برای نخستین بار در کشور برگزار می شود؛

آزمون سنجش استاندارد مهارت های زبان فارسی (سامفا)

۳۰ دی ۱۳۹۶ | ۱۳:۲۹ کد : ۳۷۰۱۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۸۹۰
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اعلام کرد: نخستین آزمون سنجش استاندارد مهارت های زبان فارسی (سامفا) از سوی سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ ۵ و ۶ بهمن ماه سال جاری در دو بخش عمومی و دانشگاهی برگزار می شود.
آزمون سنجش استاندارد مهارت های زبان فارسی (سامفا)

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سالارآملی اظهار داشت: آزمون سنجش استاندارد مهارت های زبان فارسی در دانشگاه های تهران، اصفهان، مشهد، بین المللی امام خمینی (ره) و بوعلی سینای همدان برای دانشجویان و زبان آموزان غیر ایرانی برگزار می شود.

به گفته دکتر سالارآملی این آزمون به همت مرکز همکاری های علمی بین المللی این وزارت و با همکاری استادان برجسته دانشگاه ها و موسسات علمی کشور از جمله مراکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان طراحی و پس از ۲ سال کارهای علمی و مطالعاتی و تهیه مقدمات فنی و اجرایی آن برگزار می شود.

وی افزود: آزمون سامفا مانند آزمون های بین المللی سایر زبان ها مانند تافل و آیلتس (انگلیسی)، دلف (فرانسه) و ZD ( آلمانی ) است که تاکنون زبان فارسی چنین آزمون استاندارد و متمرکزی نداشته است و برای اولین بار با همکاری مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، سازمان امور دانشجویان و سازمان سنجش آموزش کشور و مراکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه های کشور برگزار می شود.

دکتر سالار آملی گفت: ضروری است تمامی دانشجویان غیرایرانی که داوطلب تحصیل در دانشگاه های کشور می باشند، در بخش دانشگاهی این آزمون شرکت کنند و یکی از ملاک های تحصیل در دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران، کسب نمره قبولی در آزمون سامفا است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در پایان گفت: آزمون عمومی سامفا برای اتباع غیر ایرانی که قصد اقامت، کارو فعالیت تجاری و.... در جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند، نیز کاربرد داشته و حداقل ۲ بار در سال برگزار می شود که از سال آینده به طور همزمان در داخل و کرسی های زبان فارسی خارج از کشور برگزار خواهد شد.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

 

 


( ۲۹ )