در میثاق نامه دانشگاهیان با آرمانهای انقلاب اسلامی مورد تاکید قرار گرفت ؛

اهتمام ویژه دانشگاهیان برای کمک به دستگاههای اجرایی کشور در عملیاتی کردن «اقتصاد مقاومتی»

۱۴ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۵:۲۰ کد : ۳۷۲۴۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۵۴
در میثاق نامه دانشگاهیان با آرمانهای انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه؛ تدبیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در مقوله اقتصاد مقاومتی تنها راهکار عبور از گردنه‌های حساس است؛ بر غلبه رویکرد اقتصاد مقاومتی در حوزه های مختلف علمی و پژوهشی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در راستای کمک به سطوح مختلف اجرایی کشور تاکید شد.
اهتمام ویژه دانشگاهیان برای کمک به دستگاههای اجرایی کشور در عملیاتی کردن  «اقتصاد مقاومتی»

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل میثاق نامه دانشگاهیان که توسط کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی منتشر شده است؛ به شرح ذیل است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در قرن بیستم سرآغاز تحولات چشم‌گیر جهانی در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و احیاگر اسلام ناب در دنیای جدید شد. امام خمینی (ره) به عنوان رهبری حکیم، فقیهی برجسته، عارفی واصل، فیلسوف و سیاستمداری مسلط، همه شئون یک رهبر دینی و الهی را به منصه ظهور رساند و نه تنها بر فضای اجتماعی کشور، بلکه بیش از آن در دلها و جانهای مردم نفوذ کرده و نهضتی را بنیان نهاد که بسیاری از سیاست‌ورزان دنیا را متحیر نمود. این انقلاب که بر پایه سه رکن اساسی توحید‌مداری، مشارکت مردمی و رهبری امام خمینی (ره) به پیروزی رسید، امیدهای زیادی در دل و اندیشه مسلمانان برای احیای فرهنگ و تمدن اسلامی ایجاد نمود و ملت ایران با نهضت خود پیام خودباوری، آزادگی، استقلال‌طلبی، معنویت خواهی و ظلم‌ستیزی را به گوش جهانیان رساند. اکنون که نظام مقدس جمهوری اسلامی با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) وارد چهارمین دهه از حیات خویش شده است، مردم سالاری دینی به عنوان یک الگوی بی بدیل با تکیه بر حق حاکمیت الهی چون خورشیدی بر تحولات اخیر در جهان می‌درخشد و کارآمدی و الهام‌بخشی انقلاب اسلامی، هر روز در همه عرصه ها، به خصوص در عرصه علم و فناوری رخ نشان می‌دهد.

در آستانه سی و نهمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ما دانشگاهیان، سالروز پیروزی این انقلاب اسلامی را به مستضعفان و مسلمانان جهان تبریک می‌گوییم و در این حرم مطهر و ایام باشکوه که یادآور روزهای بزرگی از تاریخ زرین انقلاب اسلامی است، به روح بلند و ملکوتی امام راحل (ره) و شهیدان همیشه جاوید انقلاب، بویژه استادان و دانشجویان شهید درود می‌فرستیم و ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی، با مقام معظم رهبری بیعتی دوباره می‌نماییم.

به شکرانه و پاسداشت این موهبت عظیم، در پیشگاه خداوند لایزال با یکدیگر پیمان می‌بندیم:

