه اندازی می شد، افزود: وزارت نفت برای توسعه مطالعات و مهندسی در حوزه مخزن، بنا دارد از تمام ظرفیت دانشگاه ها استفاده کند و تاکید دارد مراکز و پژوهشکده های ازدیاد برداشت در کشور راه اندازی شود لذا از همه دانشگاه های توانمند خواسته شده به میدان بیایند و قراردادهایی نیز در این زمینه منعقد شده است.

وی در خصوص این قراردادها توضیح داد: قراردادهای اولیه، فرآیندمحور بود و دانشگاه ها خواستار تغییر فرمت آن برای بهبود پرداخت ها بودند، لذا قراردادهای برون داد محور تعریف شد که پنج مرحله دارند و مراحل اول و دوم این قراردادها ۱۶ خروجی دارند وبه ازای اتمام هر یک از خروجی ها، هزینه ها به طرف قرارداد پرداخت می شود.

مهندس بی طرف تاکید کرد: تنوع ذخایر و چالش های هر یک از مخازن باید به طور مجزا مورد توجه قرار گیرد و کار هر دانشگاه، خاص و متفاوت از دانشگاه های دیگری است که روی مخازن دیگری کار می کنند. در مورد هر مخزن روش ازدیاد برداشت متفاوتی موثر بوده و کارآیی دارد. به عنوان مثال استفاده از روش های شیمیایی ازدیاد برداشت در مورد برخی مخازن می تواند ده ها میلیارد دلار سرمایه برای کشور به ارمغان آورد و لذا باید از روش های متنوع پژوهشی استفاده شود.

معاون پژوهشی وزارت نفت با تشکر از استادان، مدیریت و همکاران دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: این دانشگاه ارتباط خوبی با بخش صنعت داشته و دارد و با توجه به تجارب خود می تواند در این عرصه هم جایگاه خود را بیابد.

وی تصریح کرد: در حوزه ازدیاد برداشت باید از تجارب دیگر دانشگاه ها نیز استفاده کنیم و خوشبختانه در این زمینه منع چندانی وجود ندارد. وی افزود: نوع قراردادهای ما نیز ارزی – ریالی است تا دانشگاه ها به راحتی با شرکای داخلی و خارجی همکاری کنند.

معاون پژوهشی وزارت نفت تاکید کرد: در وزارت نفت عزم جدی برای توسعه دانش ازدیاد برداشت و فناوری های مربوط با کمک دانشگاه های مختلف وجود دارد و تنها راه همین است؛ چرا که وزارت نفت به تنهایی قادر به تحقق این هدف نیست و همچنان با همکاری دانشگاه ها درگیر این موضوع است و کلاً باید از ظرفیت های دانشگاه علم و صنعت ایران بیشتر بهره بگیریم. شرکت های ذیربط وزارت نفت هم مکلف به همکاری و ارائه اطلاعات میادین نفتی مورد تحقیق به دانشگاه ها هستند.

ر.ب ۱۳۴۵