امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه صنعتی کرمانشاه و اداره کل استاندارد استان کرمانشاه

۲۰ مهر ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۸ کد : ۳۷۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۱
در آستانه روز جهانی استاندارد و به همت دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی کرمانشاه، تفاهم نامه همکاری دانشگاه و اداره کل استاندارد استان کرمانشاه منعقد شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این تفا...
در آستانه روز جهانی استاندارد و به همت دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی کرمانشاه، تفاهم نامه همکاری  دانشگاه و اداره کل استاندارد استان کرمانشاه منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این تفاهم نامه در راستای برنامه های مدون دانشگاه صنعتی کرمانشاه و اداره کل استاندارد و با هدف استفاده از ظرفیت ها و امکانات متقابل در جهت بسترسازی تدوین استانداردها، حمایت از ایجاد آزمایشگاه‌های مرجع در دانشگاه و حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه و پژوهش‌های تولید محور دارای قابلیت استاندارد سازی، به صورت همکاری های مشترک، منعقد شد.
دکتر علی اکبر اختری رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه در خصوص استاندارد، فرهنگ اسلامی و مسئولیت اجتماعی سخنانی بیان کرد.
وی ضمن ارائه تعریف استاندارد، تصریح کرد: استاندارد باید مورد پذیرش عام مردم و قوانین آن می‌بایست فراگیر باشد.
دکتر اختری سطوح استاندارد را در 5 سطح کارخانه ای، منطقه ای، ملی، چند ملیتی و بین‌المللی دانست و افزود: استاندارد در ایران کمتر حالت بین المللی یافته و در این خصوص در حوزه صادرات مشکلاتی به وجود آمده است.
رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه بر لزوم تسری بیشتر استاندارد به حوزه خدمات علاوه بر کالاها نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه باید کار بیشتری صورت بپذیرد.
برپایه این گزارش مشارکت در تدوین و تجدید نظراستانداردهای ملی، مشارکت در تدوین و تجدید نظر پیش نویس استانداردهای بین المللی، مشارکت در تشکیل و پیشرفت شورای سیاست گذاری تدوین  و ترویج استاندارد در استان، مشارکت در تهیه و تدوین پیش نویس استانداردهای کالا و خدمات دانش بنیان، مشارکت در تهیه و تدوین پیش نویس استانداردهای تولیدات استان با اولویت محصولات بومی، زمینه سازی اخذ پروانه کارشناسی استاندارد در حوزه تدوین استانداردهای ملی برای اساتید دانشگاه و مشارکت آنها در این امر، جهت بخشی به پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی و پروژه‌های پژوهشی در دانشگاه در راستای تدوین استاندارد و حمایت از آنها،  همکاری در ایجاد بستر مناسب جهت تایید صلاحیت آزمایشگاه مرکزی دانشگاه، ترویج و توسعه فرهنگ استاندارد در استان، برگزاری همایش‌ها، دوره‌ها و سمینارهای آموزشی مشترک، همکاری در زمینه تالیف، ترجمه اسناد، کتب و مدارک علمی-آموزشی، انجام پروژه‌های پژوهشی- کاربردی مشترک و استفاده از ظرفیت‌های آزمایشگاهی متقابل به منظور توسعه علم و فناوری، زمینه‌های همکاری بین دو سازمان را تشکیل می‌‌دهند.
گفتنی است این تفاهم نامه در مراسمی که در اداره کل استاندارد استان کرمانشاه برگزار شد به امضای طرفین رسید.