  1. ما دانشگاهیان در این زمانه پرچالش که اعمال تحریم های ظالمانه، تنگنای اقتصادی کشور را موجب گردیده، تدبیر رهبر فرزانه انقلاب را در مقوله اقتصاد مقاومتی تنها راهکار عبور از گردنه‌های حساس این پیچ تاریخی دانسته و برای تحقق و شکل دهی به اهداف عملی و نظری آن، با غلبه دادن رویکرد اقتصاد مقاومتی در حوزه های مختلف علمی و پژوهشی دانشگاه در راستای کمک به سطوح مختلف اجرایی کشور را از وظایف دانشگاهیان دانسته و جهت تحقق این مهم از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.
  2. ما دانشگاهیان مسرت خود را نسبت به پیروزی دلاورمردان مدافع حرم علیه داعش و رژیم‌های حامی آنها در منطقه و غرب که با آتش افروزی خود، منطقه را به جولانگاه زیاده خواهی های استکبار جهانی تبدیل کرده بودند، اعلام می کنیم و ضمن پشتیبانی همه جانبه از جبهه مقاومت اسلامی، اهتمام خود را برای ترویج و معرفی اسلام اصیل و سیره پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد مصطفی (صلی‌الله علیه و اله و سلم) به جهانیان اعلام و حمایت خود را از مبارزات عدالت‌خواهانه همه مظلومان عالم، بویژه مدافعان وحدت و عزت مسلمین در لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، یمن و بحرین اعلام می‌کنیم.
  3. ما دانشگاهیان وصایای امام راحل عظیم‌الشأن و رهنمودهای مقام معظم رهبری درباره مبانی و ضرورت‌های اسلامی شدن دانشگاهها را نصب العین قرار داده و ایمان داریم که افق‌های بلند دانشگاه اسلامی توسط دانشگاهیان قابل دستیابی است. بر این باوریم که اقتدار علمی، پژوهشی و فناوری کشور، نیاز به اهتمام همه دانشگاهیان دارد و تأکید می‌کنیم که تقویت رشد علمی و فناوری کشور، با همسویی و حمایت همه‌جانبه از دانشگاهیان و اتکا به توان پژوهشگران و متخصصان داخلی میسر است.
  4. ما دانشگاهیان ایران اسلامی اعم از دانشجویان، اساتید و کارمندان، رسالت اصلی خود را ایجاد جبهه علمی و فرهنگی در مقابله با تهاجم همه جانبه دشمنان می دانیم و بصیرت افزایی، تحقق آرمان‌های جنبش نرم‌افزاری و نهضت تولید علم، پرورش نخبگان علمی و فرهنگی و بسترسازی به منظور تاسیس دانشگاه تمدن ساز اسلامی- ایرانی را از وظایف خود بشمار آورده و با محوریت علم آموزی، پژوهش محوری، فرهنگ سازی و مسئولیت اجتماعی در مسیر تحقق این آرمان‌ها، از تمام ظرفیت های خود بهره خواهیم گرفت.
  5. دانشگاه بنا به فرموده امام راحل باید منشاء تحولات جامعه باشد. در این راستا دانشگاهیان تلاش خواهند نمود تا ضمن حضور و مشارکت حداکثری در عرصه‌هایی که نیازمند حضور فعال آنان است نقش بی‌بدیل خود را در گفتمان‌سازی، نقادی و پیگیری مطالبات در چارچوب اصول نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بدون هیچگونه وابستگی و تمایل به جریانات سیاسی و یا القائات بیگانگان ایفا نمایند و اگر انحرافی چه از طرف بیگانگان و چه وابستگان داخلی آنها در این مطالبات به حق مردم ایجاد گردد، با بصیرت کامل نقش و رسالت انقلابی مان را ایفا می نماییم.
  6. ما دانشگاهیان باور داریم که توان اندیشمندان و پژوهشگران ما در سطوح مختلف علمی و فناوری در تراز بین المللی است و با تمام توان از دیپلماسی برآمده از ظرفیت علمی دانشمندان این مرز و بوم حمایت می کنیم و از لفاظی های بی منطق سیاستمداران یاوه گو آمریکایی که منطق، آداب و رفتار دپیلماتیک را نیاموخته اند، باکی نداریم و آنچنان که در این چهار دهه نیز اثبات کرده ایم، با تمام ظرفیت های خود از کیان انقلاب و نظام دفاع می نماییم.

ما دانشگاهیان در سی و نهمین سالروز فجر انقلاب اسلامی، ضمن دعوت همه استادان، دانشجویان و خانواده‌های محترم آنان به شرکت پرشور در جشن و راهپیمایی یوم‌الله بیست و دوّم بهمن، مجدداً یاد حضرت امام راحل (ره) و شهدای گران‌قدر انقلاب اسلامی را گرامی می‌داریم؛ و از ذات اقدس الهی می‌خواهیم که ما را در زمره خادمان به اسلام و انقلاب اسلامی قرار داده، توفیق پاسداری شایسته از دستاوردهای این انقلاب الهی را به ما عنایت فرماید.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی

۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۶