به همت وزارت علوم و از سوی سازمان سنجش ؛

نخستین آزمون سنجش مهارت های زبان فارسی برگزار شد

۰۵ بهمن ۱۳۹۶ | ۲۲:۳۳ کد : ۳۷۱۰۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۶۸۹
نخستین آزمون سنجش مهارت های زبان فارسی (سامفا) به همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و توسط سازمان سنجش آموزش کشور در دانشگاه های تهران، بین المللی امام خمینی، مشهد،اصفهان وبوعلی سینای همدان برگزار شد.
نخستین آزمون سنجش مهارت های زبان فارسی برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، این آزمون با حضور بیش از ۶۰۰ زبان آموز خارجی از ۳۲ کشور در دو بخش عمومی و دانشگاهی برگزار شد که بخش عمومی آن پنج شنبه برگزارشد و بخش دانشگاهی آن فردا (جمعه) ششم بهمن ماه برگزار می شود.

در این آزمون میزان تسلط زبان آموزان غیر ایرانی در چهار مهارت گفتاری، نوشتاری، شنیداری و خوانداری مورد سنجش قرار می گیرد.

از سال آتی آزمون سامفا طبق جدول زمان بندی حداقل ۲بار در سال توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود و از سال تحصیلی دانشگاهی آینده قبولی در آزمون سامفا ملاک پذیرش دانشجویان غیر ایرانی برای تحصیل در دانشگاه های کشور خواهد بود.

بخش دانشگاهی آزمون سامفا برای چهار گروه علوم پایه و فنی مهندسی-علوم پزشکی -علوم انسانی و علوم اجتماعی طراحی شده که دانشجویان غیر ایرانی با توجه به رشته تحصیلی مورد علاقه خود برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ایران در آزمون دانشگاهی شرکت می کنند.

آزمون سامفا مشابه آزمون آیلتس و تافل در زبان انگلیسی است، که تاکنون چنین آزمون متمرکز و استانداردی برای زبان فارسی در کشور وجود نداشته است. این آزمون به همت مرکز همکاری های علمی بین المللی و باهمکاری سازمان امور دانشجویان و سازمان سنجش آموزش کشور و با تلاش استادان متخصص این حوزه در دانشگاه ها طراحی و به اجرا در آمده است.

از سال آینده این آزمون به صورت همزمان در داخل و خارج از کشور برگزار خواهد شد.


( ۱ )