در جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف تصویب شد؛

آیین نامه رسیدگی به شکایات شرکت های دانش بنیان

۲۸ دی ۱۳۹۶ | ۱۰:۱۸ کد : ۳۶۹۹۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۸۸۴
در یکصد و شصت و سومین جلسه کمیسیون دائمی شورای عتف، فرایند ارزیابی شکایات شرکت های دانش بنیان مورد بررسی قرار گرفت و آیین نامه رسیدگی به شکایات این شرکت ها به تصویب رسید.
آیین نامه رسیدگی به شکایات شرکت های دانش بنیان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و دبیر کل شورای عالی عتف در حاشیه یکصد و شصت و سومین جلسه کمیسیون دائمی این شورا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اولین دستور جلسه امروز"بررسی آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به شکایت شرکت های دانش بنیان " بود، اظهار داشت: در این جلسه نتایج فرایند و روند اجرای امور بررسی شد و با تغیبرات اندکی به تصویب رسید.

دکتربرومند در زمینه آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به شکایات شرکت های دانش بنیان گفت: طبق قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، این شرکت ها از طریق مکانیزم قانونی مورد ارزیابی قرار می گیرند که آیا دانش بنیان هستند یا خیر.

وی افزود: از طرف دیگر اگر شرکت های دانش بنیان در فرایند دریافت حمایت های مالی از مجموعه هایی مانند صندوق نوآوری و شکوفایی احساس کنند حقی از آنها ضایع شده است، باید مرجعی باشد تا بتوانند موارد خود را اعلام کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با تاکید بر اینکه مطابق قانون، دبیرخاته شورای عتف مرجعی برای رسیدگی به شکایات شرکت های دانش بنیان است، اظهار کرد: بر این اساس از نظر قانون باید آیین نامه اجرایی وجود می داشت که این آیین نامه در حال حاضر تصویب و در حال اجرایی شدن است.

وی با بیان اینکه تعداد موارد شکایت شرکت های دانش بنیان بسیار کم است گفت: ولی باید نظام سیستمی برای رسیدگی به این شکایات داشته باشیم و در مورد موضوعات شکایت توضیح داده شود.

دکتر برومند مواردی از قبیل عدم تایید شرکت ها به عنوان دانش بنیان، عدم ارزیابی محصولات و فناوری های تولیدشده، عدم توانایی لازم در ارزیابان برای ارزیابی محصول و عدم موفقیت در دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی را از جمله زمینه های شکایت شرکت های دانش بنیان نام برد.

وی همچنین موضوع مطرح شده بعدی در این جلسه را " سند توسعه ملی زیست فناوری ایران" دانست و یاد آور شد: این سند روز گذشته نیز در ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور مطرح شد.

دبیر کل شورای عالی عتف این سند را حاوی روش اجرایی این سند ذکر کرد و ادامه داد: در این جلسه نیز این سند مطرح شد تا حاضران در جریان چنین سندی قرار بگیرند و بحث و بررسی بیشتری در مورد اجرای این سند صورت گیرد.


( ۴ )