دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست ISC خبرداد؛

افزایش انتشار مقالات برتر پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران

۰۴ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۰ کد : ۳۷۰۹۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۹۳۴
دکتر محمدجواد دهقانی ، سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام(ISC) اعلام کرد: آخرین بررسی نشان می دهد که مجموع مقالات برتر منتشر شده توسط دانشمندان جمهوری اسلامی ایران برابر با ۱۶۲۳مورد بوده است که از این میزان، ۱۲۰۸ مورد در پنج سال آخر ( ۲۰۱۳-۲۰۱۷) بوده و بدین ترتیب ۷۵ درصد از مقالات برتر پژوهشگران کشور در پنج سال اخیر بوده است.
افزایش  انتشار مقالات برتر پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دکتر دهقانی گفت: پایگاه اطلاعاتی شاخص‌های اساسی علم Essential Science Indicators یکی از زیر مجموعه‌های مؤسسه ( ISI) بوده که اطلاعات بسیار مهم، معتبر و مفصلی در خصوص برترین کشورها، حوزه‌های موضوعی، دانشمندان، مجلات و سازمان‌ها بر اساس تعداد مقالات و استنادها را در طول ۱۰ سال اخیر (۲۰۱۳-۲۰۱۷) ارائه می‌دهد.

وی افزود: این اطلاعات در حوزه‌های موضوعی ۲۲ گانه و برخی شاخص‌های علم‏سنجی به کار رفته از جمله مقالات داغ، مقالات پر استناد و مقالات برتر ( Top papers) می‌باشد.

سرپرست ISC گفت: اهمیت و ضرورت انتشار مقالات برترتوسط پژوهشگران ایرانی را می‌توان از دو منظر کلان و خرد تحلیل کرد که از دیدگاه کلان ارتقای جایگاه علمی کشور در رتبه‌بندی‌های بین‏المللی و منطقه‌ای، ارتقا جایگاه سازمانی در رتبه‌بندی‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در سطوح مختلف و ارتقای جایگاه وب‏سایت سازمان‌ها و دانشگاه‌های کشور در رتبه‏ بندی وبومتریک می‌باشد.

وی اظهار داشت: همه ساله گزارش رتبه‏بندی کشورهای جهان منتشر و جایگاه هر یک از کشورها در این رتبه‏بندی ها براساس شاخص‌های مختلف از جمله تعداد مقالات و استنادات مشخص می‌شود در صورتی‏که پژوهشگران ایرانی توجه و اقبال بیشتری برای انتشار مقالات برتر از خود نشان دهند، در نهایت این امر، ارتقای جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در سطح منطقه و جهان به همراه خواهد داشت.

دکتر دهقانی در ادامه گفت: در کنار ارتقای رتبه‏ کشور، رتبه سازمان یا دانشگاه مورد نظر نیز افزایش خواهد یافت و این مهم با درج وابستگی سازمانی پژوهشگر در مقالات برتر رخ می‌دهد. به عبارت دیگر، برخی از شاخص‌های رتبه‏بندی دانشگاه‌ها در سطوح بین‏المللی، منطقه‌ای و ملی ارتباط مستقیمی با انتشار مقالات برتردارند به این مفهوم که، هرچه تعداد انتشار اینگونه مقالات در سازمانی بیشتر باشد، جایگاه آن سازمان در نظام‌های رتبه‏بندی افزایش خواهد یافت.

وی افزود: ضرورت و امتیازات مثبت انتشار مقالات برتر در سطح خرد و در سه محور ارتقای رتبه و جایگاه پژوهشگران در پایگاه اطلاعاتی ESI ؛ معرفی پژوهشگران و نویسندگان مقالات به عنوان منبع هسته در رشته تخصصی و معروفیت و رؤیت جهانی پژوهشگر در حوزه تخصصی مطابق نظریه قشربندی اجتماعی در علم. ارائه می‌شوند.

دکتردهقانی گفت: پژوهشگران منتشر کننده اینگونه مقالات، جزو پژوهشگران برتر و اثربخش در حوزه تخصصی هستند به عبارت دیگر، به هر تعداد پژوهشگر مقالات برتر بیشتری منتشر کند جایگاه و رتبه او نیز در پایگاه ESI افزایش خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: مجموع مقالات برتر منتشر شده توسط داتشمندان ایرانی بین سال‌های ۲۰۱۷- ۲۰۱۳، ۱۱۳۳ مورد بوده و توانسته‌اند ۵۳۰۶۳ استناد دریافت کنند و بدین ترتیب نسبت استناد به هر مقاله برتر ۸۳/۴۶ خواهد بود.

سرپرست ISC گفت: انتشار مقالات برتر توسط پژوهشگران ایرانی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ همواره سیر صعودی را طی کرده است. چنانچه در سال ۲۰۱۳ تعداد ۱۳۶ مقاله برتر و در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۶۳ مورد، در ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به ترتیب ۲۱۶و ۳۳۸ مورد مقاله برتر توسط پژوهشگران ایرانی منتشر شده است. تعداد مقالات برتر در سال ۲۰۱۷ تاکنون ۳۵۵ مقاله بوده است ولی باید توجه کرد که هنوز اطلاعات مربوطه کامل نشده است. به طوری که این تعداد در مهر ماه ۹۶ برابر با ۱۹۷ مورد بود که در بهمن ماه به ۳۵۵ مورد افزایش یافته است.

دکتردهقانی خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگری که بایستی مورد توجه قرار گیرد همکاری علمی در سطح بین‏المللی با دانشمندان تراز اول و مطرح دنیا است. پیشنهاد می‌شود، پژوهشگران ایرانی شبکه‌های همکاری علمی خود را از مرزهای ایران فراتر برده و شبکه‌های همکاری خود را در سطح بین‏المللی ایجاد و گسترش داده و با دانشمندان معتبر جهان در حوزه‌های موضوعی مختلف همکاری علمی داشته و نتیجه این همکاری‌ها را در قالب مقاله مشترک منتشر کنند.

س.س ۱۳۵۱/ ر.ب ۱۳۴۵

کلید واژه ها: پایگاه استنادی جهان اسلام(ISC